Büyükçekmece incelemesi sona erdi İşte şok detay

Büyükçekmece incelemesi sona erdi İşte şok detay

Büyükçekmece’de sahte seçmen skandalının boyutu giderek artıyor. İlçede yapılan seçmen kaydı incelemesi sona erdi. İncelemede 9 bine yakın hayalet seçmen tespit edildi.

A+A-

İstanbul seçimlerinde sandıklardan sonra en büyük şaibenin adresi olan Büyükçekmece’de yürütülen hayalet seçmen soruşturmasında, 31 bin 907 seçmenin adresleri tek tek incelendi.

İnceleme sonrası 8 bin 975 kişinin “var” gibi gösterildiği adreslerin ise ya inşaat ya boş arsa ya da ikamete uygun olmayan yerler olduğu anlaşıldı.

HAYALET SEÇMEN SKANDALI BÜYÜYOR

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 'hayalet seçmen' skandalı soruşturmasıyla ilgili önemli bir belgeye ulaşıldı.

Bahse konu belgede, Büyükçekmece'de İçişleri kolluk kuvvetleri olan polisler tarafından kontrol edilen toplam 31 bin 907 şahsın adreslerinin incelendiği belirtildi. Bunlardan 8 bin 975 kişinin gösterildiği adreslerin; inşaat, boş arsa ya da ikamete uygun olmayan yerler olduğu tespit edildi. Bu tespit Büyükçekmece'de yaklaşık 9 bin hayali seçmenin kütüklere usulsüzce yazıldığını kanıtlıyor.

KAYITLARI BELEDİYE ÇALIŞANI SAMANLI YAPTI VE TUTUKLANDI 

Belgeye göre yaklaşık 9 bin hayalet seçmenden, toplam 3 bin 71'nin 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullandıklarına dair imzalarının bulunduğu da tespit edildi. Belgede Büyükçekmece'deki soruşturmanın AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen 17 Ocak 2019 tarihli dilekçe ile başladığı hatırlatıldı.

Yani AK Parti, seçimlerden 2.5 ay kadar önce Mehmet Özgür Samanlı adlı Nüfus Müdürlüğü'nde görevli şahsın hayalet seçmen kaydı yaptığının anlaşılması üzerine usulsüzlük başvurusu yaptı. Büyükçekmece Belediye çalışanı Samanlı 17 Ocak'ta gözaltına alındı, 18 Ocak'ta ise Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

123 KİŞİ KENDİ BİLGİLERİ DIŞINDA KAYIT YAPILDIĞINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

İncelenen adres tespitindeki belgede, "İlçe Emniyet Müdürlüğümüz tarafından beyanları alınan toplam 123 şahıs, vermiş oldukları ifadelerde adres beyan formlarındaki imzaların kendilerine ait olmadığını, adres değişikliği yönünde kendi taleplerinin bulunmadığını, adres değişikliklerinin kendi istek ve iradeleri dışında yapıldığını beyan etmişlerdir.

Bilgi sahibi sıfatıyla ifadeleri alınan şahıslardan 31'i, kendi irade ve isteği dışında kendisi adına beyan formu tanzim eden ve kendileri yerine imzalayan kişi ve kişilerden davacı ve şikâyetçi olduklarını beyan etmişlerdir" deniliyor.

ŞİKAYETÇİ VATANDAŞLAR OLAYI DOĞRULADI 

İnceleme sonuç belgesinde adlarına kendi iradeleri dışında beyan formu tanzim edilen müştekilerin ifadelerine ilişkin ayrıntılar da yer alıyor.

Bu müştekilerden E. K., bilgi sahibi sıfatıyla alınan ifadesinde, Aralık 2018'de e-devletten işlem yaptığı esnada ikametinin Büyükçekmece ilçesinde bilmediği bir adrese kaydedildiğini öğrendiğini anlattı. Diğer müşteki A.B. ve Ç.S. de aynı doğrultuda ifade verdiği ortaya çıktı.

SİYASETCAFE.COM 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler