Gülbeniz BAYRAMLI

Gülbeniz BAYRAMLI

Ezeli rakip ebedi düşman

Ezeli rakip ebedi düşman

Ezeli  Rakip Ebedi Düşman


Konumun sahibi onlardır... Ezeli  rakip, Ebedi düşman ve düşmanlığın bile bitiremediği  kardeşlik. Şah İsmayil ve Sultan Selim Han...
 
Yazıma sebebiyyet  O meydandır... Her iki cephede de  Türk`ün kanının döküldüğü o savaş meydanı... Çaldıran Düzü.

O Çaldıran ki, orada zafer yoktur. Orada yenilgi, orada utanç orada mahcubiyet, orada tarihi karalayan sayfalar, satırlar vardır. Vee orada kibirin doğurduğu  fayda etmeyen son pişmanlık avaz avaz bağırmakta.

İki cephede de savaşan BEN`dim... İki cephede de  biz kaybediyorduk. Savaş iki cephede gidiyordu ama Türk`ler  tek cephede ölüyordu. Ve kardeşin kardeşe indirdiyi  kılıç darbeleriydi bizi öldüren...

Evet konumun sahibi onlar ...! Türk dünyasına mal olmuş, düşmana diz çöktürmüş, bel büktürmüş, İmparatorluklar kurmuş, İmparatorluklar yıkmış, tarihe iz salmış, ad bırakmış  ve sonunda bir birine kılıç çekmiş, silah kuşanmış iki kahraman .Sultan Selim ve Şah İsmayil Hatayi ... İkisi de şair, ikisi de bilge, ikisi de korkusuz, yılmaz  neferleri  Kahraman Irkımın. İkisi de yenilmez Serkerdesiydi Şanlı Türk Ordusunun.
 
Orada, Çaldıran'da çekilen silahlar sırt sırta, omuz omuza  kardeşlik adına, Turan  sevdasına ve Vatan uğruna çekilseydi şayet bu savaşı körükleyen dış güçlerin taş üste taşı kalmaz, omuzda başı durmazdı; ama ne yazık ki öyle olmadı . .
 
Bu gün Tebriz, Kerkük düşman elinde ise, Anadolu ve Azerbaycan tehlikelere maruz ise, Çaldiran`da yapılan bu büyük hatanın izleri vardir.. Kırılan binlerce Türk`ün yerine bu kutlu topraklara Fars`ı, Kürt`ü dolmus, Kafkas`lara ise Moskof, rus inme imkani bulmuştur. Oysaki birlik olsalardı bugun Kafkas`larda, Tebriz`de, Kerkük`te Türk`ün bayragı dalgalaniyor olacaktı...
 
Tarhiçi değilim ama tarihimi iyi bilirim. Tarihime sahip cıkmayı, hatalarımdan ders çıkarmayı da öğretti  öksüz Türk`lüğüm bana. Bu sebeptendir ki  ben hic birini suclamadan, onlara sahip cikalim dercesine kapatacağım bu  mevzuyu. Tarihimize hatalarımıza ve o iki kahramanımıza sahip cikarak bin yıl sonra doğacak olanların bile canını acıtacak olan bu savaşta suçlu aramayacağım.

Sadece yazdım ... Öylesine, tektaraflı düşünüp ikisinden birini suclayanlar aslında seni, beni, kendini,  bizi sucladiğinin farkina varsin diye.
 
Hata ikitaraflı çünkü savaşan da kaybeden de bizdik..
 
Sonunda  ise, Şah İsmayilin bir sözünü hatırlatmadan geçmeyecegim :

“Doğru yaptiklarimizin arkasindan gidin, hatalarimizi görün, tekrarlamayın, ders çıkarın”….

Okuyup ne demek istediğimi  anlamayanlara saygılar …
 
 
İçimdeki derin firtinalara tanıklık edenlere ise selam olsun…!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gülbeniz BAYRAMLI Arşivi