Marmara için korkutan Tsunami uyarısı!

Marmara için korkutan Tsunami uyarısı!

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Er, Marmara için tsunami uyarısında bulundu ve çok önemli açıklamalar yaptı. İşte haberin ayrıntıları;

Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, büyük Marmara depreminin deniz merkezli olduğunda tsunami tehlikesi dahi taşıyabileceğini ifade etti.

Mühendis Engin Er, 30 Kasım tarihinde meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki Yalova depreminin, beklenen büyük Marmara depremi öncesi yöneticiler ve vatandaşlar için uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

Er, beklenen Marmara depreminin İtalya'dan dahi hissedilebileceğini vurguladı. Engin Er, "Yalova'da olan 4,1 büyüklüğündeki deprem aslında münferit bir depremdir. Ancak bu deprem o bölgedeki faylarda bir rahatlamaya neden olmamıştır" dedi.

Deprem bölgesindeki gerilimin bir başka bölgeye taşındığına dikkat çeken Er, "Bu taşınma yeni bölgedeki gerilimi arttırdı. 4,1 büyüklüğündeki bir deprem hiçbir depremin öncüsü veya artçısı değildir, bu depremi bir uyarı niteliğinde düşünmemiz lazım" diye konuştu.

BURSA’DA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLİYORUZ

Yapılan çalışmalarda büyük depremlerin 150 yıllık periyotlarda tekrarladığını ifade eden Er, "Bu periyoda göre biz Bursa'da bugün yarın büyük bir deprem bekliyoruz. Yakın zamandaki 4,1 şiddetindeki depremi göz önüne alarak yerel idareciler dikkatli ve uyanık olmalıdır. Bir yerde kentsel dönüşüm yapıyorsanız, plan değişikliğine gidiyorsanız fay hattı sizi engelliyor. Başka hiçbir konuda biz fay hatlarını ciddiye almış değiliz. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan bir yönetmelik var. O yönetmelik ne yazık ki bilimsel verilere uygun değil. Yalnızca Amerika'nın bazı eyaletlerinde kabul edilen, Avrupa'da kabul görmeyen deprem yönetmeliği ülkemizde yürürlüğe girecek. Bu yönetmelik problemlere çözüm olamayacak, tam aksine problemleri daha da artıracaktır" ifadelerini kullandı.

TSUNAMİ OLABİLİR

Yakın zamanda olması beklenen büyük Marmara depreminin deniz merkezli olduğunda tsunami tehlikesi dahi taşıdığına dikkat çeken Er, "Eğer beklenen Marmara depremi 7,5 büyüklüğünde olur ve fay tek seferde kırılırsa, bundan bırakın çevre illerin etkilenmesini Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, hatta İtalya'ya kadar bu deprem hissedilir. Böyle bir depremde tsunami tehlikesi de var. Gevşek, kötü zemine inşa edilmiş evlerde oturan insanların tamamı bu depremden olumsuz etkilenir" açıklamasında bulundu.

marmara.jpg

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.