Kışla arazisine Tayyip Erdoğan külliyesi kurulacak

Kışla arazisine Tayyip Erdoğan külliyesi kurulacak

Marmara Üniversitesi’nin yeni binaları için çalışmalara başlanacağı araziye ‘Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi, inşaat alanı’ tabelası asıldı.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler bugün alana giderek tabelayı dikti. Tabelada ise “Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi 1. Etap İnşaat Alanı” yazdığı görüldü.

Hali hazırda üniversitenin Sağlık Bilimleri’nin bulunduğu alana sosyal tesisler, spor salonları, lojman, kreş ve ilk ve orta öğretim kurumları da inşa edileceği belirtiliyor.

Toplam 2 bin 457 dönümlük arazilerini TOKİ’ye devrederek karşılığında 3 bin 200 dönümlük Maltepe’deki Kenan Evren Kışlası arazisini alan Marmara Üniversitesi’nin yeni binaları için çalışmalara başlanacağı açıklanmıştı.

İstanbul’un çeşitli yerlerinde 14 yerleşkesi bulunan Marmara Üniversitesi, arazilerini TOKİ’ye devrederek karşılığında devletten yerleşkesini tek merkezde toplamak için Maltepe’deki araziyi aldı.

Başıbüyük, Aydınevler ve Fındıklı mahallelerinin tam ortasında bulunan alanı üniversite yönetimi, akıllı binalara sahip kampüs, doğayla uyumlu, güneş ve rüzgar enerjisinin yanı sıra yağmurdan da yararlanacak sistemlerle donatacak.

Kampüs, atık ayrıştırma üniteleriyle ekolojik bir model oluşturacak. Kürek yarışları ve diğer su sporlarının rahatlıkla yapılabileceği bir yapay gölün de yapılması planlanan kampüste büyük bir kütüphane, 8 bin kişilik kız ve erkek öğrenci yurtları, fakülteler, sosyal tesisler, spor salonları, lojman, kreş ve ilk ve orta öğretim kurumları da inşa edilecek. Yeni yerleşkeyi de TOKİ yapacak.

ASKERİ KIŞLA ŞİLE’YE TAŞINACAK

Milli Savunma Bakanlığı’yla imzalanan protokol gereği, kışladaki Levazım, Maliye ve Dil Okulu, Şile’ye taşınacak. İnşaat alanının belirlenip tabelaların asılmasıyla da üniversitenin yapılacağı alana komşu olan Başıbüyük, Fındıklı ve Aydınevler Mahalleleri’nde satılan dairelerin ilanlarında üniversitenin yapılacağına dair açıklamalar ve bölgeye ait fotoğraflar yer alıyor.

SİYASETCAFE.COM 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.