1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. Yeni partilerde son durum
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni partilerde son durum

A+A-

Türk siyaseti son 1 yıl içerisinde siyaset sahnesine adım atan yeni partiler açısından da hareketli bir dönem geçirmekte.

İlk olarak Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi,sonrasında ise Ali Babacan’ın kurduğu DEVA PARTİSİ Türk siyasetine hem yeni bir hareketlilik getirdi hem de AKP’den %4-6 bandında bir kopuş yaşanmasına neden oldu.

Ancak yeni partiler sadece sağ cenahta sınırlı kalmadı…

Mustafa Sarıgül yıllardır elinde hazır bir siyasi koz olarak bulundurduğu Türkiye Değişim Hareketi’ni partileştirdi ve Türkiye Değişim Partisi adı ile siyaset sahnesinde yerini aldı.

Ve tabii Muharrem İnce’nin “Memleket Hareketi”…İnce CHP içerisinde başlattığı “Memleket Hareketi”ni partileştirme kararı aldı…

***

Şimdi özellikle sol seçmende Sarıgül ve İnce’nin partileşme çalışmaları dikkatle takip edilmekte.

Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi’nde en dikkat çeken taraf partinin yeni kurulmuş olmasına rağmen çok ciddi mali harcama yapıyor olması.

Sarıgül’ün partisi için tutulan binalar hep bulundukları lokasyonun en lüks yerlerinde… Parti binaları son derece lüks biçimde döşenmiş durumda, buraları ziyaret edenlere yapılan izzet ikramda sınır yok…

Mustafa Sarıgül ve ekibi kendilerine toplumda karşılığı olan, özellikle ST yöneticisi, bölge yahut il derneklerinin başkanları gibi isimlerden oluşan bir “Kısa liste” oluşturmuş durumdalar.

Bu “Kısa liste” içerisinde yer alan isimler tek tek aranarak partiye görüşme için davet ediliyor ve görüşme davetini kabul eden isimler ile partide yapılan görüşmelerde bu isimlerin Türkiye Değişim Hareketi’ne katılım sağlamaları için ikna turları yapılıyor.

Ancak güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Sarıgül ve ekibi her ne kadar “İdeolojik çatışmalara karşıyız, sağ-sol demeden bütünleştirici olacağız” deseler de bu oluşturulan “Kısa liste” genelde sol tabanda etkin ve CHP içerisinde siyaset yapmış kişilerden oluşmakta.

Ve yine aynı kaynaklardan gelen bilgilere göre bu “Kısa liste” içerisinde yer alan isimlerden Sarıgül ile konuşmayı kabul edenlerin büyük çoğunluğu daveti reddediyor.

Zira Sarıgül’ün çeşitli il ve ilçe örgütlerini başta AKP olmak üzere, İYİ PARTİ ve merkez sağın diğer partilerinde görev yapmış isimlerden oluşturduğu ve bunun da sol siyaset içerisinden gelen isimleri rahatsız ettiği ifade ediliyor.

Bir başka ifade edilen konu ise Türkiye Değişim Partisi içerisinde geçmişte AKP’den milletvekili, belediye başkanlığı gibi görevlere adaylık yahut aday adaylığı bulunan iş adamlarının bulunması ve partinin finansmanı konusunda bu isimlerin etkin olduğu “Şüphesi” yine Sarıgül ve ekibinin partiye katılmak için ikna etmek istediği sol tabandan gelen önemli isimlerin bu teklifi reddetmesine neden olan en önemli sebeplerden bir tanesi.

***

Muharrem İnce’nin Memleket Hareketi’nin partileşme süreci ise atılan somut adımlar ile son sürat devam ediyor.

Bu satırların yazarı İnce’nin Ankara Çankaya’da 4 katlı bir parti genel merkezi binası tuttuğunu ve bu binaya ödenecek rakamdan, binanın fiziksel özelliklerine kadar tüm detayları kendisine ait olan haberalternatif.com’da özel haber olarak yazarak Türkiye’ye ilk duyuran gazeteci olmuştu.

Sadece Genel  Merkez binası tutulması değil partinin tüzük ve program yazımı noktasında da önemli mesafeler kat edilmiş olsa da özellikle son günlerde İnce hareketinde daha yolun başındayken yaşanan olumsuz gelişmeler mevcut.

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğu süreçten başlayıp, CHP içerisinde muhalif bir mücadele verdiği tüm süreçte İnce’nin hem gençler ile irtibatını kuran hem de sosyal medya çalışmalarının büyük bir bölümünü yürüten “İNCE GENÇLİK” isimli bir ekip bulunmaktaydı.

Bu ekip genç, idealist, Kemalist, sol değerlere bağlı bir grup gençten oluşmaktaydı.

Ancak bir süredir İNCE GENÇLİK yapılanmasını oluşturan bu gençler  daha sürecin başında çeşitli liyakatsizlikler gördüklerini belirterek Muharrem İnce’ye çeşitli konularda şikayetlerini, uyarılarını ve önerilerini iletmeye başladılar.

Ancak Muharrem İnce’nin bu grubun hiçbir eleştiri ve önerisini dinlememesi ve dikkate almaması üzerine İnce’ye uzun zamandır en yakın olan gruplardan birisi olan İNCE GENÇLİK ekibi ile Muharrem İnce arasında bağlar koptu.

İNCE GENÇLİK yapılanması İnce ile yollarını ayırırken İnce adına sosyal medya içerikleri üreterek paylaşım yaptıkları Twitter’daki İNCE GENÇLİK adlı hesaplarını da kilitleyerek bu hesaptan yapılan faaliyetlere son verdiler.

Öte yandan bu gençlerin Muharrem İnce için “2018’deki Muharrem İnce ile şu anki Muharrem İnce arasında dağlar kadar fark var” şeklindeki sözleri de ciddi bir sıkıntıyı işaret etmekte.

Öte yandan Muharrem İnce ve ekibine siyasal iletişim, hitabet ve propaganda teknikleri konusunda gönüllü olarak derseler vererek yardımcı olmak isteyen alanlarında çok  önemli isimler olan çeşitli akademisyenler bulunmaktaydı.

Bu akademisyenler de Muharrem İnce ile görüşmeleri sonrasında İnce’yi “Aşırı egolu ve kibirli” bularak kendisi ile birlikte hareket etmekten vazgeçmiş bulunmakta.

Öte yandan İnce daha önce İYİ PARTİ kurucular kurulu üyesi olan Ali Türkşen’i de kadrosuna dahil ederken sağdan başka isimlerin de İnce’nin partisine katılabileceği ifade ediliyor.

Ancak sağdan gelen isimlerin Muharrem İnce ile “CHP sol eksenden sağa kaydırıldığı” için bir arada olan isimleri rahatsız edebileceği ve bunun önümüzdeki süreçte İnce ve yeni l kuracağı partisi için önemli bir soruna dönüşebileceği ifade edilmekte.

Ve çok merak edilen konulardan bir tanesi de İnce’nin partisinin adı…

İnce’nin partisinin adının MEMLEKET HAREKETİ olarak belirlendiği ve çok büyük bir sürpriz olmazsa İnce’nin partisini bu isimle kuracağı belirtiliyor.

***

Sol cenahta yeni partilerde durum böyle…

Tabii önemli olan durumun ne olduğu değil bu partilerin halkta karşılık bulup bulamayacakları.

Onu da zamanla hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.