1. YAZARLAR

  2. Ünver SEL

  3. Suç cenneti Ukrayna'ya kapılar neden açıldı?
Ünver SEL

Ünver SEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Suç cenneti Ukrayna'ya kapılar neden açıldı?

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna-Türkiye arasında kimlikle seyahat antlaşmasını bir müjde olarak duyurdu. Basında Türk erkeklerinin sevincine atıf yapılan haberler, “Bekle bizi Ukrayna” başlıklarıyla verildi. Çavuşoğlu, kimlikle seyahat kararını “Ukrayna’da halkın yüzde 70’inde pasaport yok” gerekçesiyle açıkladı. 2016’da Türkiye’ye bir milyon Ukraynalı turist geldiğini ve bu sayıyı artırmak için bu kararın alındığını savundu.

 

Oysa Ukrayna vatandaşlarının pasaport almamasının iki nedeni var: Yoksulluk ve artan suç oranı. Ukrayna iç savaş yaşıyor ve devlet sistemi çökmüş durumda. Ukrayna İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2016’de suç oranı yüzde 40 arttı. İçişleri Bakanı Arsen Avakov, “ülkede birçok insan silahla dolaşmaya başladı” diyerek bu durumun gerekçesini açıkladı.

 

Sağ Sektör ve çeşitli ırkçı çeteler gönüllü müfrezeler adı altında şehirleri kontrol ediyor. Bu gurupların yaptığı yağma, silahlı soygun ve sokak ortasında cinayetler günlük hayatın sıradan bir parçası ve çoğu vaka kayda geçmiyor. Hükümet, güvenlik nedeniyle Kiev’de bile bazı metro duraklarının kullanılmamasını öneriyor.

 

Savaş suçları da dahil olmak üzere bir dizi suçlama ile itham edilen “Aidar Müfrezesi”  hakkında yüze yakın dosya işleme dahi konamıyor.

 

Maliye Bakanlığının resmi verilerine göre asgari ücret 46 avro. İşsizlik bazı bölgelerde yüzde 50’ye yakın. İnsanlar Ukrayna dışına çıkmak için mücadele ediyor. AB’nin araştırmasına göre halkın yüzde 70’i Ukrayna’da bir gelecek görmüyor. 11 kişiden 10’u eğer yurt dışında bir iş bulursa ülkeden ayrılmaya hazır. Son iki yılda Ukrayna’dan Polonya’ya çalışmak için kaçanların sayısı bir milyona yakın.

 

Kimlikle seyahat dönemi başladığında bu göçün Türkiye’ye yöneleceği hesaplanıyor. Savaş suçluları, mafya üyeleri ve terör guruplarının kolaylıkla Türkiye’ye geçebileceği belirtiliyor. İç savaş nedeniyle 3 milyon Suriyeliyi barındıran Türkiye’nin önümüzdeki yaz aylarıyla birlikte benzer bir göçü Ukrayna’dan alması kaçınılmaz görünüyor.


Ünver Sel

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.