1. YAZARLAR

  2. Selçuk DÜZGÜN

  3. MİT ne işe yarar?
Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

Yazarın Tüm Yazıları >

MİT ne işe yarar?

A+A-

MİT ne işe yarar?

 

MİT!

 

Yani,Türkiye`nin `Milli İstihbarat Teşkilatı`.

 

Yani, ülkenin bana göre en önemli, en güvenilir olaması gereken kurumu.

 

Ne güzel değil mi; en ufak milliliğin bile ırkçılık sayıldığı ülkemizde en önemli kurumumuz önünde `MİLLİ` ibaresinin var olması!


Bu tür teşkilatlar diğer dünya  dünya ülkelerinin de MİLLİ olarak adlandırılmasa da en önemli kurumlar olarak işlevlerini yürütmektedirler.


Örneğin;Amerika’da CIA ve FBI, Rusya’da, KGB Almanya’da Bundesnachrichtendienst  (BND-Federal Haberalma Servisi), Fransa’da DST ve İkinci Büro, İngiltere’de İntelligence Service (İS) ve MI5, Yugoslavya’da Ozna, İsrail’de Mossad, Yunanistan’da  (KYP) bu tip teşkilatlardandır


Peki bizdeki istihbarat teşkilarının yani MİT’in görevleri nelerdir?

 

Devletin milli güvenlik politikası ile ilgili planların hazırlanmasında esas olacak askeri, siyasi, iktisadi, ticari, mali, sınai, teknik, psikolojik ve güvenlikle ilgili istihbaratı devlet çapında toplamak, yürütmek; elde edilen istihbaratı Başbakana, Milli Güvenlik Kuruluna ve gerekli resmi makamlara ulaştırmak, yaymak; istihbaratla uğraşan bütün daire ve kurumlar arasında koordinasyon sağlamak; psikolojik savunma icablarını yapmak ve istihbarata karşı koymaktır.


Asli görevi;TÜRKİYE CUMHURİYETİ`nin güvenliği için İSTİHBARAT toplamak olan MİT`in başında OLSO görüşmelerinde adı deşifre edilen biri var.

 

Basına yansıyan PKK ile OLSO`daki görüşmeleri aranızda okuyan var mı bilmem ama ben o görüşmelerden bir iki satır size paylaşmak isterim.

 

OLSO`da sözüm ona devlet adına şimdi ki MİT Müsteşarı Hakan FİDAN, MİT Müsteşar Yardımcısı Afet GÜNEŞ, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa KARASU, PKK'lı Sabri OK, Kongra-Gel başkan yardımcısı Zübeyir AYDAR ve Koordinatör Ülke Temsilciler arasına bir görüşme oluyor.

 

Yani şimdi önümüze sunulan ÇÖZÜM PLANI`nın ilk görüşmeleri bu.

 

Bakın orada Afet Güneş henüz MİT Müstaşarı olmamış Hakan Fidan`ı terör örgütü mensuplarına nasıl takdim ediyor, `Sayın Fidan bizimle birlikte bu toplantıya katıldı. Kendileri başbakanlık müsteşar yardımcısı onunda ötesinde Başbakan’a en yakın kişilerden biridir.`Ve Fidan, örgüt üylerine şöyle merhaba diyor;  ` Ben öncelikle merhaba diyorum tanıştığımıza memnun oldum. Bu ekibin yeni üyesiyim. Afet Hanım’ın da dediği gibi yaklaşık bir ay önce İmralı’da Sayın Öcalan ile bir araya geldik. Zaten ismimi söylemiştim. İsmim Hakan Fidan. Müsteşar yardımcısıyım ama sayın başbakanımızın özel temsilcisiyim. Şuan özellikle Türkiye’nin Ortadoğu’da taraf olduğu krizlerde arabuluculuk görevlerinde ekip varsa ekibin içerisindeydim şahıs varsa da şahıs olarak görev aldım.`

 

Merak edenlar bu görüşmenin tamamına internetten ulalaşabilir. İsteyen arkadaşlara dosyayı özel gönderebilirim.

 

Evet bu görüşmeler basına düşünce bildiğiniz gibi hükümet Hakan Fidan için özel bir yasa ve dokunulmazlık çıkardı.

 

Neden?

 

Çünkü; bu konu milli güvenlik konusu idi ve divanı harpte hesabının sorulması gereken bir zaaftı.

 

Hükümetin değil DEVLET`in güvenliği meselesi olan bu konu ile ilgili son anda Hakan FİDAN`ın yargıdan muaf tutulması için hükümetin müşteşarı koruma kanunu cıkarması,dokunulmazlık zırhına bürümesi ister istemez MİT ne iş yapar? Sorusunu akıllara getirmektedir.

 

Öyle ya;MİT`in görevi,TÜRKİYE CUMHURİYETİ`nin düşmanlarını içte ve dışta takip ederek gerekli önlemleri almak ise, bu örgüt mensupları ile neyin pazarlığını yapmıştır.

 

Ve akla şu sorular gelir;

 

-ASELSAN`da TÜRKİYE`nin en değerli mühendisleri suikastle öldürülürken MİT neredeydi?

 

- Ülkede iç karşıklığı tetiklemek için, ermeni öldürülürken, alevilerin evleri fişleniyorken, Malatya`da kitap evi basılıyorken MİT neredeydi?

 

- Veya en  son MHP seçim bürosuna kaleşnikoflarla saldırılırken MİT neredeydi?

 

- Kendisinin organize ettiği sözüm ona Türkmenlere yardım  TIR`larını PARALEL DEVLET dediği adamlara yakalatıp basında rezil olan MİT asli görevinin neresindedir ve ne kadar başarılıdır?

 

- Uludere olayı  olurken, Reyhanlı’da 53 yurttaşımız öldürülürken ve hatta AKP Genel Merkez`ne  lav silahıyla saldırılar olurken MİT neredeydi?

 

Görünen oki; MİT`in şuan tek görevi hükümeti korumak, hükümet için istihbarat toplamak, operasyon yapmak ve başbakanın geleceğini tayin etmektir.

 

Çünkü; MİT`in başındaki adam ile onu oraya getirenler ülkenin MİLLİolan devlet yapısını zedelemişler ve yarın hesap vermemek için birbirlerine sıkı sıkı sarılmaktan başka çareleri yoktur.

 

Gelelim MİT başındaki MİLLİ kavramıyla ne kadar doğru orantıda bir kurum sıfatını koruduğuna!

 

Bu gün sokağa çıkın herhangi bir vatandaşa veya bir profesöre  MİT  hakkında soru sorun; `Kimisi ABD`ya çalığıyor, kimisi İran`ın adamları, kimisi kardeşim MOSAD ne derse o olur` gibi cevaplar vereceklerdir.

 

Oysa bir devletin gerçek sahibi için bu tür yakıştırmaları milletin yapması aslında o kurumun içerisinde bulunduğu beceriksizliğin, zaafın ve dolayısı ile ülkemizin ne derece bağımsız olduğununda gerçeğini yansıtacaktır.

 

Anlaşılan Devlet dediğimiz o yüce yapı, şahısların şirketi olmuş, derin devlet dediğimiz güvencemiz de çukur devlet olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Ozaman burada görev derin milletedüşmektedir.

 

 Ey derin milletin esil evlatları!

 

Lütfen gelecek nesilerinizi yetiştiriken onları devletin en hassas yerlerinden görev almaları için teşvik ediniz.

 

Teşvik ediniz ki;  İstihbaratımızın başındaki MİLLİ ibaresi yazıdan ibaret kalmasın.

 

Teşvik ediniz ki;  Pusatlı çerilerimiz terör örgütleri ile pazarlık yapmasın, onlardan hesap sorsun...vesselam 

 

Saygılarımla....

 

Selçuk Düzgün- BAKÜ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.