Adem DİŞÇİ

Adem DİŞÇİ

Milli HİSAR-O+ Füzesine Tam Not !

Milli HİSAR-O+ Füzesine Tam Not !

Merhaba sevgili Siyaset Cafe okurları , sizlere bu yazımda Ülkemizin geliştirdiği tamamen yerli ve milli Hisar-O+ füzesinden bahsetmek istiyorum. Ülkemiz son zamanlarda yerli ve milli sanayiye yatırımlarını arttırarak dışa bağımlılığı bitirmek adına çalışmalarına devam ediyor. Takdir edersiniz ki bazı ülkeler bizlere ambargo uygulayarak silah veya savunma mekanizmaları almamıza engel olmuştu ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan buna karşılık biz ülke olarak kendi silahlarımızı yapacağız mesajını da tüm dünyaya duyurmuştu. Bunun ardından harekete geçen birimler bugün üst düzey insansız hava araçları , ateşli silahlar ve savunma mekanizmaları üretmişti. Şu anda Dünya üzerinde en iyi insansız hava araçlarına sahip bir ülke konumundayız. Tabi ki bunlar yeterli değil daha çok çalışmak ve daha fazla teknoloji üretmeliyiz.

Bu kapsamda ülkemizin yeni göz bebeği  "HİSAR-A+ Sistemi'nin tesliminden sonra HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemimiz de en son atışında bugüne kadar ülkemizde yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hava hedefini doğrudan vurup imha ederek başarıyla geçti. ASELSAN ve ROKETSAN çalışmalarına ve sürekli gelişmeye devam ediyor.

Peki bu füzeler ne işe yarayacak ?

Türkiye'nin milli imkanlarla geliştirdiği HİSAR-O+ Sistemi, Türkiye'nin orta irtifa hava savunma ihtiyacının giderilmesinde kullanılacak. Savunma Sanayii Başkanlığının koordinesinde ASELSAN, ROKETSAN ve diğer paydaşların çalışmalarıyla geliştirilen sistem, özellikle sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunmasını sağlayacak.

Sistemin, sabit ve döner kanatlı hava araçları, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve havadan karaya atılan füzelerin oluşturduğu tehditleri her türlü hava koşulunda bertaraf etmesi hedefleniyor.

HİSAR-O+ Sistemi, hedef tespit, sınıflandırma, teşhis, takip, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını icra edebiliyor. Sistem, en gelişmiş teknolojiyle gelecekteki yeni ihtiyaçların ve özelliklerin ilavesine de imkan sağlıyor.

 HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemimiz en son atışında bugüne kadar ülkemizde yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hava hedefini doğrudan vurup imha ederek başarı ile geçti. 

Ülkemiz envanterine kaydedilen Hisar Füzeleri bizlerin milli gururudur emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ve yazımı ‘’İstiklal ve İstikbalimiz için Yerli ve Milli Savunma’’ kelimesini vurgulayarak bitirmek istiyorum Saygılarımla…. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Adem DİŞÇİ Arşivi