PKK THE END

PKK THE END

Terör örgütü PKK’nın sonu geldi. Emekli Orgeneral Necati Özgen, PKK terör örgütünün artık sonunun geldiğini ifade etti. İşte ayrıntılar;

Askerlik hayatının büyük bir bölümünü terörle mücadelede geçiren Orgeneral Necati Özgen terörle mücadeleye ilişkin Aydınlık’a açıklamalarda bulundu.

PKK’nın en büyük destekçisinin ABD olduğunu kaydeden Orgeneral Özgen, “Biz bu sorunu kendimiz çözeceğiz. ABD’ye rağmen çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Necati Özgen, PKK’nın sonunun geldiğini söyledi. Görevdeyken güneydoğu bölgesinde asayiş komutanlığı yapan Org. Özgen, bunda topyekun mücadelenin ve sınırın Irak tarafını kontrol altına almanın etkili olduğunu belirtti. Org. Özgen, ABD’nin Fırat’ın doğusunda Türkiye’yi aldattığını, asıl niyetinin bölgede bir devlet kurmak olduğunu, Türkiye’nin ABD’nin oyununa gelmemesi gerektiğini belirtti.

Suikast sonucu şehit olan Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ile bir dönem birlikte çalışmış olan Org. Özgen, gelişmeleri yakından izliyor. Org. Özgen, Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, PKK ile mücadelenin bu şekilde sürdürülmesi halinde 2019’un PKK’nın tarihinde kritik bir yıl olacağını vurguladı.

Eski Harp Akademileri Komutanı emekli Org. Özgen, PKK’nın sonunun yaklaştığı saptamasını destekleyen gelişmeleri, ana hatlarıyla şöyle sıraladı:

KARARLILIK, TOPLUMUN DESTEĞİ...’

Birincisi PKK ile mücadelede bir kararlılık var. Devlet bu konuda net bir tutum sergiliyor.

Topyekün bir mücadele yürütülüyor. Toplumun her kesiminin desteği var.

Bölge halkı PKK’ya desteğini önemli ölçüde çekti.

Örgüte katılım azaldı, neredeyse sıfırlandı.

Lojistik destekleri önemli ölçüde kesildi.

Finans kaynaklarına ciddi darbe vuruldu.

Sınır, denetim altına alındı, karşılamalar sınırın ötesinde yapılıyor.

Sınırın Irak tarafının kontrol altına alınması, hakim olunması gerekiyordu, gerçekleştirildi.

Örgüte yurt içinde göz açtırılmıyor. Ufak tefek saldırılar düzenleseler de örgüt içerde esas olarak çökertildi ve hareket edemez hale getirildi.

‘ABD DESTEĞİNİ KESMEZ’

PKK’nın en büyük destekçisinin ABD olduğunu kaydeden Org. Necati Özgen, şunları söyledi:

“ABD başından beri PKK’ya destek veriyor. Ben bunu gözlerimle gördüm, yaşadım. Destek hâlâ devam ediyor. ABD’nin örgütün ileri gelenlerinden birkaçı hakkında para ödülü koyması aldatmaca. Her gün beraberler. ABD samimi ise kulağından tutar Türkiye’ye teslim eder. ABD açısından PKK önemlidir. Bölgedeki hesapları için PKK’yı kullanıyor. Bu nedenle desteğini kesmez. Bu nedenle biz bu sorunu kendimiz çözeceğiz. ABD’ye rağmen çözeceğiz.”

‘FIRAT’IN DOĞUSU ABD İŞGALİ ALTINDA’

Emekli Org. Özgen, Fırat’ın doğusunda yaşananlarla ilgili de şu görüşleri savundu:

“Fırat’ın doğusunda bugün yaşadıklarımız 2011 sonrası izlediğimiz yanlış Suriye politikasının sonucu. ABD Fırat’ın doğusunu resmen işgal etmiş durumda. Bu durumun devamı için PKK’yı kullanıyor. Türkiye’nin de bu durumu kabul etmesini istiyor. PKK’lıların başına ödül koyması, bu amaca yönelik taktikler. Bölgede kalmak için önce IŞİD’i gerekçe gösteriyordu, şimdi de İran’ı gerekçe göstermeye başladı. İnandırıcı değil.”

‘GÖZLEM MERKEZLERİ PKK’YI KORUMA AMAÇLI’

ABD’nin Fırat’ın doğusunda Türkiye sınırında kuracağı gözlem merkezlerini da hatırlatan Özgen, bu merkezlerin dost değil düşman olduğunu söyledi. Özgen, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu net: ABD’nin gözetleme merkezleri teröristlere karşı değil, Türkiye’ye karşı. Türkiye, Fırat’ın doğusuna harekatı gündeme getirince terör örgütünü korumaya aldı. Diğer bir deyişle önalıyor. PKK’ya kalkan oluyor. Irak’ın ve Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin beka sorunu. Böyle bir şeye izin verilemez. ABD Fırat’ın doğusunda da Münbiç’te de Türkiye’yi aldatıyor, oyalıyor. Türkiye bu oyuna gelmemeli.”

ABD ilk gözlem noktasını kurdu

Uluslararası Koalisyon, Suriye sınırımıza kuracağını duyurduğu gözlem noktalarının ilkinin fotoğrafını paylaştı. Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad’a inşa edilen gözlem noktası, Türkiye’nin PKK/YPG’ye yönelik operasyonlarını durdurmayı hedefliyor.

ABD, Suriye’nin kuzeyinde 12 gözlem noktası kurmayı hedefliyor. Hem Türkiye’yi gözlemlemek hem de PKK/YPG’ye yönelik operasyonları durdurmak amacıyla inşa edilen gözlem noktalarının ilki Tel Abyad’a kuruldu. YPG’liler bu noktalarda kendilerinin de buluncağını itiraf ederken, ABD bunun IŞİD’e karşı bir önlem olduğunu savunuyor.

Türk askerinin devriye eğitimine ihtiyacı yok

Org. Necati Özgen, Münbiç’te yapılacak ortak devriye için ABD askerlerinin Türkiye’ye eğitime gelmesiyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

“Bu iş çok tuhaf. Türk askerinin devriye için eğitime ihtiyacı yoktur. Bir asker olarak bu işlere aklım ermiyor.”

siyasetcafe.com

Kaynak:Aydınlık

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.