1. YAZARLAR

  2. Ünver SEL

  3. Kırım Tatarları PYD'nin karşılığı olamaz!
Ünver SEL

Ünver SEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Kırım Tatarları PYD'nin karşılığı olamaz!

A+A-

Türkiye kendi vatandaşlarının durumunu başka ülkelerin milletvekilleriyle müzakere konusu yapamaz.


Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ziyareti sırasında Tatarların Kırım'dan kaçan Ukrayna milletvekilleri Mustafa Cemilev ve Refat Çubarov ile görüşmesinde, “Kırım Tatar halkının lideri ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ile Türkiye’deki Kırım Tatarlarının durumunu ele alıyoruz” şeklinde konuşmuştur.

 

Bu yaklaşım Türkiye vatandaşı Kırım Tatarlarını şaşırtmıştır. Zira hiçbir egemen ülke kendi vatandaşlarıyla ilgili konuları başka bir ülkenin milletvekili ya da yetkilisi ile müzakere konusu yapamaz. Böyle bir durum başka konuların yarın Türkiye'ye karşı kullanılmasının yolunu açar.

 

Yarın ABD, Almanya yahut Rusya ile masaya oturulduğunda Türkiye'deki Kürtlerle ilgili konular müzakere vesilesi yapılabilir. Bu durum ülkemizin birliğini tehlikeye atacak bir yaklaşımdır.


Geçmişte yapılan diplomatik hataların Kırım, Suriye ve diğer Ortadoğu konularında ne kadar büyük tahribatlar yarattığı açıktır. Rusya krizinin etkileri ve zararı tam olarak geçmemişken bu tür maceralara kalkışmak Türkiye ile birlikte Kırım Tatarlarına da zarar vermektedir.

 

Tarihsel ve kültürel bağlar nedeniyleKırım konusunda söz söyleyecek ve görüşme yapacak sadece iki ülke vardır. Bunlar Türkiye ve Rusya'dır. Türkiye Ukrayna yetkilileri ile Kırım konusunu görüşerek Kırım Tatarları ile Türk Rus ilişkilerinin geleceğini tehlikeye atmaktadır.


Kırım Tatarları PYD'ye verilen batı desteğini kesmek için masaya sürülecek bir kart değildir.


Ünver Sel

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.