1. YAZARLAR

  2. Tevfik Fikret TAŞKIN

  3. 'YEHOVA ŞAHİTLERİ' KİMDİR?
Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

'YEHOVA ŞAHİTLERİ' KİMDİR?

A+A-

“YEHOVA ŞAHİTLERİ” KİMDİR?

 

Yehova (YeHoWaH, antik İbranice) veya Tetragrammaton, kutsal kitaplarda (Tevrat, Zebur ve İncil) yaklaşık 7.000 defa geçen Tanrı’nın özel ismidir. Yahudiler ve Yehova Şahitleri, Tanrı’ya seslenirken bu kelimeyi kullanmışlardır.

 

Yehova, “O, olmasına neden olur.” anlamına gelen İbranice bir kelimedir. “Her şeyi yaratan O’dur.” ve “Ne olması gerekiyorsa o olur.” anlamlarında kullanılır.

Yehova’yı yaratıcı olarak kabul edenler, kendileri için Tanrı’nın bu özel ismini seçmişler ve kendilerine “Yehova Şahitleri” ismini vermişlerdir.

 

Dünyanın her bölgesinde (239 ülke) faaliyetlerini ve varlıklarını sürdüren Yehova Şahitleri, yaklaşık sekiz milyon kişiden oluşan dinî bir topluluktur.

 

Yahudiliğin ve Hristiyanlığın birçok özelliğini benimsemiş olmalarına rağmen özellikle de Hristiyanların Kitab-ı Mukaddes’teki, ilk yüzyıldaki gerçek yapısından çok uzaklaştıklarını iddia etmişler ve kendilerini Hristiyanlıktan ayrı bir inanç olarak kabul etmişlerdir.

 

Birinci yüzyıldaki Hristiyanlığı benimsemişler ve buna uygun olarak yaşamaya önem vermişlerdir.

 

Hristiyanlıktaki, “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh” üçlemesini reddedip “Tek Tanrı” inancını benimsemişlerdir. Ahiret inançları kuvvetlidir. Fakat, sadece cennet inancını kabul edip cehennem inancını reddederler.

 

Yehova ve Gökteki Krallığın Kralı İsa’nın ve yanında yer alan insanların sonsuza dek cennette yani yeryüzünde yaşayacaklarına; kötülerin ve Gökteki Krallığın yanında yer almayanları “Armageddon’da yok olacağına inanırlar.

 

Yani, kötü insanların ölmekle sonsuza kadar yok olacağına; iyi insanların ise yeryüzünün cennete dönüşmesinden sonra diriltileceğine ve sonsuza kadar burada yaşayacaklarına inanırlar.

 

Kendi dinlerinin gerçek din olduğuna inanırlar ve Kitab-ı Mukaddes’te (Tevrat, Zebur ve İncil) bunun belirtildiğine inanırlar.

 

İnançlarından dolayı sigara içmezler, silahı ellerine almazlar, insanları ve diğer canlıları öldürmeyi reddederler. Bundan dolayı da askerlik yapmazlar, savaşa katılmazlar, siyasetle uğraşmazlar. Ayrıca kan nakli yaptırmazlar. Yani, kan alıp kan vermezler.

 

Dünyadaki bütün meselelerin Tanrı’nın Gökteki Krallığı tarafından çözüleceğine inandıkları için silaha ve savaşa karşıdırlar.

 

Yehova Şahitleri’ne göre dünyanın sonuna doğru İsa’nın krallığında, Gökteki Krallık, yeryüzüne egemen olacak ve 1.000 yıl boyunca yeryüzünü yönetecek, bu sürede Şeytan ve cinler bağlanacaklardır.

 

Şeytan ve cinler bağlı olduğu için de insanları doğru yoldan ayıramayacaktır.

 

Bu 1.000 yıllık sürenin sonunda ise şeytan ve cinler sonsuza kadar yok edilecek, böylece insanlığın bütün sıkıntıları giderilecektir.

 

Kral olan İsa ise görevini tamamlamış olacak ve sahip olduğu yetkileri tekrar Yehova’ya devredecektir.

 

Bundan sonra da sadece iyilerin kaldığı yeryüzü, cennete dönüştürülecek ve sadece iyiler tekrar dirilip yeryüzü cennetinde sonsuza kadar yaşayacaktır.

 

İşte böyle, Yehova Şahitleri’ni ve inançlarını çok ama çok yüzeysel olarak tanıtmış oldum. Meraklısı okur ve bunların hakkında azıcık da olsa bilgi sahibi olur inşallah.

 

Kendi yorumunuzu kendiniz yapın ve “Yehova Şahitlerini” bundan sonra çevrenizden çok daha fazla duyacağınızı unutmayın.

 

Unutmayalım ki gençlerimize çok daha fazla sahip çıkmazsak ve kendi kültürümüzü, inancımızı onlara öğretmezsek daha çok daha fazla böyle farklı inanç gruplarını duyarız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.