Demirtaş’dan seçim sonucu açıklaması Etle kemik olduk

Demirtaş’dan seçim sonucu açıklaması Etle kemik olduk

HDP'nin PKK terör örgütü suçundan cezaevinde olan eski eş başkanı Selahattin Demirtaş CHP-İYİ Parti ve HDP desteği ile gidilen seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Türkiye’de ilk defa bir yerel seçime parti ittifakı ile gitti. Bir tarafta AK Parti ve MHP bir tarafta ise CHP merkezli İYİ Parti destekli ittifak. Ancak CHP’nin daha önce de PKK’nın siyasi uzantısı HDP seçimlerde büyükşehirlerde CHP-İYİ Parti adaylarını destekleyeceklerini bildirdi.

HDP FETÖ PKK’DAN SEÇİMDE OY KULLANMA ÇAĞRILARI

PKK terör örgütü suçundan cezaevinde bulunan HDP’li Selahattin Demirtaş, seçim sürecinde 4 defa HDP seçmenine seslenerek AK Parti ve MHP’ye kaybettirmek ve karşısındaki CHP-İYİ Parti adayını kazandırmak için oy kullanılacağını söyledi.

Bunun yansıra seçimlere 10 gün kala FETÖ terör örgütü sözcülerinden ESKİ Zaman gazetesi yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Emre Uslu yaptıkları çağrı ile AK Parti ve MHP adaylarının rakibi olan CHP-İYİ Parti adaylarına destek verilmesini istedi.

Yine seçimlere 3 gün kala PKK elebaşı Murat Karayılan, PKK sempatizanı ve HDP seçmenine yaptığı çağrıda AK Parti ve MHP’ye karşı başarılı olunması için CHP-İYİ Parti adaylarına destek çağrısı yaptı. Karayılan alternatif olarak adaylar beğenilmemesi halinde sandığa gidilmemesini istedi.

SEÇİMDE PKK SEMPATİZANLARI VE HDP ETKİSİ

Seçimler sona erdi. Ve CHP-İYİ Partinin başını çektiği HDP, FETÖ ve PKK’nın desteklediği Ankara ve İstanbul’da bir çok ilçelerini kazanan Cumhur İttifakının büyükşehirde ise adayları geride kaldığı ortaya çıktı. Böylece HDP, FETÖ ve PKK’nı çağrısı yerini bularak Ankara’da CHP adayı Mansur Yavaş kazandı.

İstanbul’da ise halen itiraz süreçlerinin devam ettiği bir çok usulsüzlükler ortaya çıktı. İstanbul’da da CHP adayının olağan oy artışı PKK sempatizanları ile HDP seçmeninin yapılan çağrılara uyduğu ortaya çıktı.

Seçim öncesi 4 defa çağrı yapan HDP’li Selahattin Demirtaş seçim sonuçlarını değerlendirdi. Demirtaş işbirliği içinde olduğu CHP-İYİ Parti ile yatukları işbirlinde başarı sağladıklarını işaret ederek, “Muhalefet bloğu bu seçimlerle birlikte demokratik bir seçeneği ete kemiğe büründürmeyi başarmıştır. Burada HDP’nin rolü belirleyici olmuştur” dedi.

İTTİFAK DEĞERLENDİRMESİ: ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜK

PKK terör örgütü suçundan cezaevinde bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, avukatları aracılığıyla DW Türkçe’ye yerel seçimleri değerlendirmesinde bulundu.

Edirne Cezaevi’nde olan Selahattin Demirtaş, HDP tabanına iktidara karşı olarak CHP-İYİ Parti adaylarına oy kullanma çağrısı yapmıştı.

Demirtaş CHP-İYİ Parti’ye verdikleri desteği şu şekilde tanımladı, “Partim HDP, seçim kampanyalarını ağır bir baskı ve tehdit altında yürütmeye çalıştı. Tüm bunlara karşın ortaya çıkan sonuç, iktidar bloğu için tam bir hezimettir. Muhalefet bloğu bu seçimlerle birlikte demokratik bir seçeneği ete kemiğe büründürmeyi başarmıştır. Burada HDP’nin rolü belirleyici olmuştur.”

PKK’nın siyasi uzantısı HDP’li siyasetçiler ve seçmenlere teşekkür eden Demirtş, “İçeride olmama rağmen benim de küçük bir katkım olmuşsa bundan mutluluk ve onur duyarım; kaldı ki bu da HDP’nin başarısıdır, benim başarım olarak okunması yanlış olur. Çünkü ben de bir HDP’liyim” dedi.

DEMİRTAŞ HDP’NİN KALELERİNDE HEZİMETİ DE YORUMLADI

PKK’nın siyasi uzanrısı HDP’nin doğu ve güneydoğuda birçok belediyelerini de kaybetmesini değerlendiren Demirtaş, ‘HDP’nin bazı illerdeki oy kaybını nasıl değerlendiriyorsunuz? Parti içinde bir özeleştiri süreci yaşanacak mı?’ sorusuna ise, “Parti yönetimimizin, il ve ilçe sonuçlarının tamamını masaya yatırıp objektif bir analiz sürecinden geçireceğine eminim. Elbette HDP de, seçmenin verdiği pozitif ve negatif mesajları birlikte ele alıp doğru bir tutum sergileyecektir. HDP halka özeleştiri vermekten çekinecek bir parti değildir” diye cevap verdi.

CHP VE İYİ PARTİ İLE İTTİFAK DEVAM EDECEK Mİ?

CHP-İYİ Parti ile ittifakın sürmesini de değerlendiren Demirtaş, ‘Yerel seçimler ve özellikle İstanbul’daki durum Erdoğan iktidarı için sonun başlangıcı olabilir mi?’ sorusuna ise şu şekilde cevap verdi; “Güçlü bir demokrasi cephesi oluşur ve siyasi mücadele her alanda yükseltilirse toplumun rotasını demokrasiye çevirmesi çok hızlı olacaktır. AKP iktidarının topluma vereceği, vaat edebileceği tek bir olumlu şey yoktur.”

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler