1. YAZARLAR

  2. Adem DİŞÇİ

  3. Türkiye savaş teknolojilerinde sınır tanımıyor: İşte İKA...
Adem DİŞÇİ

Adem DİŞÇİ

Adem Dişçi
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye savaş teknolojilerinde sınır tanımıyor: İşte İKA...

A+A-

Barış Pınarı Harekatı sonrası bazı ülkeler Türkiye'ye silah satışını durduracaklarını açıklamıştı.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör varlığını temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın son bulmasını isteyen Fransa, Hollanda, Finlandiya, Norveç ve Almanya, Türkiye’ye silah satışını durdurmuşlardı.

Geçtiğimiz yıllarda da bazı ülkeler Türkiye'ye yaptırım uygulamak adına uluslar arası alışveriş noktasında bazı ürünlerin satışını durdurmak ile tehdit etmişti. Buradan anlıyoruz ki Türkiye'ye zorluk çıkarmak isteyenler ve elini güçsüzleştirmek isteyenler oldukça fazla işte bu yüzden ülkemizin kendisi geliştirmesi ve dışa bağlılığını azaltması oldukça önemli, bu kapsamda devletimiz kendi silahlarımızı üretmek ve teknolojilerini geliştirmek için hızla harekete geçti ve Dünya'ya (İHA) insansız hava araçlarımızla büyük bir cevap verdi ve istediğimizde en iyisini yapacağımızı kanıtladı. İşte herşey bundan sonra hızla devam etmeye başladı.

Ülkemizin yeni savaş harikası teknolojisi ile görenleri heyecanlandırıyor. (İKA) İnsansız kara araçları ASELSAN ve Katmerciler firmaları arasında imzalanan seri üretim sözleşmesi doğrultusunda “İnsansız Mini Tank” olarak da adlandırılan silahlı insansız kara araçları (İKA), 2021’de Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. Seri üretimine başlanacak “İnsansız Mini Tank’ın” uzaktan kumanda iletişim alt yapısı dahil tüm altyapı platformu Katmerciler firması tarafından geliştirildi.

Araç, keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen, üzerine gözetleme ve silah sistemleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü sistemin takılabildiği, uydu bağlantısı üzerinden uzaktan kontrol edilip yönetilebilen, otonom olarak kullanılabilme özelliğine sahip, zorlu yol, arazi ve iklim şartlarında üstün hareket kabiliyetine sahip dünyanın en önde gelen platformlarından biri olacak.

Platform, ağır ve hafif silahlara sahip silah istasyonu, keşif gözetleme aracı, hasta ve yük taşıma aracı ve çıkartma operasyonlarına yardımcı görev alabilecek konfigürasyonlarıyla kullanıcıya geniş seçenekler sunuyor.

Üç ton yüklü ağırlık kapasitesine sahip araç, kompakt ebatına rağmen üst sınıf zırhlı araçlarda bulunan bütün zorlu performans ve arazı testlerinin tamamını başarıyla yerine getirebiliyor.

Çatışma bölgesindeki ilerleme veya sahil çıkartma operasyonlarında ilk ateş sırasında ön planda kullanılabilen araç, yaralıların tahliyesi sırasında susturma atışı yaparak, kritik noktalara mevzilenmiş unsurların mevzilerden çıkarılması sırasında yoğun atış altında karşı atış gerçekleştirerek can kayıplarının azaltılmasında önemli rol oynuyor.

İşte ülkemizin kıymetli mühendisleri Türkiye'yi dünyada söz sahibi yapmak için büyük mücadele veriyor. Gelecekte teknoloji savaşları oldukça popüler bir hal alacak ve görünen o ki Büyük Türk milleti geçmişte olduğu gibi gelcekte de tarih yazacaktır.

Saygılarımla...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.