Soruşturma seçim kurullarına sıçrayacak FETÖ'nün oy ve hilesi! 

Soruşturma seçim kurullarına sıçrayacak FETÖ'nün oy ve hilesi! 

İstanbul seçimlerinde usulsüzlük ve şaibenin merkezinde FETÖ olduğu iddiaları her geçen gün oryaya çıkmaya başladı. Buna göre FETÖ'nün Oy ve Ötesi koordinesinde seçim kurulları ve sandık görevlilerinin organizasyonunda CHP adayı adına hile yapıldı. 

A+A-

İstanbul seçimlerinde şaibe yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İstanbul itirazlarının görüşülerek kakar alacağı şu günlere iddia edilen FETÖ hilesi de ortaya çıkmaya başladı. 

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, ilçe seçim kurullarının Yüksel Seçim Kkrulu Başkanlığınca istenen 19 bin 623 sandık başkanı ve görevlisini usulsüz olarak atadığını kabul ettiğini, ancak bu kişilerin mülki idare tarafından verilen listede yer aldığı yönündeki savunmasının ise gerçekleri yansıtmadığını ifade etti.

İstanbul'daki 31 Mart 2019 Seçimlerinde yaşanan 'organize usulsüzlük' olarak nitelendirilen seçim hilesini belgeleyecek bir gerçek daha gün yüzüne çıktı. AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, YSK'nın  kamu görevlisi olmayan sandık başkanlarının araştırılmasını istediği ilçe seçim kurullarının gönderdiği cevapları yorumladı.

"İLÇE SEÇİM KURULLARI USULSÜZ İŞ YAPTIKLARINI KABUL EDİYORLAR"

İstanbul İlçe Seçim Kurullarının YSK’yı yanlış bilgiler göndererek yanıltamaya çalıştığını ifade eden Özel şunları söyledi: “Biz kamu görevlisi olmayan 19 bin 623 kişinin listesini YSK’ya sunduk. Talebimiz, kaymakamlığın verdiği listeyi gönderin. Başka bir kurumdan aldıysanız o listeyi gönderin. Böyle bir liste yok ise, kimi nasıl görevlendirdiğinizi izah edin dedik. Öyle şeyler yazmışlar ki, banka çalışanını, özel sektörde istihdam edileni ya da işsiz olan birini kaymakamlıktan gelen listede var diye savunmuşlar. Bir kısmının ‘Geçmişte görev yaptığını, deneyimlerine binaen yaptık’ diye gerekçe göstermişler.  Aslında usulsüz iş yaptıklarını kabul ediyorlar. Bunu örtmek için yalan, yanlış bilgilerle YSK'yı yanıltıcı şekilde listeler göndermişler.” 

"SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR"

İstanbul İlçe Seçim Kurullarının usulsüzlüğü resmen kabul ettiğini ifade eden AK Parti YSK Temsilcisi, bahsedilen rakamın sandıkta olması gereken kişilerin 3’te 1’ini oluşturduğunu belirterek şunları söyledi: “19 bin 623 kamu görevlisi olmayan kişiyi atadıklarını kabul ettiler. Dolaylı olarak bunu örtmeye çalışıyorlar. Ara kararı tam manasıyla yerine getirmediler. Aslında suçüstü yakalandılar. Birde bunun üstünü örtmeye çalışmaları, biz bir organize iş var diyorduk, bu cevaplarıyla şimdi ellerini yüzlerine daha çok bulaştırdılar.”

İLÇE SEÇİM KURULLARINA BU LİSTELER NEREDEN GELDİ? 

İlçe seçim kurullarının cevabı ile organize usulsüzlüğün belgelendiğini kaydeden Özel, ilçe seçim kurullarının yasaya aykırı olarak atadığı kişilerin listesinin nereden geldiği ise açıklanamadığını söyledi. Özeli, “19 bin 623 kişiyi nereden aldıklarını da açıklamıyorlar. Bir yerden liste mi geldi? Nasıl oldu? ‘Geçmişte görev yapanlar da arasında’ diyorlar, geçmişte görev yapmayanlar çoğunlukta. Daha önceki seçimlerde görev yapmayan sandık başkanları da var. Size bu listeyi kim verdi? Az bir rakam olsa kabul edeceğiz de 20 bine yakın kişi. Organize olmadan bu rakam mümkün değil. Bu isimlerin nereden geldiğini izah edici bir açıklama yapamadılar” diye konuştu. 

"SEÇİMİ İPTALE DÖNÜK EN BÜYÜK GEREKÇE...."

Özel, yasaya aykırı olarak sandık başkanı atanmasının YSK kararına nasıl etki edeceğini ise şu şekilde değerlendirdi: “1999 yılında YSK’nın, ‘Sandık kurulu başkanının tarafsızlığı noktasında bir problem varsa ileride seçime katılan bir siyasi parti o bölgede seçimin iptalini isteyeceğinden bunların değiştirilmesi gerekir’ diye bir kararı var. Bir de sandık başkanlarının kamu görevlilerinden olması noktasındaki düzenlemeyi CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürdü 2018’de. AYM, ‘Devlet memuru olmasının tarafsızlık ilkesini sağlayacağı için Anayasa’ya aykırılık yoktur, tarafsızlık esastır’ dedi sandık kurulu başkanlarının. O ikisini örtüştürdüğünüz zaman şu andaki iptale dönük en büyük gerekçeyi bu oluşturacak.”

SEÇİM HİLESİNDE İLK FETÖ İZLERİ TESPİT EDİLDİ 

İstanbul seçim usulsüzlüğüne dair soruşturmada 43 şüphelinin FETÖ'yle irtibatı tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan şikayetler üzerine sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada da FETÖ izlerine rastlandı. 

BYLOCK KULLANAN SANDIK KURULU ÜYELERİ

Soruşturmada tespit edilen şüphelilerin FETÖ ile irtibatını ortaya çıkaran bilgilere ulaşıldı.Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde, şu ana kadar tespit edilen 43 şüpheliden 2'sinin kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Şüphelilerden 41'inin ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla Bank Asya'daki hesabına para yatırdığı ortaya çıktı. 

Soruşturmada, 41 şüpheliden 2'sinin ayrıca FETÖ'ye yakın olan sendika üyeliğinin bulunduğu, birinin de FETÖ'ye yakın olan bir şirkette SGK kaydının olduğu ortaya çıktı.Yürütülen adli soruşturma kapsamında, incelemeler devam ediyor. 

FETÖ'DEN SEÇİM KURULLARINA 'TAMAMLAYIN' TALİMAT

Öte yandan, AK Parti'nin İstanbul itirazlarının 8 ana başlıkta kabulü sonrası 23 Nisan'da FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in yayınladığı videoda darbeyi tamamlayın talimatı önce 15 Temmuz için anlaşılsa bile 31 Mart sandık darbesi olacak sandıklarda yapılan şaibe için İlçe Seçim Kurullarının direnmesi talimatı olduğu ortaya çıktı. 

Türkiye'de daha önce gerçekleşen darbeler ve tarihlere atıfta bulunan FETÖ terör örgütü elebaşı, bu ayların kirlendiğini, yarım kalan işlerin tamamlanması halinde örgüt mensuplarının cennete gidebileceğini söyledi. FETÖ elebaşının en yakın yarım kalan girişimi ise 31 Martta İstanbul seçimlerinde olan hilesi olarak anlaşıldı. FETÖ elebaşı yaptığı konuşmada İlçe Seçim Kkrullarının devlet memuru yerine 20 bine yakın sivil isimleri görevlendirerek hile yaptığı iddia ediliyordu. 

'ÇOĞU KİRLENMİŞ' DEDİ AMA 31 MARTI TELAFFUZ ETMEDİ

FETÖ elebaşı videoda bazı darbe tarihlerine dikkat çekerek çoğunun kirlendiğini belirtirken, hatta 15 Temmuz'u bile belirtirken, 31 Marttan bahsetmeden seçimde yapılan hilede direniş gösterilmesini istediği o konuşmasının bir kısmı şöyle: "Şimdiye kadar 27 Mayıs görmüş olanlar olarak, 12 Martı görmüş olanlar olarak, Haziran, Temmuz, Haziran görmüş olanlar... Bir de ne vardı Aralık filan mı? Aralık vardı galiba, bir de Temmuz vardı. Temmuz görmüş olanlar. Ayların çoğu kirlenmiş. Efendim onların arındırılmasını Allah (celle celaluhu) size bırakmış. Cenab-ı Hakk size o kadar iş bırakmasaydı, onlarla beraber nasıl cennete girecektiniz ki? Hazreti Ebu Bekir ile beraber nasıl olacaktınız ki?" 

SORUŞTURMA İLÇE SEÇİM KURULLARINA SIÇRAYACAK  

İstanbul seçim sonuçlarıyla birlikte AK Parti tarafından bir çok inceleme sonucu yapılan geçersiz oyların sayımında Erkrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark 29 binlerden 13 binlere inmişti. Yeni sayım sürecinde seçime FETÖ ve PKK ilişkili kişilerin şaibe karıştırıldığına dair ilk resmi açıklama MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelmişti. 

Ardından AK Parti incelemelerini derinleştirirken şaibenin merkezinde FETÖ'nün Oy ve Ötesi adı altındaki kuruluşu işaret ederek seçimlerin tam bir organize usulsüzlüğü yaşandığını açıklamıştı. AK Parti yetkilileri bunu henüz bir isim yada kuruluş yerine 'birileri' kelimesini kullanmayı tercih etmişti. 

İŞTE O 'BİRİLERİ' FETÖ'NÜN OY VE ÖTESİ İLE CHP İŞBİRLİĞİ

AK Parti'nin seçimde şaibenin merkezinde olan FETÖ için 'birileri' kullanmasına CHP ise bunun delilsiz olduğu gerekçesiyle itirazın reddedilmesini istemişti. Ancak AK Parti yetkilileri iddia ettikleri 'birileri'nin ilk emareleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada FETÖ ilişkili kişileri tespit etti. 

SAVCILIK İLÇE SEÇİM KURULLARINI DA SORGULAYABİLİR

Cumhuriyet Savcılığı FETÖ ile ilişkili isimler nedeniyle yaklaşık 20 bin devlet memuru olamayan isimlerin görevlendirdiği İstanbul İlçe Seçim Kurullarından savunma isteyebilir.

Savcılık iddia edilen seçim usulsüzlüğü nedeniyle FETÖ ile irtibatlı isim listenin nereden geldiği ve Valiliğin bildirmiş olduğu 140 bin isim yerine 'neden bu isimlere görev verildiği' ile ilgili soruşturma ilçe seçim kurullarına sıçraması bekleniyor.  

FETÖ'NÜN OY VE ÖTESİ CHP-İYİ PARTİ VE HDP'LİLER İLE ÇALIŞTI

İstanbul seçimleri hilesinin merkezinde bulunan FETÖ'nün Oy ve Ötesi sözde seçim mü-şahitliği derneği. Daha önce gerçekleştirilen ve seçimlere şaibe karıştığı amacını güden FETÖ'nün Oy ve Ötesi bu sefer AK Parti ve MHP'nin gafletini de kullanmakla birlikte Seçim Kurullarında ki kripto militanlarını devreye sokarak sandıkta hile yaptı.

Buna göre, CHP seçim sonuç takibini FETÖ'nün Oy ve Ötesi sistemi koordinasyonu ile birlikte yaptı. Keza CHP bu zamana kadar seçim için kendilerinin kullandığı herhangi bir sistem ve sonuçlarını açıklayamadı. 

FETÖ'NÜN OY HIRSIZLIĞI ŞİFRESİ: ÇİTLİYORUZ 

Oy ve Ötesi organizasyonu, oy hilesinde çok sık bir terim kullandığı görülüyor. Çekirdek fotoğrafları ile oy hilesini 'çitliyoruz' adı altında şifreli bir kelime kullandığı görülüyor. Oy ve Ötesi her ne kadar kendisinin sandık müşavirliği yaptığını bildirse de 31 Mart öncesi ve oy kullanımından sayım sonuna kadar twitter adresinden duyurduğu konuların bir çoğu sandık kurulu başkan ve üyelerine dair işlemlerin olduğu açıkça görülüyor.

Oy ve Ötesi seçim öncesi 'Çetvele değil tutanaklara ihtiyacımız var' diyerek bu talimatı sandık kuruşu başkan ve üyelerine duyurduğu açıkça görülüyor. 

ÇİTLEMENİN ALTIN KURALI: İLGİLİ ALANA 0 (SIFIR) YAZINIZ 

'Çitlemenin altın kurulları' altında 4 kural sayan FETÖ kuruluşu son kuralı oldukça dikkat çekici. Binali Yıldlrım'ın bir çok sandıkta sıfır oy olarak gösterilmesinin ip uçlarını veriyor. FETÖ'nün oy hırsızlığının kendilerine göre çitlemenin 4. altın kuralı ise, "Doldurulması gereken alanın karşılığı tutanakta boşsa, veya yoksa ilgili alana rakamla 0 (sıfır) yazınız" denilmektedir. 

İSTANBUL SEÇİM KURULARININ DİKKAT ÇEKEN İŞLEMLERİ

İstanbul İl ve İlçe Seçim Kurullarının 31 Mart seçimlerinde takındığı tavırda oldukça dikkat çekiciydi. 1 Nisan'da bazı ilçelerde geçersiz oyların sayılmasını isteyen AK Parti'nin itirzı üzerine oylar sayılmaya başladıktan yaklaşık 3 saat sonra CHP'nin oyların yeniden sayılmasının durdurulmasını istediği İl Seçim Kurulu tarafından durdurulmuştu. Durdurma kararı sabah YSK'nın yeni bir kakarı ile devam edilmişti. 

İLÇE SEÇİM KURULLARININ AK PARTİ VE MHP'YE KARŞI RET TAVRI 

Yine AK Parti'nin Büyükçekmece itirazını hen ilçe seçim kurulu hem de İl Seçim kurulu kabul etmeyerek anında reddetmişti. Yine bir çok ilçede AK Parti'nin geçersiz oyların bile sayılmasında ilçe seçim kurulları adeta direnmişti. Yine bir çok ilçe seçim kurulları oyların yeniden sayılması talebini reddedilmişti. Yine İlçe Seçim Kurulu hem AK Parti hem de MHP'nin Maltepe seçim iptal başvurusunu kayda değer bulmadan reddetmişti. 

İL SEÇİM KURULUNUN DİKKAT ÇEKEN UYGULAMALARI 

Yine geçersiz oyların sayımını durduran İstanbul İl Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP'nin seçim itirazlarının devam etmesinden dolayı en son en çok oy alan isme mazbatasının verilmemesi başvurusunu kabul etmeyerek CHP'li Ekrem İmamoğlu'na mazbatasını vermişti.

Yine aynı İl Seçim Kurulu'nda İmamoğlu'nun mazbatası yazılırken videoya kaydedilerek dağıtılması ise önemli bir dikkat çekici bir unsur oldu. İl Seçim Kurulu yazmış hazırlamış olduğu İmamoğlu'nun mazbatasının fotoğrafını çekerek medya kuruluşlarına ve sosyal medyada dağıtılması adeta bir zafer kutlamasına ortak olduğu izlenimi vermişti. 

SİYASETCAFE.COM
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler