CHP'den beklenen destek geldi!  'Apo için' açlık grevindekilere hassasiyet gösterilmeli

CHP'den beklenen destek geldi! 'Apo için' açlık grevindekilere hassasiyet gösterilmeli

Demirtaş yaptığı son açıklama ile 'CHP'den teşekkür değil icraat istiyoruz' açıklamasından hemen sonra CHP, bebek katili APO için açlık grevinde olanlara hassasiyet gösterilmesini istedi.

A+A-

31 Mart'ta, CHP-İYİ Parti adaylarına destek vererek seçimde önemli bir rol oynayan HDP'nin eski genel başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı son açıklama ile 'CHP'den teşekkür değil icraat istiyoruz' mahiyetindeki açıklamasından hemen sonra CHP atağa geçti.

CHP, bebek katili APO için açlık grevinde olanlara hassasiyet gösterilmesini istedi. 

PKK terör örgütü suçundan cezaevinde bulunan HDP eski genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın yerel seçimlerde destek verdiği CHP'den teşekkür değil icraat beklediklerine dair açıklamasından hemen sonra harekete geçildi. 

Demirtaş'ın açıklamasından bir gün sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Diyarbakır'ı ziyaret ederek bebek katili PKK elebaşı katil Apo için sözde tecrit iddiaları nedeniyle açlık grevinde olan PKK destekçileri için, "Cezaevlerindeki açlık grevindeki bütün vatandaşların kim olursa olsun yaşam hakkı kutsaldır. Bu kutsallık üzerinden ilgililerin gerekli hassasiyeti göstermesini istiyoruz” açıklamasını yaptı. 

DEMİRTAŞ İSTEDİ CHP DESTEK VERDİ

Seçim dönemlerinde bile bölgeye gitmeyen ve  Demirtaş'ın açıklaması üzerine apar topar CHP Bursa Milletvekili Sarıbal, Diyarbakır'a giderek basın toplantısı düzenledi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, burada yaptığı açıklamada yine PKK'nın siyasi uzantısı KHK ile ihraç edilen belediye başkanlarına mazbata verilmemesini eleştirdi. YSK kararının tamamen siyasi olduğunu vurgulayan Sarıbal, “Bu karar tamamen gayri hukuki bir karardır” dedi.

SARIBAL: KAYYIM BÖLGEYE ZARAR VERMİŞTİR

Gazete Duvar'ın haberine göre; Kayyumların haksız ve hukuksuz bir şekilde göreve getirildiğini savunan CHP'li Sarıbal, Mardin’de kayyumun 2 buçuk yılda 1 milyar borç bıraktığını iddia ederek, kayyumların bu bölgeye büyük zarar verdiğini söyledi. 

APO İÇİN AÇLIK GREVİNDEKİLERE HASSASİYET İSTEDİ 

CHP’li Sarıbal, bebek katili Apo için sözde tecridin kaldırılması için cezaevlerinde binlerce insanın açlık grevinde olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Yaşam hakkının en kutsal haktır. Bunu kişi ve isim ayırmaksızın cezaevlerinde olan insanların yaşam hakkının güvencesinin de devlete ait olduğunu, o yüzden bütün onların sağlığı ve talepleri ile ilgili kaygılarının olduğunu, devletin ve hükümetin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Açlık grevlerine ilişkin zaman zaman açıklamalarımızı yapıyoruz. Cezaevlerindeki açlık grevindeki bütün vatandaşların kim olursa olsun yaşam hakkı kutsaldır. Bu kutsallık üzerinden ilgililerin gerekli hassasiyeti göstermesini istiyoruz.”

DEMİRTAŞ CHP'YE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Önceki gün BBC Türkçe'ye açıklamalarda bulunan PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin eski genel başkanı Selahattin Demirtaş CHP'ye verdikleri destekten dolayı bazı istekleri olmuştu. Demirtaş CHP'den teşekkür değil icraat beklediklerine dair açıklamasında şunları söylemişti;

"CHP'li belediyelerin bize diyet borcu değil; halkın tamamına eşit, adil, şeffaf, demokratik hizmet borcu vardır. Ama CHP Genel Merkezi sosyal demokrat kimliğine uygun olarak demokrasi ve barış adına cesur politikalar, çözüm önerileri geliştirmek durumundadır."

CHP'YE TEHDİT GİBİ MESAJ: SEÇMEN BUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUR

Demirtaş, verdikleri karşılığında bekledikleri karşılığı bulamadıkları halinde tehditvari bir mesajla şu açıklamayı yapmıştı;

"Sadece HDP'lilerin değil tüm toplumun en acil beklentisi ve ihtiyacı budur. Bunu geliştirmekte tereddütlü davranırlarsa elbette seçmen bunu göz önünde bulunduracaktır."

İSTANBUL SEÇİMLERİNİN TEKRARLANMA PANİĞİ 

Demirtaş, "İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ve CHP'nin de seçimlere katılması durumunda 31 Mart öncesindeki çağrınızı tekrar yapacak mısınız?" sorusuna ise temkinli karşılık verdi. CHP'ye kesin bir destek sözü veremeyen Demirtaş şunları söyledi;

"Böyle bir YSK kararı ortada yokken spekülasyon yapmak doğru olmaz. Ancak biz ilkeli bir partiyiz. Yeri ve zamanı geldiğinde ilkelerimiz doğrultusunda bir değerlendirme yapacaktır HDP Genel Merkezi. Bunu da kendi seçmenine danışarak gerçekleştirecektir."

“İMAMOĞLU SÖZDE DEĞİL PRATİKTE GERÇEKLEŞTİRMELİ"

Mazbatasını alır almaz ilk iş olarak PKK'ya desteği ile tanınan Rudaw'a konuşan CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun, Demirtaş'ı barışçıl bulduğu ve siyasi çizgisini beğendiğine dair açıklamalarını da değerlendiren Demirtaş, "Kucaklayıcı dil siyasette önemli ve anlamlıdır. Farklılıklara saygı duyarak siyaset yapmak tüm ülkeye kazandırır, toplumun tamamı bundan fayda görür. Ancak bunu sözde yapmak yetmez, pratikte de gerçekleştirmek gerekir. Sayın İmamoğlu'nun kutuplaştıran, ötekileştiren baskılara, şantajlara boyun eğmeden demokrasi içerisinde birlik siyasetinde ısrarcı olmasını diliyorum. Bu çerçevede başarılı olmasını temenni ederim." ifadelerini kullanmıştı. 

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler