1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KKTC Bayrağı'nı Erbakan mı çizdi?
KKTC Bayrağı'nı Erbakan mı çizdi?

KKTC Bayrağı'nı Erbakan mı çizdi?

Teyit.org'a ihbar olarak gönderilen bir fotoğraf sosyal medyada tepkilere neden oldu.

A+A-

Teyit.org'a ihbar olarak gönderilen bir fotoğraf sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Gönderilen görselde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddia edildi. Aynı paylaşımda Erbakan’ın bayrağı, İsrail bayrağına misilleme olarak tasarladığı iddiası da yer aldı.

 

erbakan-siyastecafe-001.png

Facebook ve Twitter'da yüzlerce kez paylaşılan görsel, Güneş gazetesinin internet sitesinde de köşe yazısı olarak yayımlandı.

Görsel daha sonra internet üzerinden yayımlanan mizah dergisi Misvak Dergi’sindeki bir karikatüre de konu oldu.

necmettin-erbakan-siyasetcafe.jpg

Ancak internette dolaşan bu iddia doğru değil.  KKTC bayrağının çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait.

KKTC’nin 15 Kasım 1983 yılında resmi olarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Meclis Başkanlığı yeni bayrak için resmi bir çağrıda bulundu. Çağrı metninin orijinali Bozkurt Gazetesi’nin 23 Kasım 1983 tarihinde yayınlanan sayısında görülebiliyor. Çağrıda tüm yurttaşlar, kurum ve kuruluşlardan yeni devletin bayrağı için önerilerin beklendiği belirtiliyor.

erbakan-siyasetcafe.png

kibris-siyasetcafe-001.jpg

7 Mart 1984 tarihinde KKTC bayrağının resmi olarak kabul edilmesiyle ilgili Bozkurt Gazetesi’nin 8 Mart 1984 yılında basılan sayısında yer alan bir haberi görmek mümkün.

 

Habere göre dönemin Başbakan’ı Nejat Konuk’un yaptığı açıklamada bayrağın renk ve orantı olarak Türk Bayrağı ile aynı olduğunu, üstteki çizginin Türkiye’yi; alttaki çizginin ise Kuzey Kıbrıs’ı simgelediğini belirttiği görülebiliyor. Bayrağın İsrail bayrağına karşı “Türkiye olduğu müddetçe Fırat ve Nil arası size yar olmayacak” anlamını taşıdığı iddiası ile ilgili bir bilgiye ise kaynaklarda rastlanmıyor.

Bayrağın çizimi Emin Çizenel’e ait

KKTC bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddiası da doğru değil. Bayrağın çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait. teyit.org’un Emin Çizenel’den e-posta yoluyla edindiği KKTC Başbakanlığı’na ait 9 Mart 1984 tarihli ‘Emin Çizenel’e ödül verilmesi’ konulu resmi belgede Çizenel’den; “bugüne kadar birçok bayrak modelleri çizen ve Kurucu Meclis tarafından onaylanıp KKTC bayrağı olan bayrağımızı da çizen ressam Emin Çizenel”şeklinde bahsedildiği görülebiliyor.

teyit.org’un Emin Çizenel ile telefonda yaptığı görüşmede Çizenel, bayrağın sembolik anlamını şu şekilde ifade etti:

'Bayraktaki beyaz renk barışı, kırmızı renk ise Kıbrıs Türklerinin topraklarında verdikleri mücadeleyi temsil ediyor. Bayrağın kırmızı beyaz renklerde olması bir yandan da Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayrağına bir selamdır. Bayrağın alt ve üst kısımlarında bulunan çizgiler ise bu toplumun bu topraklarda sonsuza dek yaşayacağı mesajını taşıyor.'

kibris-siyasetcafe-erbakan.jpg

Ayrıca KKTC bayrağını Emin Çizenel’in çizdiğine dair KKTC Milli Eğitim Bakanlığına ait 10. sınıf Kıbrıs Türk Tarihi Ders Kitabı’nın 87. sayfasında da bir bölüm bulunabiliyor.

Buna ek olarak Necmettin Erbakan’ın 1980-1987 yılları arasında siyasi yasaklı olduğu, 1987 yılında referandumla siyasi haklarını yeniden elde ettiği bilgisine de ulaşılabiliyor. Yani Erbakan’ın 1983 yılında çağrısı yapılan ve 1984 yılında resmileşen KKTC bayrağını çizmiş olması mümkün gözükmüyor. Bayrağın çizimini Erbakan’ın yaptığına dair herhangi güvenilir tarihsel bir belgeye veya anlatıya ise ulaşılamadı.

İşte Kıbrıs Cumhuriyeti resmi bayrağı;

 

kibris-ozel-bayragi-siyasetcafe.png

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.