Şahin: İP unutulmuş diye seçimler iptal oldu 

Şahin: İP unutulmuş diye seçimler iptal oldu 

Eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin İstanbul seçimleri hakkında konuşmasında 1994'te kazandığı seçimin ardından mazbatasının geri aldığını belirterek, "Müşterek oy pusulasında İşçi Partisi (İP) unutulmuş diye seçimler iptal edildi" dedi. 

A+A-

AK Parti Karabük İl Başkanlığı'ndaki iftara katılan Eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin İstanbul seçimleri hakkında ki konuşmasında, "Keşke YSK, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yerine sandıkların yeniden sayılmasına karar verseydi, bu iş çok daha kısa yoldan çözülürdü" dedi. Şahin, 1994'te kazandığı seçimin ardından mazbatasının geri aldığını anlattı.


TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Karabük İl Başkanlığı'nın düzenlediği iftara katıldı ve yenilenecek olan İstanbul seçimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Mazbatasını almış olan belediye başkanı ilk defa mazbatası elinden alınarak seçimin yenilenmesi kararı verilmiyor." diyen Şahin, "Bunu yaşayanlardan biri de benim. 27 Mart 1994’te Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde bu kardeşinizde Fatih Belediye Başkanı seçilmişti." diyerek şöyle devam etti:

"YSK ÜYELERİNİ ÇETECİ DİYE İTHAM ETMEDİK"

"Mazbatamızı aldık, besmeleyi çektik, göreve başladık. 38’inci gün YSK, İstanbul’un Fatih, Beykoz ve o zaman İstanbul’a bağlı bir ilçe olan Yalova’da seçimleri iptal etti. Mazbatamızı ve mührümüzü geri aldılar. Biz YSK’ya böyle oldu diye bu kararı veren YSK'nın üyelerini çeteci diye itham etmedik. Asla aklımızdan böyle bir şey geçmedi, geçmez. 

"İP UNUTULMUŞ DİYE SEÇİMLER İPTAL EDİLDİ"


Peki ne olmuştu sizin seçiminiz iptal edilirken, oyları mı çalmıştınız da seçimleri kazanmıştınız da o yüzden mi iptal oldu? Hayır. Müşterek oy pusulasında İşçi Partisi unutulmuş diye seçimler iptal edildi. Peki nasıl unutulabilir bir siyasi parti? O seçimler dolayısıyla YSK müşterek oy pusulalarını basma görevini ilçe seçim kurullarına vermişti. Dolayısıyla her ilçe seçim kurulu o ilçedeki müşterek oy pusulalarını bastı. Fatih, Beykoz ve Yalova’da ilçe seçim kurulu başkanları siyasi parti masasından o ilçede teşkilatı olan siyasi partilerin listesini istemiş. İşçi Partisi’nin (İP) de bu 3 ilçede teşkilatı yokmuş. Onlarda burada teşkilatı yoksa seçime giremez diye hükmetmişler. Halbuki bir siyasi parti Türkiye genelinde seçimlere girme hakkı elde ederse her yerde girer, teşkilatı olsun olmasın. Bir parti her ilçede teşkilatlanmak zorunda değildir.

İLÇE TEŞKİLATI OLMAYAN PARTİ İÇİN SEÇİM YENİLENDİ 


YSK itiraz üzerine madem ki bu 3 ilçede seçime girmemiştir İşçi Partisi haklıdır deyip seçimleri iptal etti. Bir hukukçu gözüyle bu doğru bir karardır. Çünkü seçimlere girme hakkı elde etmiş olan bir partiyi bir ilçede seçime sokmamazlık yapamazsınız.

Ne oldu peki yenilendi de? 13 bin 500 oy farkıyla seçimi kazanmıştım. İşçi Partisi sadece 213 oy aldı. Neticeyi değiştirmez ama bir kural hatası yapılmıştır. Kural hatası sebebiyle YSK’da bu ilçelerde seçimi iptal etmişti." dedi.

"OYLARIN YÜZDE 10'NU SAYILDI, TAMAMI SAYILSA YILDIRIM KAZANIR"

Şahin kural hatası olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bakın YSK Başkanı açıklama yaptı. 27 bin küsur oy farkıyla CHP adayı öndedir dedi. Sonra itiraz ettik. Bu 27 bin küsur oy farkı indi 13 bin küsura itiraz ettik. Yüzde 10’u sayıldı oyların. 15-16 bin oy Binali Yıldırım beye verilecekken, verilmiş daha doğrusu, hiç edilmiş. Buna çalındı diyorlar. Bunlar Binali beyin hanesinde gözükmüyor. İtiraz ettik de çıktı.

Keşke YSK seçimlerin yenilenmesi kararını vermeden önce bizim yapmış olduğumuz tüm sandıkların yeniden sayılması kararını verseydi. Çok daha kısa yoldan bu iş çözülürdü. Ve ben inanıyorum ki, yüzde 10’u sayıldığında 15 bin oyu heba olmuş olan Binali Yıldırım’ın hepsi yüzde 90’ı sayıldığında açık farkla seçimi kazanması muhtemel. Şu anda mağdur olmuş olan Binali Yıldırım beydir."

Siyasetcafe.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler