1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. KRİTİK SORU: "HİÇ KÜSTÜNÜZ MÜ Kİ ŞİMDİ BARIŞIYORSUNUZ"
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

KRİTİK SORU: "HİÇ KÜSTÜNÜZ MÜ Kİ ŞİMDİ BARIŞIYORSUNUZ"

A+A-

Son günlerde AKP’ye yakınlığı ile bilinen isimler, yahut AKP tarafından atanmış olan üst düzey bürokratlarından yükselen “FETÖ’ye ve 15 Temmuz’a karışsa da pişman olan kişileri affedelim” temalı açıklamalar yapılmaya başlandı.

İşin daha enteresan yanı ise AKP üst yönetiminden bu açıklamalara karşı en ufak bir tepki gelmemesi. Sanki bir “Toplumun tepkisini ölçme” çalışması yapılıyor, AKP klasik olarak bazı şeyleri önce kamuoyunda tartıştırıp tepkileri ölçüyor.

***

AKP’nin oylarındaki düşüş engelleyememesi ve kan kaybını durdurmaması akıllara “Acaba son koz olarak FETÖ ile bir şekilde barış mı yapacaklar” sorusunu getirirken aslında bugünlere uzanan süreçte yapılan atamalara baktığımızda “Küstüler mi ki barışsınlar” demememiz için de hiçbir sebep yok gibi…

Gelin isterseniz sizlerle isim isim o “Enteresan” atamalara bakalım…

***

15 Temmuz Darbe girişiminin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Tümgeneral Mehmet Dişli ‘nin darbenin komuta kademesi olan “Yurtta Sulh Konseyi”nin üyesi olduğu iddia ediliyordu. Dişli tutuklandı ve yargılamasına da devam ediliyor.

Ancak Mehmet Dişli’nin kardeşi olan Şaban Dişli önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevine getirilirken daha sonra AKP tarafından Lahey’e Büyükelçi olarak atandı.

***

Yaptığı her bir açıklama ile kamuoyunun tepkisine sebep olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yolu geçmişte FETÖ ile kesişen isimlerden.

FETÖ’nün 15 Temmuz Darbe girişiminin kilit ismi olan ve o gece tutuklansa da hemen serbest bırakılan ve daha sonra firar ederek bir daha kendisinden haber alınamayan Adil Öksüz’ün doktora tezinin altında Diyanet İşleri Başkanı olan Ali Erbaş’ın imzası var.

FETÖ’nün en önemli organizasyonlarından birisi olan Abant Toplantıları’nın müdavimlerinden birisi olan Ali Erbaş aynı zamanda FETÖ’nün en önem verdiği STK’lardan birisi olan KÜLTÜRLERARASI DİYALOG PLATFORMU’nun da yönetim kurulu üyesiydi.

İşte bu Ali Erbaş 15 Temmuz Darbe girişiminin üzerinden 1 sene geçtikten sonra 17.09.2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı…

***

Rixos Otelleri’nin sahibi olan Fettah Tamince FETÖ’nün en önemli yayın organı olan ZAMAN GAZETESİ’nin eski ortağıydı.

Tamince FETÖ’nün iş adamları yapılanması TUSKON’un üyesi, FETÖ’nün STK’larından Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği’nin sponsoru, Gevher Sultan Eğitim, Araştırma Kültür Sanat Vakfı mütevelli Heyeti Üyesi…

FETÖ soruşturması kapsamında Antalya Emniyeti’ne verdiği ifadesinde FETÖ ile bağlantılarını en ince detayına kadar itiraf etmişti.

Bu soruşturmada Savcı “FETÖ’cü” demesine rağmen “Takipsizlik” kararı verilen Tamince daha sonra AKP iktidarı tarafından Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu üyeliğine atandı.

***

Fethullah Gülen'i 2012'de ABD'nin Pensilvanya şehrindeki çiftliğinde ziyaret eden AKP heyetinde yer alan 12 milletvekilinden biri olan 23 ve 24. Dönem AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan olmuştu.

Bu milletvekilleri Pensilvanya ziyaretinde Gülen’e sevgilerini dile getirmiş boy boy fotoğraflar çektirmişlerdi.

İşte o gezideki vekillerden Av.Fatoş Gürkan, FETÖ soruşturması kapsamında el konulan 54 şirkete kayyum olarak atandı.

***

Afif Demirkıran AKP içerisinde Fethullah Gülen ile ilişkileri en yakın isimlerden birisiydi. 22,23 ve 24. Dönemde AKP milletvekilliği ile AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı da yapan Demirkıran Pensilvanya’da Gülen’i ziyaret etmekten de geri kalmıyordu.

Aynı Afif Demirkıran, bundan 4 ay önce Mart ayında Turkcell’e SPK tarafından yönetim kurulu üyesi olarak atandı, kendisine ayda 20 bin Euro maaş bağlandı…

***

İlahiyat Profesörü İbrahim Çapak…

FETÖ’nün 2012’de Arnavutluk Tiran’daki Beder Üniversitesi’nde düzenlediği The Spiritual Quest İn Humanities (Beşeri Bilimlerde Manevi Arayışlar) isimli konferansa katılmıştı.

İşin daha da ilginci hemen 3 koltuk yanında 15 Temmuz Darbe girişiminin kilit ismi, FETÖ firarisi Adil Öksüz oturmaktaydı.

İşte aynı İbrahim Çapak 23 Haziran 2020’de Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararname ile Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı.

***

15 Temmuz sonrasında yaşanan en radikal değişikliklerden bir tanesi de askeri okulların kapatılması oldu. Askeri okullar kapatılırken bu okulların yerine Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

Bu üniversitenin başına ise askeri hiçbir geçmişi olmayan, FETÖ’nün en önemli finansörlerinden, FETÖ firarisi Akın İpek’in BUGÜN Gazetesi’nde 6 yıl köşe yazarlığı yapan, daha önce de ZAMAN Gazetesi’nde yazıları yayınlanmış olan Prof. Dr. Erhan Afyoncu getirildi.

***

Dilek Yüksel…

AKP Tokat eski Milletvekili olan Dilek Yüksel, FETHULLAH Gülen’e olan yakınlığı bilinen bir isim.

AKP’li vekillerin Pensilvanya’ya gerçekleştirip FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile birlikte poz verip, ”Duasını aldıkları” meşhur ziyarette Gülen’e en yakın isimlerden biri olarak fotoğraf karesinde Dilek Yüksel de var…

İşte aynı Dilek Yüksel AKP tarafından 13 Haziran 2020 tarihinde Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı.

***

Daha böyle onlarca atama sayabiliriz.. Sayabiliriz saymasına da asıl soruyu sormak gerekir aslında:

“Hiç küstünüz mü ki barışıyorsunuz?”

Ve bu soru emin olun ne AKP’nin cevap verebileceği, ne de şüpheler doğru ise cevabını kendi tabanına dahi anlatabileceği bir sorudur…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.