1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası'ndan flaş enflasyon açıklaması
Merkez Bankası'ndan flaş enflasyon açıklaması

Merkez Bankası'ndan flaş enflasyon açıklaması

TCMB Başkanı Çetinkaya'nın yılın ikinci Enflasyon Raporu'na dair sunum yaptı. Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,6 olarak bıraktı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu ile ilgili sunum yaparak tahminler hakkında bilgi verdi. 

TCMB, ilk raporunda enflasyon tahminini bu yıl için yüzde 14,6, gelecek yıl için yüzde 8,2 olarak belirlemişti. Buna göre orta vadede yüzde 5,0 seviyesinde istikrar kazanacağını ifade etmişti. TÜFE yıllık bazda yüzde 19,71 seviyesinde bulunuyor.

TCMB Başkanı Çetinkaya, "Enflasyon raporunda rezerv analizi yer alıyor. Enflasyon gelişen ülke grubunda bir miktar yükseldi. Ekonomide dengelenme ilk çeyrekte de devam etti. 2019 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette bir önceki döneme göre kısmi bir toparlanma gözlenmiştir. Bu dönemde net ihracatın büyümeye güçlü desteğiyle birlikte ekonomideki dengelenme eğilimi devam etmiştir" dedi. 

"CARİ DENGEDEKİ İYİLEŞME EĞİLİMİNİN SÜRMESİ BEKLENİYOR"

Önümüzdeki dönemde cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini aktaran Çetinkaya şöyle konuşmaya devam etti; "Tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyat baskısı ilk çeyrekte de sürdü. Fiyat istikrarına yönelik riskler göz önünde bulundurularak sıkı para politikası duruşu korunmuştur. Mevcut rapor döneminde kur takası faizleri ve döviz kuru oynaklıkları artmıştır. Bu dönemde döviz kuru gelişmelerine paralel olarak TL'nin oynaklığı arttı."

"ENFLASYON RAPORU TAHMİNLERİ İLE UYUMLU"

Enflasyon oranlarının ilk çeyrekte ocak enflasyon raporu tahminleri ile uyumlu gerçekleştiğini hatırlatan Çeyinkaya şu şekilde devam etti; "Bu dönemde işlenmemiş gıda fiyatları tahminlerin üzerinde artış gösterdi. Döviz kuru ve ithalat fiyatlarının tüketici enflasyonuna katkısı bir önceki döneme kıyasla düşürücü yönde oldu. Yıllık enflasyondaki azalışta temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu Gıda enflasyonu bu dönemde olumsuz bir seyir kaydetti. Enflasyon görünümüne ilişkin riskler devam ediyor. TCMB 2019 TÜFE tahmini yüzde 14,6."

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 14.6'YA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Öte yandan, Merkez Bankası tarafından Ocak 2019'da açıklanan yılın ilk enflasyon toplantısında 2019 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15.2'den yüzde 14.6 düzeyine çekilirken, ham petrol fiyatlarına ilişkin varsayım ise 2019 yılı için 80 dolardan 63 dolara düşürülmüştü.

Yine, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu son toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler