1. YAZARLAR

  2. Adem DİŞÇİ

  3. İnsanlık öldü mü?
Adem DİŞÇİ

Adem DİŞÇİ

Adem Dişçi
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanlık öldü mü?

A+A-

Geçtiğimiz günlerde bir kadın cinayeti daha yaşandı. Pınar GÜLTEKİN henüz 27 yaşında bir öğrenci ve hayat dolu bir insandı.

Bu yazıyı yazarken bile maalesef bir erkek olarak utanıyorum ve kahroluyorum nasıl bir kadına şiddet uygular onun hayatına son verirsiniz ?

Kadınlar biz erkeklerin kölesi yada zorla elde edebileceğimiz canlılar değildir. Kadınlar bizim eşimiz , hayat arkadaşımız , kızımız , ablamız ve bizleri gece gündüz demeden büyüten , hastalanınca başımızda bekleyen , yemeden yediren , saçımızın teline zarar gelse hiç düşünmeden canını veren Annelerimizdir.

Peki neden bu öfke ? Nedir bu hırs ? Yaşam her insana aynı şekilde verilmiş özgürlükler değil midir ? 

Peki Kadınlar Neden Öldürülüyor ?

Kadın cinayetleri konusunda yapılmış araştırmaların sonuçlarına göre, kadın cinayetlerinin arkasında yatan nedenler şu şekilde sıralanmıştır ; Aile içi tartışma, aldatma, kıskançlık, namus, geçimsizlik, ekonomik sorunlar, işsizlik, psikolojik rahatsızlıklar, töre, boşanma ya da boşanma talebi…

Cinayet faillerinin büyük bir çoğunluğunun öldürülen kadınların kocaları ya da akrabası veya tanıdık olduğu görülmektedir. Polis Akademisi raporuna göre sadece %4’lük bir vaka  katil olarak bilinmemektedir.

Son yıllarda daha çok artan kadın cinayetlerinin en başta gelen sebepleri sosyal medya , yerli yabancı diziler ve filimler olduğu yönde araştırmalarda bulunmaktadır.Kadın Cinayetleri sonrasında nasumu temizledim pişmanın şeklinde savunma ise en çok duyulan sözler arasında..

Hangi Namusu temizledin pişmanım demek bu kadar kolay mı ? Allahın verdiği canı sen nasıl aldın ? Erkek bu dünyada ceza kesen veya hayatlara son veren bir görev mi üstlenmiş bu nasıl bir saçmalıktır ! Anlaşamıyorsan ayrılırsın kendine yeni bir hayat kurarsın..

Başkasının hayatını sonlandırmak nasıl bir çözüm olabilir ? Bu konuda aslında Tarihten gelen bazı ata sözlerimizin de bence sorgulanması gerekir… 

Örneğin ;

“Kızını dövmeyen, dizini döver.”

"Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin!"

"Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün."

‘’Kadının Saçı Uzun Aklı Kısadır’’

ve daha niceleri… 

Bizim toplumumuzda kadının yeri bu değildir. Eğer erkek çocuklarımıza bu atasözlerini aşılarsak sonunda geldiğimiz nokta işte kadın cinayetleri.Bizler Türk Milleti olarak Kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkı veren ülkelerden bir tanesiyiz ve tarihinde kadınlara en çok değeri vermiş bir millet iken nasıl olurda dünyada en çok kadına tecavüz ve şiddet uygulayan ülkelerden biri haline gelebildik?

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Veda Hutbesi’nde “Kadınlar size Allah’ın emanetidir” dedi ve kadınların ne kadar kıymetli olduğunu ifade etti. Millet olarak öyle bir hale geldik ki dışarıda tek dolaşmaya ve insanlardan korkmaya başladık.

Hatta daha da acısı bir birbirimizden çekinir hale geldik. Sosyal medyada gezerken bir paylaşım gördüm bir hanımefendi yazmış ; ‘’Asansör beklerken bir bey geldi yanıma oda asansör bekliyordu ve asansör geldiğinde  hanımefendi isterseniz siz tek çıkın ben size rahatsızlık vermeyeyim dedi.

Bende olurmu beyefendi öyle şey ne rahatsızlığı diye cevap verdim..’’ İşte tamda bu paylaşımda olduğu gibi biz ne zaman bu hale geldik … Bir an önce değişmemiz ve düzelmemiz gerekiyor..

Küçük yaşta çocuklarımıza iyi eğitim vermeliyiz ve onları televizyondaki şiddet içeren dizilerden ve sosyal medyadan uzaklaştırmalıyız. Bence çocuklarımıza eğitime insana saygı ve kadın erkek eşitliği ilkeleri ile başlamalıyız.

Çocuklar ailede yetişirken anne ve babaları arasında ki şiddete tanık oluyor ise muhtemelen büyüdüğünde bunu rol model olarak alacaktır. Aileler mutlaka tartışmalarını çocukların olmadığı bir ortamda onlar evde olmadığı zamanlarda medeni olarak yapmalıdır.

Eğer şimdiden başlarsak belki yeni nesli kadına şiddet konusunda eğitebiliriz. Kadınların ölmediği , Çocukların istismar edilmediği  , daha suçsuz ve daha güzel bir gelecekte buluşmak temennisi ile saygılarımla… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.