1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclisin yeni gündemi! Ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli
Meclisin yeni gündemi! Ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli

Meclisin yeni gündemi! Ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli

Milyonlarca kişinin beklediği yeni düzenlemeler Meclise geliyor. 24 Şubatta yerel seçimler nedeniyle tatile giren TBMM'nin yeniden çalışmaya başladı.

A+A-

Milyonlarca kişinin beklediği yeni düzenlemeler Meclise geliyor. 24 Şubatta yerel seçimler nedeniyle tatile giren TBMM'nin yeniden çalışmaya başladı.

Meclisin yeni gündemini 3600 ek gösterge, nafaka, hal yasası ve yeni askerlik sistemi ile bedelli askerlik düzenlemeleri görüşülecek.

Meclis çalışmalarına dün 23 Nisan özel oturumuyla başladı. Yeniden çalışmalara başlayan TBMM'nin gelecek gündeminde ise milyonları ilgilendirecek çok önemli konular var. 

Hızla çalışmalara başlayacak olan Meclisin gündeminde memurların hem maaşlarını hem de tazminatlarını artıracak 3600 ek göstergesi, nafaka süresi, yeni askerlik sistemi ile bedelli askerlik düzenlemesi ve hal yasası olacak.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ MECLİSE GELİYOR

Meclise gelecek olanların başında yeni askerlik sistemi var. Yeni askerlik sistemiyle bedelli/kalıcı askerlik düzenlemesi netleşecek. Yeni düzenlemeye göre 21 günlük askerlik süresinin ardından isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olacak, isteyen 6 ay daha maaşlı bir şekilde askerliğe devam edecek.

Böylece yeni sistemin bütün ayrıntıları Meclis'te görüşülecek ve karara bağlanacak.

NAFAKA 5 YIL İLE SINIRLANDIRILABİLİNİR

Kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olan süresiz nafaka sisteminde de, değişiklik gündemde.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmalarına hız verirken, MHP'nin de konuyla ilgili bir teklifi Meclis'e getireceği belirtiliyor. Yeni düzenleme ile teklif kabul edilirse, süresiz nafaka 5 yıl ile sınırlandırılacak.

GIDA FİYATLARINI KONTROL ALTINA ALACAK HAL YASASI

Özellikle seçim sürecinde gündemden hiç düşmeyen gıda fiyatların fahiş fiyatlarını içeren hal yasası, gıda fiyatlarının kontrol altına alınması için önemi bir adım olarak görülüyor.

Bu konu da Meclis için önemli bir gündem maddesi olacak konuların başında geliyor. Yeni yasa fırsatçılara kötü haber anlamına geliyor.

3600 EK GÖSTERGE 

Gündemdeki önemli konu başlıklarından birini de yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge oluşturuyor. Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış sağlanacak.

AK Parti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 3600 ek göstergenin seçim öncesi çıkmasının siyasi etik açısından doğru olmadığını, yerel seçimlerden sonra yasanın Meclis'ten geçirileceğini belirtmişti.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler