1. YAZARLAR

  2. Ünver SEL

  3. Batı İttifakı Kırım'ın zımni olarak Rusya'nın toprağı olduğunu kabul edecek...
Ünver SEL

Ünver SEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Batı İttifakı Kırım'ın zımni olarak Rusya'nın toprağı olduğunu kabul edecek...

A+A-

Liderliğini ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May'in yaptığı "Batı İttifakı" Dünya siyasetinde büyük bir değişikliğe hazırlanıyor. Bu yeni oluşum geçmişte Ronald Reeagan ve Margaret Thatcher beraberliğinin yeni versiyonu olarak tanımlanıyor.


Radikal İslamcı gruplarla sadece güvenlik metotlarıyla değil ideolojik olarak da mücadeleyi başlatılıyor. Birleşmiş Milletler Teşkilatı ve NATO'da reform geliyor. Bu reformlarla ilgili devletlerin daha fazla katılımcı olmasını sağlamak istiyorlar.

 

İsrail'in güvenliği için İran'ın kontrolde tutulmasına yönelik politik çözümler üretecekler. Bu çözümler ile Şam-Tahran ittifakının ilerlemesini engelleyecekler. Ortadoğu'daki müttefikleri Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri ile ilişkilerini geliştirecekler.

 

İtifakın yükselen Asya ekonomileri ile ilişkileri yeniden düzenlenecek. Özellikle Çin ve Hindistan'a dikkat edilecek.İttifakın Uzak Asya'daki çıkarları ve Pasifik'teki menfaatleri ve güvenliği yeniden dizayn edilecek.

 

İttifak yeniden milli ve üniter devletlerin korunmasını destekleyecek. Bölünmeyi ve parçalanmayı değil birleşmeyi savunacak. Birleşme işbirliği, ticaret ve güvenlik konularıyla sağlamlaştırılacak.

 

Rusya ile ilişkileri işbirliği sonuçlu yenileniyor. Rusya ile çatışmadan uzak süreçler inşa edilmesi planlanıyor. Bu sürecin bir parçası olarak, Kırım'ın Rusya tarafından işgali ve ilhakı gibi tanımlamaları ağıza almayarak; zımni olarak Kırım'ın Rusya'nın toprağı olduğunu kabul etmeye hazırlanıyorlar. Rusya'nın komşu devletlerini tehdit etmediğinin güvencesini verecekler. Bu güvence özellikle Doğu Avrupa'daki Baltık devletlerine yönelik olacak.

 

Görüldüğü gibi, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May'ın liderliğini yaptığı ; "Batı ittifakı" yeni dünyanın şekillenmesinde kendi çıkarları ve geleceklerinin garantisi için siyasetlerinde büyük bir değişime gidiyorlar. Bu değişimin başkanlığını Trump'un ve sözcülüğünü de May'ın yaptığı anlaşılıyor.

 

Ünver SEL

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.