1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Telekom'da soygun var: Hariri yedi borcu bize kaldı
Telekom'da soygun var: Hariri yedi borcu bize kaldı

Telekom'da soygun var: Hariri yedi borcu bize kaldı

Türk Telekom’un özelleştirilmesiyle Türksat AŞ’ye kalan ve 260 milyon TL’ye çıkan borcun 15 yıldır ödenmediği ortaya çıktı.

A+A-

Ürdünlü Hariri ailesine satılan Türk Telekom'dan Türksat AŞ’ye kalan 260 milyon TL’lik borç Hazine'ye zarar olarak kaydedilecek.

Sayıştay, Türksat AŞ'ye ilişkin 2017 yılı denetim raporunda borçla ilgili tespitlere yer vermişti.

Bu tespitlere göre, 260 milyon 28 bin TL’ye borç, 2004 yılından önceye dayanıyor. 1992 tarihli Milli Güvenlik Kurulu kararına dayalı olarak TRT yayınlarının ulaştırılması çalışmaları için 2002 yılında Başbakanlık bütçesinden kaynak ayrıldı. Ancak, o yıllarda önce PTT Genel Müdürlüğünce, sonra Türk Telekom tarafından verilen hizmetin bedeli karşılanmadı.

Telekom alacağın, Hazine Müsteşarlığının kar payından tahsili yönünde bir karar aldı. Fakat Hazine Müsteşarlığı kararı kabul etmedi.

Türk Telekom’un 2004 yılında özelleştirilmesi sonrası kurulan Türksat’a bu borçla birlikte 10 milyon 169 bin liralık KKTC Bayrak Radyo TV’nin uydu kira ücretinden kaynaklanan alacaklar da devredildi.

Türksat 2005 yılında bu alacaklar için Hazine Müsteşarlığı’na başvurdu. Hazine, hizmetlerin karşılığının aynen ödeneceğine dair hukuki bir düzenleme bulunmadığı, bu nedenle de bir ödeme yapılamayacağını iletti. Ancak, konunun çözümlenebilmesi için yasal düzenleme yapılması konusunda girişimde bulunulmasının gerekli görüldüğünü bildirdi. 

TEKLİF HALEN BEKLEMEDE

Şirket alacakların, 'Vazgeçilen alacak' olarak zarar kaydedilerek kapatılması için kanun teklifi hazırlayarak 2015’te Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderdi ancak teklif henüz TBMM’ye sunulmadı. 

Sayıştay raporunda, incelemenin yapıldığı 2018 yılı Mayıs ayında, şirketin nakit tahsilat beklentisi ile Hazine Müsteşarlığının kar payından veya sermaye payından mahsup edilmesi yoluna gidilmeyen alacakların, zarar yazılması için yasal düzenleme yapılması çabalarından sonuç alınmasının da çok mümkün olmadığı bildirildi.

Döviz bazındaki alacakların kur farkı nedeniyle her yıl arttığı belirtilerek, şu önerilerde bulunuldu:

'Alacağın tasfiyesi hususunda, yasal düzenleme çalışmalarının biran önce sonuçlandırılması için ilgili merciler nezdinde başlatılan girişimlerin sürdürülmesi yanında, bu alacağın, Şirketin sermaye sahibi olan kuruluşun olumlu görüşü alınarak, sermaye payı ve kar payına mahsuben veya zarar yazılarak, Şirket Genel Kurulu kararı ile tasfiye edilebilip edilemeyeceğinin araştırılması, alacağın şüpheli alacaklar hesabına alınması ve tamamı için karşılık ayrılması gerekmektedir.'

BORÇLULAR ARASINDA MEB  DE VAR

Ayrıca şirket, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne verilen hizmet bedellerinden kaynaklanan 24 milyon 602 bin liralık alacağını da tahsil edemedi. Bakanlık, interneti olmayan okullara internet erişim hizmeti sağlanması için 2006 yılından itibaren tesis edilen terminallerden kaynaklanan borcunu şirkete ödemedi. 2011 yılından 2016 yılının Şubat ayı sonuna kadar düzenlenen 52 adet fatura tutarı olan 24 milyon 602 bin TL’lik alacak hiç ödenmedi. Alacağın tahsili için yasal takip ve sulh yolu dahil olmak üzere gerekli her türlü girişimde bulunulması ya da şüpheli alacak hesabına alınması önerildi.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.