Sürekli yolculuk yapanlar dikkat! İşte migreni tetikleyen durumlar

Sürekli yolculuk yapanlar dikkat! İşte migreni tetikleyen durumlar

Popüler hayatta hastaneye en çok başvurulan hastalıklardan biri olan Migren tedavisinde doğal çözüm var mıdır? Sizler için baş ağrısının en şiddetli hali olan migren hakkında bilinmeyenleri araştırdık.

A+A-

Nörolojik rahatsızlıkların başında gelen migren hormonların en aktif olduğu genç yaştaki kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Başın orta bölgesinde görülen ve zonklayıcı bir ağrı ile başa baskı varmış hissi verir. Günümüzde uzmanlara başvurulan en sık hastalıklardan biridir. Kişinin hayatını bir gün boyunca kabusa çeviren bu şiddetli ağrılar ayda bir iki defa nükseder.

Ancak bazılarında bu sürekli kısa kısa süren ağrılar olabilir. Migren tanısı bir kaç belirti teşhis edilecek bir hastalık değildir. Bunun için bir uzmana danışmakta fayda var. Günlük yaşamı zora sokan ve sürekli uyuma isteğine neden olan migrenin ortaya çıkmasında genetik faktörler büyük rol oynar. Aile öyküsünde migren olan kişinin bu hastalığa yakalanma oranı yüzde 45'tir. Bunun yanı sıra migreni tetikleyen en etkili faktör ise hormon değişikliğidir. 

MİGRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Baş bölgesinde değişen şiddetli ağrılar

- Baş hareketleri esnasında zonklama

- Sese ve ışığa karşı aşığı duyarlı olma

- Konuşma ve harekette güçlük çekme

- İştahta artış özellikle tatlı yemeğe isteği

- Kabızlık ya da ishal gibi sindirim problemleri

- Sürekli uyuma ve gözleri bağlama 

- Dikkat eksikliği ve düşünmede zorlanma gibi belirtilerle kendini gösterir.

MİGRENİ NELER TETİKLER?

- Yeterli miktarda su tüketilmemesi

- Uyku ve beslenmesinde düzensizlik

- Rüzgarlı ve soğuk havalar

- Sürekli yolculuk yapanlar

- Ruhsal bunalımlar

- İklim değişikliği

- Hormonların değiştiği adet, hamilelik ve ergenlik dönemleri ayrıca en fazla tetikleyici durum çikolata ve peynir olduğu söylenir. Migreni tetikleyen etkenler kişiden kişiye değişir.

MİGRENİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler ardından uzmana başvuran hastanın beyin tomografisi çekilir. Çünkü migreni taklit eden bazı hastalıklarda mevcuttur. Detaylı uygulamalardan sonra migren tanısı konulan hasta için uygun tedavi yöntemleri seçilir. Özellikle migreni tetikleyen bazı hususlar ortadan kaldırılır. Daha sonra ilaç tedavisi ile migren şiddeti azaltılır. Migreni olan kişilere uzmanlar genellikle günlük yapmaları gereken bir kaç tüyo verirler. Bunlar arasında stresten uzak durma, düzenli beslenme ve kafein içeren besinler tüketmemeye dikkat etmedir. 

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler