1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç yeni parti işaretini verdi  "Endişeliyim, kuracaklar..."
Arınç yeni parti işaretini verdi  "Endişeliyim, kuracaklar..."

Arınç yeni parti işaretini verdi  "Endişeliyim, kuracaklar..."

Bülent Arınç, yeni parti kuracakları söylenen Gül, Davutoğlu ve Babacan'ın kolay yetişmediğini savunurken, "Ama okudukça da endişe ediyorum. Parti kurabilirler mi? Gelişmelere bakarsanız kuracaklar gibi" dedi. 

A+A-

AK Parti'de saf dışı kalanlardan ve FETÖ'nün dersaneleri konusunda karşı karşıya geldikten sonra bir türlü Erdoğan'la yıldızı barışmayan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Gül, Davutoğlu ve Babacan'ın yeni parti kuracaklarını söyledi.   

FETÖ kriptosu olarak bilinen Bülent Arınç yine net konuşmak yerine hem ordan hem bundan tarzı konuşmalar yaptı. Arınç, İstanbul seçimleri görüşmesi yapacak olan YSK'nın sıkıntı içerisinde olduğunu gördüğünü belirterek, "Yüksek Seçim Kurulu zannediyorum ki adil bir karar verecektir. Sıkıntı içerisinde olduklarını görüyorum. Allah onlara kolaylık versin. Adaletten ayrılmasınlar. Adalet neyi emrediyorsa onu yapsınlar" dedi. 

TBMM eski Başkanı kripto FETÖ'cü olarak bilinen Bülent Arınç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kocaeli Kitap Fuarı'nda söyleşiye katıldı. 

"İMAMOĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINA HAZIR OLUN"

Moderatör Veyis Ateş'in, "İstanbul seçimleri iptal edilmeli mi, edilmemeli mi?" sorusunu cevaplayan Bülent Arınç, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun gelecekte cumhurbaşkanı aday olabileceğini öne sürerek şu şekilde konuştu: "Şimdi bu öyle bir soru ki bu, bu soruyu bana seçim akşamı sormuş olsaydınız cevabım çok kolay olurdu. Ama 1 gün sonra bu işin neticesi belli olacak, benim tek istediğim bir şey var. Geçen gün bir internet sitesinde röportaj verdim. Sonucun belli olmadığı her gün, Ekrem İmamoğlu'nun üzerine koyuyoruz. 1 kat, 2 kat, 3 kat, 5 kat, 6 kat. Siz bugün seçim kaybetmiş olsanız veya kaybettirilmiş olsa bile, şüphesiz YSK'nın kararıyla olacak, 5 sene sonrasının Cumhurbaşkanı adayına hazır olun. Bir işi kokutmamak lazım. Bir seçimin sonucu en geç 2 gün içinde alınır. Ama araya, 'Şu da vardı, bu da vardı, şu da böyleydi' diyerek işin doğasını bozmamak lazım."

"ADIMIZ ARINÇ ELİMİZDEN BAŞKA BİR ŞEY GELMEZ"

Bülent Arınç, AK Parti'nin ittifak ortağı MHP ile ilgili de değerlendirmede bulunarak, "Bir de tabii ittifak yaptığımız bir parti var. Bu ittifakın ne sonuç getireceğini Pazar günü değil, Pazartesi günü görecektik. O yüzden, 'Mezara kadar' sözünü en azından 'Pazartesi'ye kadar' diye değiştirmek lazım. Bunlar siyasetin bize öğrettikleri. Yanlış şeyler de öğretmiş olabilir. Ama ne yapalım adımız Arınç, elimizden başka bir şey gelmez. Şimdi son itibariyle, netice ne olursa olsun. Çok fazla gitmeden bu işten el çekmek lazım. Özellikle siyasetçilerin el çekmesi lazım. Yüksek Seçim Kurulu zannediyorum ki adil bir karar verecektir. Sıkıntı içerisinde olduklarını görüyorum. Allah onlara kolaylık versin. Adaletten ayrılmasınlar. Adalet neyi emrediyorsa onu yapsınlar" ifadelerini kullandı. 

"BİRİMİZİN EVET DEDİĞİNE ÖBÜRÜMÜZ HAYIR DEMEZDİ"

Veyis Ateş'in, "Sayın Davutoğlu ve Sayın Ali Babacan tarafından kurulması muhtemel Yeni Parti çalışmaları için kanaatinizi merak ederiz. Böyle bir ihtiyaç var mıdır ve kanaatiniz nedir?" sorusunu Arınç şöyle cevapladı: "Meclis Başkanıyım, 2005'te İslam Konferansı Örgütü'nün Mekke'de yapılan İslam Zirvesi'ne gitmek durumunda kaldım. Benim bir arkamdaki sırada o zamanki Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül bey, onun bir arkadaki sırasında Başbakanlık Danışmanı Ahmet Davutoğlu bey var. Sıraya bakın, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu. Bu kardeşlik bize 17 senedir iktidar olmayı nasip etti. Çok şükür, kendi nefsimizi kardeşimizin nefsine tercih eden insanlardık. Birimizin evet dediğine, öbürümüz hayır demezdi. Sonra bir şeyler oldu. Şimdi düzelecek inşallah."

"ERDOĞAN'IN YANLIŞLARI VAR MI? VAR"

Bülent Arın, yeni parti kurma çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: "Bu arkadaşların isimleri geçiyor. Yine bir vesile ile, ben bu partiden ayrılıp da parti kuranları, bu sonuncuları da çok kast etmemiştim ama, mesela İdris Naim Şahin kendine göre bir parti kurdu. İdris Bal diye birisi vardı, Kütahya milletvekiliydi. O kendine bir parti kurdu. Abdüllatif bey ayrıldı, bir parti kurdu. Ben bu işlerin dışındayım. Benim partim var, AK Parti. Hepinizin siyasi kanaatlerine saygı duyuyorum. Ben kendimi tarif ediyorum. Benim bir genel başkanım, bir liderim var. O da Recep Tayyip Erdoğan. Yanlışları var mı? Var. Benim yanlışım daha fazla. O insanı, ben bir örnek insan olarak görüyorum, hatalarıyla birlikte. Ama Türkiye için yaptıklarına bakıyorum ki, onunla beraber olmak benim için çok şerefli bir görev."

"GELİŞMELERE BAKARSANIZ PARTİ KURACAKLAR GİBİ"

Bülent Arınç yeni parti kurulması ile ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben bunlarla hiç ilgilenmiyorum. Ama okudukça da endişe ediyorum. Parti kurabilirler mi? Gelişmelere bakarsanız kuracaklar gibi. Keşke toparlamak bize düşer. Bunu şuradan hatırlayın. Hepiniz internete sorun, Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye vasiyeti. Bunu bizim genel başkanımız da çok okurdu eskiden. Şeyh Edebali, Osman Gazi'ye hitap ediyor; 'Bundan sonra güceniklik bana, onları bütünlemek sana, nefret bana, sevgi duymak sana'. Yani bey olmak, Cumhurbaşkanı olmak, lider olmak Osman Gazi'nin Şeyh Edebali'den aldığı vasiyeti yerine getirmekle mümkün. Biz bir zaman bunları cebimizden, elimizden düşürmüyorduk. Şimdi biraz unuttuk gibi."

"BİR GÜL, BİR DAVUTOĞLU, BİR BABACAN KOLAY YETİŞMİYOR"

Arınç, Davutoğlu, Babacan ve Gül'ün kolay yetişmediğini savunarak konuşmasını şöyle tamamladı: "Bir Davutoğlu kolay yetişmiyor, bir Ali Babacan kolay yetişmiyor, bir Abdullah Bey kolay yetişmiyor. Bunlar bizim insanımız, bunları bir arada tutmamız lazım. Gene liderlik sende olsun, ama şu partinin ayrılıklara tahammülü yok. Bahçeli bizi yüzde 35'lere düşürdü. Tekrar ayağa kalkacağız, kucaklaşacağız. Bu iş çok kolay."

SİYASETCAFE.COM
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler