1. YAZARLAR

  2. Orhan KAŞIKÇI

  3. İşgalci İsrail, Filistin ve Mescid-i Aksa
Orhan KAŞIKÇI

Orhan KAŞIKÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

İşgalci İsrail, Filistin ve Mescid-i Aksa

A+A-

"Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin; onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz." (Bakara-154)

Haklı direniş Filistin ve terörist İsrail. Zulüm altında olan bir avuç Müslüman ülke Filistin. Mescid-i Aksa'nın Allah tarafından görevlendirilen aslanları. Filistin bunca zulüm ve haksızlığa karşı taşla-sopayla teknolojik silahlara karşı savaş veriyorlar Ne inançlarından vazgeçmiyorlar ne de inandıklarından. Onlar Kur'an'a sarılmış, dünyaya güç gösterisi yapan taşlı, sapanlı Allah'ın aslanları. Bir taraftan başlarına roket atılıyor, diğer taraftan sapanla karşılık veren inançlı yürekler. Bir devlet korkak ve karaktersiz diğeri inançlı ve şuurlu Müslüman. İnançlarında; zalimler ne zaman kazandı ki bugünde kazanacak şuuru var. Filistin'de şehit olan her çocuk, kadın ve askerin ahi işgalci İsrail'i yerle bir edecektir. Haksız yere başkasının malını almak, toprağını işgal etmek zulüm diye adlandırılır. Bu bayram gününde oradaki Müslümanlar bir avuç kalan topraklarını savunmak ve kurtarmak içim mı Mücadele ediyorlar yoksa, peygamberimden, Selahattin Eyyubi'den, Osmanlıdan miras kalan Mescid-i Aksa'yı mı savunuyorlar? Mescid-i Aksa düşerse sonuç ne olacak ve hangi siyasi hedefe varılacak burası kaybedince mı anlaşılacak? Zulüm adaletin zıddıdır yani işgalci İsrail'dir. Zulüm genellikle Allah'tan başka dostu ve yardımcısı olmayan zayıflara biçarelere yapılır. Filistinli imanlı bir Müslüman elinde sapanıyla, taşıyla Mescid-i Aksa'yı savunurken, bizler klavye başlarında veya kameralar karşısında BM'lerden umut ediyoruz. Bunlar bizi Bosna katliamında, Pakistan’da, Kıbrıs'ta vb. Oyalamadılar mı? Kafirden umut beklemek hatadır. Nasıl işgalci İsrail'e ABD arka çıkıp destekliyor ve haklı davasıdır diyorsa, tüm Müslüman ülkelerde aynı kararlılıkla dik duruşla Filistin'in yanında olduğunu deklere etmelidirler. Filistin ve işgalci İsrail arasındaki mücadele uzun yıllara dayanmaktadır. 100 yıl içerisinde Filistinlilere karşı sürdürülen işgalci İsrail ordusu tarafından, askeri işgal ile karşı karşıya kaldılar.

Ne zaman başladı bu İsrail zulmü? 1- 1799' Fransız komutan Napolyon’un, Osmanlı idaresinde ki Filistin'e Yahudi devleti kurma fikrini ortaya attı.

2- 1879'da birinci Siyonizm kongresinde, Filistin'de bir Yahudi devletinin kurulması kararı alındı.

3- 1917'de İngiltere dışişleri bakanı Arthur Baltour, Filistin'de Yahudi hakları için bir vatan kurulması sözünü verdi.

4-1929-1936'da İngiltere mandasında ki Filistin’i, Yahudi ve Arap devletleri arasında ikiye bölmeyi önerdi.

5- 1947'de 1920'den beri İngiliz mandasında olan Filistin 1947'de BM'ye devretti. İkinci dünya savaşında 6 milyon Yahudi Naziler tarafından öldürülmüştü. Zulümden kaçan Yahudiler BM’nin kurduğu özel komiteyle Filistin ve Yahudiler arasında bölmeyi önerdi. Filistin ret verdi ama Yahudiler kabul etti.

6- 14 Mayıs 1948 İsrail bağımsız devlet kurduğunu ilan etti. Tarih boyunca kurulan ilk Yahudi devletidir.

7- 14 Mayıs 2018' de ABD İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldığını duyurdu. Bugün 14 Mayıs yani işgalci İsrail'in sözde bağımsızlığını ilan ettiği gün. Bu 14 Mayıs tesadüf değildir. ABD Kudüs’e büyükelçiliğini taşıdığını duyurduğu gün. Kadir gecesine müteakip başlayan İsrail saldırıları öğünden bugüne kadar daha şiddetle devam ediyor. Kısacası siz Müslümanların " Kadir gecesinde, Bayramı da kan ve gözyaşıyla geçireceksiniz dediği ve yaptığı bir fiildir. Neden Filistin Müslümanlar için bu kadar önemlidir. Filistin peygamberler toprağıdır. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'da buradadır. Filistin'in Müslümanlar açısından çok önemi vardır. Tarihimiz boyunca bu toprakları kutsal topraklar olarak görmüşümdür. Bu sebepledir ki Filistin meselesi bölge insanının değil dünyada ki tüm Müslümanların meselesi olmuştur. Bu sürdürülen savaş sadece toprak savaşı değildir.

Filistin bir inancın meselesidir. 2.abdulhamit'in Yahudilere toprak satışını yasaklaması çok önem taşır. Bu davranış Filistin ve bölgesinde Osmanlı Devleti'nin ve Türkiye'nin çok ama çok seçilmesine vesiledir. Kanuni Sultan Süleyman Han Kudüs'ün etrafına Mescid-i Aksa ve "Kubbetu's Sahra'da dahil olmak üzere surlar inşa ettirmiştir. Filistin ve Mescid-i Aksa, Müslümanlar için kutsal olan yerlerdir. Mescid-i Aksa'nın kelime anlamı "en uzak" anlamındadır.

Mekke'ye olan uzaklığından dolayı adlandırılmıştır. Yani "en uzak mescit" anlamındadır. Kadir gecesine bir gün kala işgalci İsrail tarafından saldırıya uğrayan Filistin'de bu haksız ve orantısız güç sebebiyle ABD, BM, AB, İslam Konseyi gibi güçlü platformlardan cılız sesler yükselmektedir. Bir Türkiye kadar sesleri bile çıkmıyor. Tabi ki Müslüman olmayanlardan ses çıkmaması anlaşılır gibidir ama özellikle İslam ülkelerinden ses çıkmaması manidardır. "Kaddafi”, "Saddam" ve "Arafat" ları özleneceğini kimseler tahmin bile edemezlerdi. Ama özlediniz hem de çok özlendiniz. Bu Siyonistlerin Yahudilere yer açmak için Filistin'e yardım yapan kaleleri bir bir ortadan kaldırarak Filistin’i yalnızlaştırarak işgalci İsrail'e yer açtılar. Birde Arap baharı yaparak tüm İslam ülkelerinin yönetimleri Siyonistlerin eline geçti. Ama unutulmamalıdır ki "Çelik" gibi imanlı Filistinliler bu Yahudi zulmünden Allah'ın izniyle dimdik çıkacaktır. Türkiye için Filistin her dönem ayrı bir önem arz etmektedir. Zulüm gören ve ezilen tüm dünya Müslümanların tek gür sesi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu katliama sessiz kalmayarak her yerde sesini tüm dünyaya duyurmuştur. Ne yazık ki bu mübarek bayramda bu zulme dur diyememiştir. Biz ülke olarak sesimizin çıktığı kadarda devam edeceğiz. Kudüs ve Mescid-i Aksa tüm semavi dinler için ayrı bir önemdedir. İsteyen duvarlarına ağlasın isteyen camide namazını kılsın. Kısacası bu Filistin zulmü bitsin ve artık kan akmasın. Buruk bir bayram yaşıyoruz. Bayramlaşırken bile yüreğimizin bir köşesinde Filistin ve zulüm altında bir millet yatıyor. İçimiz açıyor ama namazlarımızın sonunda dualarımızla semalardan oradaki Müslüman kardeşlerimize ulaşıyoruz. O kadar içten ve samimiyetle Mescid-i Aksa'ya Filistin'e ulaşan dualarımız işgalci İsrail'in yok olmasına neden olacaktır. Allah nezdinde onlar kahramandır. Burukta olsa bayram sabahı yüzbinlerin İslam mabedi olan Mescid-i Aksa'ya doldurması, imanın önünde hiçbir keferenin duramayacağının göstergesidir. Namaza giden her Filistinli şehit olmak için gidiyor. Yanınızdayız, bu zulmün sonunda "Hak" kazanacaktır.

 

Bayramınız mübarek olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.