Erdoğan'ın açıklamasıyla binlerce iş adamı harekete geçti Kendirin muhteşem dönüşü

Erdoğan'ın açıklamasıyla binlerce iş adamı harekete geçti Kendirin muhteşem dönüşü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kenevir üretimiyle ilgili açıklamasının ardından 2 bin işadamı Kendir Enstitüsü’ne yatırım için telefon etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Anacığım evde file dokurdu. File ile alışveriş yapar gelirdik. Bunun toprakla bir dostluğu var. O zamanlar bunlar kenevirden yapılırdı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Keneviri ithal ediyoruz. Birilerinin bu işi başlatması lazımdı. Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz' açıklamasının ardından yatırımcılar harekete geçti.

Türkiye'de uyuşturucu etken maddesi olmayan kenevir üretilmesi için Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi çatısı altında kurulan Kendir (Kenevir) Enstitüsü Başkanı Erdem Ulaş'a, yatırımcılardan 2 bine yakın telefon ya da mesaj geldi.

Almanya'da tıbbi kenevir ürünlerinde talebe yetişilemediğini söyleyen Ulaş, 'Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından, TBMM'de komisyon üyelerine bilgi verdim. Tüm siyasi partiler projeyi destekliyor. Bazı vekillerimiz kenevirin sadece uyuşturucu ile ilgili olduğunu düşünüyor. Ama bu yanlış algıyı kırmaya başladık. Kenevirden esrar üretmek için THC maddesinin olması gerekiyor. Bunun olmadığı kenevir cinsleri var. Proje tam olarak memleket meselesi niteliğinde' dedi.

Hedefin yerli tohum üretmek olduğunu belirten Ulaş, 10 yıl içerisinde yıllık 100 milyar dolarlık ihracatın mümkün olduğunu vurguladı.

Abdurrahman Dilipak'tan kenevir çıkışı

Ulaş, 'Otomobillerin kaportaları kenevirden üretiliyor ve çelikten 10 kat daha dayanıklı. 50 bin çeşit ürün üretiliyor. Plastiğin kullanıldığı her alanda hammadde olarak kullanılabilir. Çok büyük bir kullanım alanı var' diye konuştu.

KENEVİR NEDEN YASAKLANDI?

Akla ilk olarak uyuşturucu gelse de aslında Kenevir insan ve doğa için tam bir şifa kaynağıdır.

Peki şifa kaynağı olan bu bitki neden yasaklandı?

Kenevir bitkisi hem maliyet, hem de kulanım alanlarının çokluğu nedeniyle dev şirketlerin gelirlerini baltalıyordu. 18. yüzyılda ABD'de üretimi zorunlu olan keneviri bitirmek için şirketler harekete geçtiler. 

Dünyanın en zengin adamı Rockefeller, medya patronu W.R. Hearst ve Petrol zengini Mellon bir araya gelerek keneviri düşman ilan ettiler.

İnsanları ikna etmek içinde medyayı kullandılar. Kenevir sözcüklerini insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar.  Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı. Kâğıt üretimi için ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı.

KENEVİRİN FAYDALARI

* Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kâğıt üretilebiliyor. 

* Kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir. Diğer taraftan kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda.

* İlk kot pantolon kenevirden yapılmıştır. Ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.

* Kenevir kanser, depresyon, otizm, epilepsi, diyabet, kemikleri güçlendirmek, dikkat eksikliği, akciğer sağlığı, Alzheimer, kas spazmları, beslenme bozuklukları, baş ağrıları, AIDS, kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma gibi onlarca hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

* Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.

* Üretimi çok ucuz olan kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.

* Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.

* Kenevir binaların yalıtımı için de kullanılabilir. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez.

erdoagn-siyasetcafe.jpg

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.