1. YAZARLAR

  2. Tevfik Fikret TAŞKIN

  3. ÖNEMLİ BİR GECE: LEYLE-İ RAHMET...
Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖNEMLİ BİR GECE: LEYLE-İ RAHMET...

A+A-

ÖNEMLİ  BİR GECE: LEYLE-İ RAHMET...

 

Müslümanlarca mübarek sayılıp kutlanan gecelerden biri de Berat Kandili’dir. II. Selim döneminde (1566-1574), camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlanmaya başladığı için “kandil gecesi” denmiştir.

 

Kameri takvime göre, Şaban ayının 15. Gecesi kutlanan bu mübarek gece, bu sene 12 Haziran’ı 13 Haziran’a bağlayan Perşembe gecesine denk geliyor.

 

“Berâat” kelimesinden gelen berat kelimesi, “bir zorluktan kurtarmak, beri olmak, borçtan kurtulma,temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma” anlamına gelir.

 

Bu gece, Allah (CC) rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ettiği, bağışlanma, rahmet kapılarını açtığı; Müslümanların dualarına icabet ettiği, ibadetlerin mükafatını kat be kat verdiği özel bir gecedir.

 

“ Leyle-i mübareke, leyle-i rahmet, leyle-i sakk veya leyle-i beraa “ isimleri verilen bu gecede, o sene olacaklar, ameller, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar yani her şey, Levh-i Mahfuz’da yazılır.

 

Yazılanlar , Kadir Gecesi’nde mühürlenir. İnsanlar, bir yıl boyunca bu yazılanları yaşar. Dolayısıyla bu geceyi bir ganimet bilip kaza namazı kılmalı, Kuran-ı Kerim okumalı, bolca dua etmeliyiz.

 

Bu yıl içinde doğacak her çocuk bu gece deftere geçirilir.

 

Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, özel deftere yazılır.

 

Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.

 

Bu gece  herkesin amelleri, Allahu Teala’ya arz olunur.

 

Bu gecede Kuran-ı Kerim bir bütün hâlinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu yüzden, bu gece hürmetine günahlar bağışlanır, rahmet ve bereket gecesi olarak Müslümanlar tarafından değerlendirilir.

 

“Allah’ım azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana iltica ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim.” diye Berat geceleri dua eden Peygamberimizin duasıyla yazımı bitiriyorum.

 

Bu mübarek gecenin sevabına ulaşan kullar olmamızı dileyerek Berat Kandili’nizi kutluyor, sizleri yüceler yücesi Allah’a emanet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.