1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Temsilciler Meclisi, Yemen tasarısını onayladı! Suudi Arabistan’a verilen destek…
Temsilciler Meclisi, Yemen tasarısını onayladı! Suudi Arabistan’a verilen destek…

Temsilciler Meclisi, Yemen tasarısını onayladı! Suudi Arabistan’a verilen destek…

Yemen’deki savaşta, ABD’nin Suudi Arabistan’a sağladığı askeri desteği kesmesini öngören yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

A+A-

ABD’nin, Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verdiği desteğin kesilmesini öngören karar tasarısı Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

Temsilciler Meclisi’nde, 175’e karşı 247 ‘evet’ oyu ile onay alan tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’a sunulacak.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ‘ABD – Suudi Arabistan ilişkilerine zarar verilmemesi’ için Trump’ın tasarıyı reddetmesi bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elit Engel, Trump’ın dış politika söz konusu olduğunda Kongre’nin artık kendi anayasal zorunluklarını göz ardı etmeyeceği gerçeğiyle yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

ABD Senatosunda söz konusu kararın destekçilerinden olan Connecticut Demokratik Senatörü Chris Murphy de, Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylama öncesi, bu tasarının hayat kurtaracağını ve sadece Kongre’nin savaş ilan etme yetkisi olduğuna dair güçlü bir mesaj göndereceğini ifade etti.

GEÇEN AY KABUL EDİLMİŞTİ

ABD yönetiminin, Yemen’de uzun süredir devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri güçlerin bir ay içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısı, 13 Mart günü Senatoda kabul edilmişti.

Tasarı, Donald Trump’ın Suudi Arabistan politikasına önemli bir karşı duruş olarak nitelendirilmişti.

Bahsi geçen tasarıda, El Kaide ile mücadele edenler hariç, Yemen’deki savaşa katılan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının bir ay içinde geri çekilmesi öngörülüyor.

ABD’nin Yemen’de, Suudi Arabistan’a verdiği askeri destek uzun süredir Kongre’de tartışmalara neden olmuş, geçen Aralık ayında Senatoda kabul edilen benzer bir tasarı, o zaman Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmemişti.

Geçen Şubat ayında ise, ABD’nin Yemen’de devam eden savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği kesmesini öngören başka bir yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.

siyasetcafe.com

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler