Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

'Namusum ve Şerefim Üzerine!'

'Namusum ve Şerefim Üzerine!'

'NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE!'


Evet TBMM bir yemin töreninde daha gidiyor.
 
Türkiye tarihindeki ilk yeminler  I.Meşrutiyetin ilanı (1876 ) ile yani anayasal monarşiye geçilmesi ile beraber kurulan Meclisi Mebusan’da ve Meclisi Ayan’da görmektedir.
 
Cumhuriyet döneminde ise milletvekillerinin nasıl yemin edeceği 1924 anayasasında yer almıştır.
 
Göreve başlayacak vekiller Mecliste “Namusum üzerine söz veririm ki:Vatanın ve milletin mutluluğuna, esenliğine, milletin kayıtsız şartsız egemenliğine aykırı bir amaç gütmeyeceğim ve Cumhuriyet esaslarına bağlılıktan ayrılmayacağım.”şeklinde yemin ederler ve görevlerine başlarlardı.
 
Bu yemin metninde Cumhuriyete bağlılık vurgusu ön plana çıkmıştı.Bu yemin şekli 1961 yılına kadar devam etmiş yeni anayasanın yürürlüğe girmesi ile yemin metni de değişmiştir.
 
Seçilen milletvekilleri “Devletin bağımsızlığını, vatanın ve milletin bütünlüğünü koruyacağıma; milletin kayıtsız şartsız egemenliğine, demokratik ve lâik cumhuriyet ilkelerine bağlı kalacağıma ve halkın mutluluğu için çalışacağıma namusum üzerine söz veririm.” şeklinde yemin ederlerdi.
 
Yıllar geçtikçe ve Türkiye Cumhuriye`tinin içinde tehlikeler renk değiştirdikçe ortaya çıkan  yemin metinlerinde de değişiklikler olmaktaydı..
 
 
Ve bu süreçlerin sonucu nihayete 12 Eylül`den sonra oluşturulan şu metne kadar gelir; "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."
 
Görüldüğü üzere devlet onu yönetecek olan vekillerden yukarıdaki ilkelere sadık kalmaları üzererine  “namus ve şeref”  sözü istiyor ve yetinmiyor ayrıca “ant” içerim de diyorlar.
 
İlginç değil mi, altında binlerce şehidin olduğu üzerinde milyonların keyif çattığı vatan korumak, kollamak için meclise gönderdiğimiz vekillerden bir de `Yemin` istiyoruz…
 
 
Demek ki, biz bu adamlara daha işe başlarken güvenmiyoruz.
 
Ozaman boşuna yemin ettiripte birde ayrıca onları günaha sokmanın anlamı yok.
 
Bence yemin metni TBMM`den kaldırılmalı, zira sadakatli insanların zaten yemine ihtiyacı yoktur.
 
Adından, şanından , soyundan, namusundan emin olduğum vekilleri tenzi ederek diyorum ki; hiç olmasa ``NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE`` yemin metninden çıkarılmalıdır, zira meclisin namus ve şerefi  aynı zamanda milletinde  namus ve şerefidir.
 
Milletin haysiyetini zerre kadar kirletmeye de kimsenin haddi yoktur.
 
 
Selçuk Düzgün 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Selçuk DÜZGÜN Arşivi