1. YAZARLAR

  2. Ünver SEL

  3. Ermenistan, Dağlık Karabağ’dan vazgeçmeye hazırlanıyor
Ünver SEL

Ünver SEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Ermenistan, Dağlık Karabağ’dan vazgeçmeye hazırlanıyor

A+A-

Dağlık Karabağ anlaşmazlığı otuz yılı aşkın süredir devam etmektedir. Bu süre zarfında bu problemin çözümü için çok sayıda girişimlerde bulunulmuş ancak Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki toprak anlaşmazlığı henüz çözülememiştir. Dağlık Karabağ sorununun bir sonuca varmasını isteyen Vigen Sargisyan, Ekim 2016 tarihinde Ermenistan Savunma Bakanlığı görevine gelmiştir.

Sargisyan Mart 2017'de, çözüm arayışının Karabağ halkının kendi kaderini tayin hakkının tanınması ve saygıyla bağlantılı olduğunu belirtti. Aslına bakılırsa Sargisyan, Dağlık Karabağ çevresindeki toprakların Azerbaycan'ın kontrolüne dönüşünü ima eden “Madrid Prensipleri”ne bağlı olduğunu doğruladı. Rus gazetecilerle konuşan Savunma Bakanı: “Müzakerelere açığız ve çözüm arayışının Karabağ halkının kendi kaderini tayin hakkının tanınması ve saygıyla bağlantılı olduğuna inanıyoruz. Bunun dışındaki diğer tüm türevler, Karabağ halkının güvenliğini ve serbest kalkınma hakkının güvence altına alınması çerçevesinde çözülmelidir.” dedi.

Dağlık Karabağ sorununun Azerbaycan lehine çözülmesi ve geçtiğimiz bir buçuk yıl içindeki bariz yakınlaşma, Erivan'ın Batılı ortakları tarafından olumlu karşılanacaktır.

Ek olarak Sargisyan, ülkesinin Avrupa-Atlantik entegrasyonunu da destekliyor. Geçtiğimiz yıl, NATO temsilcileri sürekli olarak Ermenistan'ı ziyaret ettiler. NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller’in Ermenistan'a yaptığı ziyaret sırasında Sargisyan, Erivan’ın NATO’yla yakın işbirliğini ve Ermeni askerlerinin NATO’nun faaliyetlerine ve operasyonlarına katılımını doğruladı. Savunma Bakanı, NATO'nun ülkesinin topraklarındaki eğitimini destekliyor. Belki de bu girişim içerisinde bulunduğumuz Mayıs ayı gibi erken bir tarihte uygulanacak. Ermenistan, ABD’nin “SABER GUARDIAN” isimli uluslararası komuta personeli eğitimine ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Sargisyan'ın 16 Ocak tarihinde Erivan'da ABD’nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Ermenistan Büyükelçisi Richard M. Mills Jr. ile yaptığı toplantıda; taraflar 2017'de savunma alanında ikili işbirliğinin sonuçlarını özetledi. Savunma Bakanı, Ermenistan'ın ABD ile işbirliğinin gelişmesini beklediğine dikkati çekerek, silahlı kuvvetlerin 7 yıllık modernizasyon programında yer alacak yönleri kısaca açıkladı.

Sargisyan'ın nihai hedefi; ülkesinin silahlı kuvvetlerini NATO standartlarına uygun hale getirmek ve örgütün tam üyesi olmak. Ancak uzun süredir devam eden toprak anlaşmazlığı çözülememişken Erivan, Kuzey Atlantik bloğuna katılmayı pek hak etmiyor. Bunun farkında olan Ermenistan Savunma Bakanı, NATO’nun Ermenistan’ı destekleme ve üyelik sürecini daha da ileriye götürme vaadine karşılık Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan terkibine bırakmaya hazırdır.

Ünver SEL

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı

siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.