1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Büyükçekmece'de hayalet seçmen operasyonu
Büyükçekmece'de hayalet seçmen operasyonu

Büyükçekmece'de hayalet seçmen operasyonu

İstanbul Büyükçekmece'de seçim öncesi 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının taşındığı iddiaları üzerine polis bu sabah operasyon başlattı.

A+A-

Büyükçekmece’de hayalet seçmen operasyonu nedeniyle İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde toplanan polis ekipleri, belirlenen adreslere giderek tespitler yapıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Büyükçekmece’ye il ve ilçe dışından taşınan kişilerin ikamet adresi olarak anaokulu, TIR garajı, boş arsalar, inşaatların gösterildiğini söylemişti.

Seçmenlerin taşındığı iddia edilen adreslerde inceleme yapan polis ekipleri, kayıtlı görülen kişilerin burada oturup oturmadıklarını kontrol ediyor.

Söz konusu incelemeye ilişkin herhangi bir operasyon düzenlenmediği ve gözaltı işlemi uygulanmadığı öğrenildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ise, Büyükçekmece'ye il ve ilçe dışından taşınan kişilerin ikamet adresi olarak anaokulu, TIR garajı, boş arsalar, inşaatların gösterildiğini açıklamıştı.

Öte yandan, AK Parti'nin başvurusundan kalan 7 ilçe ile Büyükçekmece'de seçimlerin yenilenmesi talebini İl Seçim Kurulu ile YSK'nın bugün görüşeceği konuşuluyor.

 

BU KİŞİ SAHTE BELGE DÜZENLİYOR

Yavuz şunları kaydetmişti; "Büyükçekmece Belediyesi'nde çalışan bir işçi, nüfus müdürlüğünde görevlendirilmiş. Geçici görevlendirmeyle. 28 Mart 2017'de. Bu kişinin görevi nüfus kayıt örneği, yerleşim belgesi ve çok dilli belgeleri tanzim ederek vatandaşa vermek ve ilçe nüfus müdürlüğü tarafından verilen diğer işleri yapmak. Bu kişi ne yapıyor? Bu kişi sahte belge düzenliyor. Mesele bu kadar küçük değil. Bu kişi, 28 Mart 2017'de giriyor, 18 Ocak 2019'a kadar çalışıyor.”

BU 18 OCAK’TA FARK EDİLİYOR

Yavuz olayı şu şekilde anlatmaya devam etti; “17 Ocak'a kadar bütün iş bitiyor zaten. Listelerin düzeltilmesi hadisesi 17 Ocak'a kadar devam ediyor. 18 Ocak'ta bu fark ediliyor. Bu alınıyor. Bu kişi 7 bin 486 kişinin kaydından şüphe oluşturacak şekilde, bunların hepsi şüpheli, hepsi sahte belgelere dayalı. Bu sayı sadece 7 bin 486 kişi. Mesele bundan da ibaret değil. Bu belediyedeki ayak.”

secmenaski.jpg

ÇOK ORGANİZELİ ÇALIŞIYORLAR

Yavuz olayın organizeli olduğunu belirterek, “Bunun başka uçları var. Çok organizeli şekilde çalışmışlar. 7 bin 282 kişi ya İstanbul'un ya da Büyükçekmece'nin dışından. Farkında mısınız? Meselenin ayrıntısına indiğimizde insanın tüyleri diken diken oluyor. 100 adres değişikliği formunda kişilerin imzası olmadığı anlaşılıyor. Bu ortaya çıkıyor. Nerelere ve nasıl yapıyor bunu? Bu kişi 104 boş arsaya kişi kaydediyor. 36 inşaat, 35 sahte adres… Yok öyle bir adres. 269 ikamet etmeyen, 31 beyanda bulunmayan, 129 boş daire, 5 konut olmayan… 3 tane TIR garajını adres olarak gösteriyor. İki tane anaokulunu adres olarak gösteriyor" dedi.

Öte yandan, AK Parti'nin başvurusundan kalan 7 ilçe ile Büyükçekmece'de seçimlerin yenilenmesi talebini İl Seçim Kurulu ile YSK'nın bugün görüşeceği konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler