Rusya'nın Atatürk'ü Putin olacak

Rusya'nın Atatürk'ü Putin olacak

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Surkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecekte Rus devleti üzerindeki etkisinin Atatürk'ün Türkiye'de yarattığı etkinin benzeri olacağını vurguladı.

A+A-

Rusya'da geleceğin ideolojisi ile “Rus devletinin dünü, bugünü ve yarını” hakkında bir yazı kaleme alan Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Surkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecekte Rus devleti üzerindeki etkisinin Atatürk'ün Türkiye'de yarattığı etkinin benzeri olacağını yazdı.

Surkov, Nezavisimaya Gazeta'da yayınlanan yazısında, "Rus tarihi, kurucularının isimleriyle adlandırılan dört ana devlet modeliyle biliniyor: Üçüncü İvan devleti (Büyük Knyazlık/Moskova ve Rusya Çarlığı, 15.-17. yy.), Büyük Petro devleti (18.-19. yy.), Lenin devleti (SSCB, 20 yy.), Putin devleti (Rusya Federasyonu, 21. yüzyıl). Rus tarihçi Lev Gumilev gibi söylersek, 'büyük irade' sahibi kişiler tarafından kurulan bu büyük siyaset makineleri, birbirlerinin yerini alarak, uygulandıkları sırada onarılarak ve adapte edilerek yüzyıllar boyunca Rus dünyasının yukarı yönde kararlı şekilde gelişimini temin etti" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK’ÜN 6 OK İDEOLOJİSİNE DESTEK

Putin'in siyasi makinesinin yeni hız kazanmaya başladığını ve uzun vadeli, zorlu ve ilgi çekici bir çalışma gerçekleştirmeyi hedeflediğini kaydeden Surkov, "Bu makinenin tam kapasiteye ulaşması için daha çok zaman var. Bu nedenle Rusya, modern Fransa'nın kendisini De Gaulle'ün 5. cumhuriyeti olarak adlandırdığı, Türkiye'nin önceden olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 ok ideolojisini desteklediği, ABD'nin hâlâ daha kurucu babaların değerlerini esas aldığı gibi çok uzun yıllar sonra da Putin'in devleti olacak" diye yazdı.

'RUSYA HALA PUTİN'İN DEVLETİ OLACAK'

Surkov, Nezavisimaya Gazeta’da kaleme aldığı makalede, “Rusya’da oluşan yeni devlet tipi, Rus milletinin önümüzdeki yüzyıl boyunca hayatta kalmasını ve yükselmesini sağlayacak” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’da bugün daha önce hiç olmayan bir devlet tipinin var olduğunu savunan Surkov, “Putin’in büyük siyasi aygıtı, uzun, zorlu ve ilginç çalışmalara hazırlanıyor. Uzun yıllar sonra da Rusya hala Putin’in devleti olacak” diye yazdı.

Rusya’da devletin kendini maskelemediğini ve hiçbir gizliliği olmadığını savunan Surkov, “Putin’in devleti, halkı dinliyor ve anlıyor. Etkin ve uzun ömürlü bir devlet” ifadelerinde bulundu. 

KREMLİN: TARTIŞMAYA AÇIK BİR MAKALE

Rusya'nın yeni devletinin yeni yüzyılda uzun ve görkemli bir tarihinin olacağına işaret eden Surkov, makalesini şöyle tamamladı:

"Rus devleti yıkılmayacak. Kendine özgü şekilde hareket edecek, jeopolitik savaş ligindeki yerini alacak ve bunu koruyacak. Rusya'dan tutum değiştirmesini talep eden herkesin bunu er ya da geç kabullenmesi gerekecek."

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.