Yeni sistemde bedelli askerlik kalıcı olacak!  

Yeni sistemde bedelli askerlik kalıcı olacak!  

Yeni Askerlik Sistemi'ne ilişkin hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklife ilişkin bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni sistemle bedelli askerliğin kalıcı hale getirildiğini söyledi. 

A+A-

20 yaşını dolduran her Türk vatandaşının bedelliye başvurabileceğini belirten teklife ilişkin bilgi veren  AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, sistemden bakaya ve yoklama kaçaklarının yararlanamayacağını ifade etti. 

Askerlik sistemini büyük oranda değiştirecek kanun teklifi Meclis'te. TBMM oylaması ile şekil alacak sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladıktan sonra yürürlüğe girecek. 

TBMM Başkanlığına sunulan teklif olduğu gibi yasalaşırsa askerlik herkes için 12 aydan 6 aya indirilecek. 6 ayı tamamlayarak terhis olma hakkı elde eden askere (isteğe bağlı olarak) 6 ay daha devam etmesi durumunda 2 bin lira aylık ödenecek.

Yeni sistem yasalaştığında, 6 ay askerlik yapmış olanlar terhis olabilecek.

Teklif 1 aylık bedelli askerliğin ise kalıcı hale getirilmesini öngörürken 30 bin lira olarak belirlenen ücret ise peşin alınacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni askerlik sistemi kanun teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulmasının ardından açıklamalarda bulundu. Muş açıklamasında şu bilgileri verdi:

100 SENE SONRA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK OLUYOR


100 sene sonra köklü bir değişiklikle beraber askerlik sistemimiz değişiyor. Yeni sistemde askerlik 6 aya düşürülecek. Bu süreyi dolduranlar kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren terhis olma imkanına kavuşabilecekler

Yedek astsubay olarak askerliğini yaparsa artık meslek yüksek okulu bitirenler de yedek ast subay olarak görev yapabilecekler. Görevlerinin sonunda yine kendilerinin talebi ve uygun kadro oluşması durumunda devam edebilecekler.

BUGÜNKÜ PARAYLA 31 BİN TL'YE DENK GELİYOR 

Bedelli askerlik bugünkü rakamlarla 31 bin lira gibi bir paraya denk geliyor. Bu para peşin ödenecek. Bedelli kalıcı hale geliyor. Yaş sınırı kalkıyor. Yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar bedelliden yararlanamayacaklar.

Her vatandaşın zamanı geldiğinde gidip gerekli bildirimlerde bulunması gerekiyor. Bir vatandaşımız gelmediği her gün için 10 TL ceza ödeyecektir. Eğer kendi isteği ile gelirse bu ceza 5 TL’ye indirilecektir.

BAYRAMDAN ÖNCE YASALAŞMASINI BEKLİYORUZ 


Teklif 48 saat içinde görüşmeye başlanabilir. Bugün danışma kurulu eğer teklifimizi kabul ederse komisyon 48 saati beklemeden de bugün görüşebilir. Eğer uygun görülürse TBMM onaylarsa bayramdan önce bu kanunun yasalaşması mümkün.
 
Şu an itibari ile eğer bir askerimiz 6 aylık askerse terhis olacak. Eğer devam etmek isterse 6 ay daha devam edebilecek.

20 YAŞINI DOLDURAN HERKES BEDELLİ ASKERLİKTEN YARARLANACAK 


20 yaşını dolduran her erkek vatandaşı bedelli askerlik yapabilir. Erteleme yaşlarını geçirmemek kaydıyla herkes başvurusunu yapabilir.

TSK’nın bir planlaması ve ihtiyacı olacaktır. Eğer üstünden bir talep olursa bedelli için o zaman bir kura çekimi olacaktır. Ama dediğimiz gibi artık yaş sınırı yok 20 yaşını dolduran bedelli askerlikten faydalanabilecek.

Siyasetcafe.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler