1. YAZARLAR

  2. Tevfik Fikret TAŞKIN

  3. Türklerde Liderlerin Önemi!
Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Türklerde Liderlerin Önemi!

A+A-

TÜRKLERDE LİDERLERİN ÖNEMİ!

 

İnsanları, toplumları  idare etmek, tam bir sanattır. Bundan dolayı, devleti iyi idare edebilmek için tahsil, tecrübe, ekip yeterli olmaz. Daha başka şeyler de gerekir. Allah vergisi olan insanları etkileme ve yönlendirme gücüne sahip insanlar yani “karizma” sahibi liderler gereklidir.
 
Türk milleti, maalesef bu konuda her zaman şanslı olamamış. Tarihimize baktığımızda az sayıda büyük lider çıkarabildiğimizi görürüz. Türklere lider olanların çoğu başkalarının himmetiyle o makamlara geldiği için vatana, millete hiçbir faydaları olmamış, geldikleri gibi gitmişler.
 
Allah’ın takdiriyle Türklere önderlik yapan büyük liderler, sadece Türklere değil, dünyaya yön vermişler, çağ açıp çağ kapatmışlar.
 
Dünyayı titretmişler, yenilmez denen güçleri yenmişler, devletleri dize getirmişler.
 
Üstelik bunu fakr u zaruret içinde iken yapmışlar.
 
Alparsalan, Bizans’ı Malazgirt’te tam bir yenilgiye uğratmış, Anadolu’yu bir daha geri dönmemek üzere Türke vatan yapmış.
 
Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek Bizans’ı tarihin karanlık sayfalarına gömmüş, Avrupa’yı titretmeye başlamış.
 
Kanunî Sultan Süleyman, televizyondaki paparazzi dizilerinde gösterildiğinin tam tersine ömrünü seferlerde geçirmiş ve son nefesini de yine seferde, çadırında vermiş.
 
Mustafa Kemal ATATÜRK, paramparça edilmeye çalışılan mübarek topraklarımızda, birlik ve mücadele gücünü Türk milletine yeniden hissettirmiş, dünyanın en güçlü ordularına kafa tutup onları hain emellerinden etmiş ve genç Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup Türk tarihine sonsuz kahramanlık örneklerini, şehitlerimizin misk-i amber kokan aziz kanlarıyla yazdırmıştır.
 
İşte Türk milleti, ölüm kalım savaşı yaptığı bu çok zor zamanlarda bile Allah’ın birer lutfu olan eşsiz liderler sayesinde kurtuluşa, esenliğe ulaşabilmiş.
 
Demek ki toplum olarak gerçek liderlerin yönlendirmesiyle büyük işler yapabiliyor, adeta mucizilere imza atabiliyoruz.
 
O hâlde dua edelim, bizi ülke olarak daha güçlü kılacak, daha iyi yönetebilecek, aydınlık yarınlara ulaştıracak, fakirliği yok edecek karizmatik liderler başımıza geçsin!
 
Devlet, millet olarak başımız dik, güçlü ve zengin olarak Allah’ın izniyle sonsuza dek var ve bir olalım...
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.