1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan’dan seçimlere itiraz açıklaması Mahkeme süreci var
Erdoğan’dan seçimlere itiraz açıklaması Mahkeme süreci var

Erdoğan’dan seçimlere itiraz açıklaması Mahkeme süreci var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim süreci bitmiştir. Şimdi olayın mahkeme süreci var” dediği değerlendirmede, Ekrem İmamoğlu'nun Anıtkabir ziyareti hakkında, "Milli Savunma Bakanlığı defteri oradan çekti, aldı" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrasında Eyüpsultan’da bir açıklama yaptı. Erdoğan, "Öncelikle şunu ifade etmemiz lazım, olayın seçim süreci bitti. Şimdi olayın mahkeme süreci var. Bu mahkeme sürecinde bu işin 3 basamağı var. İlçe, il seçim kurulları ve YSK. YSK, bu mahkeme sürecinin patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır” dedi.

AĞZI OLAN KONUŞUYOR

Erdoğan şu şekilde devam etti; “Bazen bakıyorum, ağzı olan konuşuyor. Yaşamamışlar, belirli kariyeri olan da konuşuyor. Ben damdan düşerek geldim. İstanbul'da tercihli oyla seçim yapıldığı zaman İstanbul'un ilçe ve il seçim kurullarından milletvekili seçilmiştim. YSK'ya müracaat sonrası alındı. Nihai olduğu için yapılacak bir şey yoktu. Sonra İBB Başkanı oldum.”

BU BİR HAKKIN GASPI DEĞİL

Partilerin de itiraz sürecini takip ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Bir üstü il seçim kurulları. Oradan da netice alınamadığında bizim yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa YSK. Buraya itiraz etme hakkımız var. Bu bir hakkın gaspı değil. Şu anda da İstanbul'da yapılan Yalaova'da Ankara ve diğer birçok ilde yapılan budur. Muhalefet birçok şey söylüyor. Türkiye genelinde 30 büyükşehirin 15 tanesini aldık. MHP bir tanesini aldı. Cumhur İttifakı olarak bizim aldığımız oy yüzde 53.3, buraya gelmiş vaziyetteyiz. Bunu tüm milletimin bilmesi lazım” dedi.

ABD VE AVRUPA’YA: HERKES HADDİNİ BİLECEK

Erdoğan seçim sürecinde çeşitli açıklamalarda bulunan Avrupa ve ABD’ye mesaj göndererek, “İçişlerimize karışmak isteyen ABD'nin bunu bilmesi, Avrupa'nın bunu bilmesi lazım. Siz haddinizi bilin. Kendi ülkenizde bunun itirazını yaptınız. Herkes haddini bilecek. Türkiye'de katılımıyla yüzde 83'e varan bir katılımın olduğu bir demokrasi dersi verilmiştir” dedi.

İSTANBUL VE ANKARA’DA İLÇELERİN ÇOĞUNLUĞUNU ALDIK

Erdoğan seçimdeki başarılarını anlatırken, “İllerde ise 51 ilin 24 tanesini biz 10 tanesini MHP almış. Burada da Cumhur İttifakı fark atıyor. Bunların bir ders alması lazım. Hala ders çıkarmıyorlar.  AK Parti olarak 754 belediyeyi sadece biz aldık. İstanbul'un 39 belediyesi var. Bu 39 belediyenin 25 tanesini İstanbul'da Cumhur İttifakı-AK Parti aldık. Burada bir defa bir ders var. İBB Meclisi'ne gelelim. Şu haliyle bile İBB Meclisi'nin kahir ekseriyeti AK Parti-Cumhur İttifakı'na aittir. Muhaliflerden daha fazla meclis üyesine sahibiz” ifadesini kullandı.

ANKARA'DA DURUM DA FARKLI

Seçim sonuçlarında meclis üyeliklerine de değinen Erdoğan şu şekilde devam etti; “Ankara'da durum daha da farklı. 107 tane bize ait 39 tane dörtlü mekanizmaya ait olan var. Fark orada daha fazla açılmış vaziyette. Çalışmanı yaparken alınacak kararlar bunlar nereden geçecek bunların onayı? Bu komisyonlarda sen istediğin gibi başkanım deyip kurabilir misin? Önce işi bilin bilmeden konuşmayın. Her şeyden önce bir belediye başkanının kendi meclisinde sırtını dayayacağı çoğunluğu yoksa komisyonu istediği gibi kuramaz, bütçeyi istediği gibi çıkaramaz. Bizim şu anda tek beklentimiz, telaşa gerek yok. Atılması gereken adım şu, cumhurbaşkanlığımın yanında anayasanın tanıdığı bir imkan daha var. Yeni yönetim sisteminde yeni mekanizmada iki görevimi yürütmek durumundayım. Bunları yönetirken bir şeye özellikle dikkat edeceğim.”

İMAMOĞLU'NUN ANITKABİR ZİYARETİ: MSB DEFTERİ ALDI

CHP adayı İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretinde Özel Deftere yazdığı mesajın altına İBB diye imza atmasını da değerlendiren Erdoğan, “Bir Anıtkabir olayı yaşandı. Beyfendi İstanbul'dan çıkıp gidiyor. Mazbatanı almadığın halde Anıtkabir'in protokol işleminden haberi yok. Onlar da yanlış kılavuzluk yapıyor.  Böyle bir şeyi yazma hakkın yok. Bu yaptığı protokol usulü açısından yanlıştır. Hiçbir zaman bizler oradaki usule erkana aykırı hareket etmemişizdir. Ne oldu? Milli Savunma Bakanlığı defteri oradan çekti, aldı" dedi.

S-400 VE F-35 AÇIKLAMASI

Erdoğan S-400 ve F-35 alımları hakkında da bilgi vererek, “ABD'nin şu andaki söylemleri çok yanlış. Biz S-400 sürecin bitirdik. S-400 ile ilgili ödemelerimiz devam ediyor. Biz ABD'ye teklifimiz sizden patriotları alalımdı. ABD uygun şartlarda bize tanımadı. Biz de bu nedenle şu duruşta oraya sıcak bakmıyoruz. Temmuz ayında teslimat başlayacak. F-35 konusunda önüne gelen bir şeyler söylüyor. Çok kısa bir süre içinde dördüncüyü de teslim edecekler. Pilotlarımız eğitim alıyor. Mevlüt Çavuşoğlu NATO toplantısı için oradaydı. NATO Genel Sekreteri'nin yaptığı konuşma manidardır. Adeta NATO ülkesi üyelere herhangi bir yaptırım dorğu değildir hepsine ihtiyacımız var ifadesini kullandı. Daha önce de biz üyelerimizin hangi silahı alacağına müdahale edemeyiz demişti" dedi.

İSTANBUL’DA HAVALİMANININ TAŞINMASI

Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasını da değerlendiren Erdoğan, “Belki günübirlik Ankara’ya gider gelirim. Çok akıllıca çok planlı bir taşınma işlemi sürdürülüyor. Bugüne kadar olmamış bir taşıma işlemi var. 1000’i aşkın TIR, kamyon… Elektrik elektronik mekanizmalar hassas. Bunların taşınması söz konusu. Arkadaşlarımız hassasiyetlerini ortaya koyarak işin takibini yapıyorlar. Önümüzdeki hafta her şey rayına oturacak. Dünyanın en güçlü en büyük havalimanı uygulamada da adımlarını atmış olacağız” ifadesini kullandı.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler