1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. KILIÇDAROĞLU'NUN 'GÜL' BAHÇESİ
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

KILIÇDAROĞLU'NUN 'GÜL' BAHÇESİ

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncesinde büyük tartışmalar yaşanan kongresi nihayet tamamlandı…

Kemal Kılıçdaroğlu CHP geleneklerine aykırı şekilde Genel Merkez’den dayatılan tek adaylı il kongreleri sonrasında kurultaya gelindiğinde zaten büyün kurultay delegelerini dizayn etmişti,kendisinin dışında hiçbir adayın nefes alma şansı dahi yoktu. 

Ve beklenen şekli ile de Genel Başkan seçildi.
 

Ancak asıl merak edilen PM’nin nasıl şekilleneceği konusuydu. Bu satırların yazarı PM seçimlerinden çok önce yapılan pazarlıkları da, bu PM’nin büyük ağırlığı milletvekili olan isimlerden teşkil ettirilerek bir dahaki dönemde yeniden vekil olabilmek adına Kılıçdaroğlu’nun her istediğine “Evet” diyecek bir yapıda oluşturulacağını dile getirmiş, ”Muhalif” 4-6 bandında ismin ise listeyi delmesine “İzin verileceğini” yazmıştı.

Ve yeni PM tablosu aynen bu şekilde oluştu.

Ancak bu yeni PM tablosunu daha detaylı analiz etmek için aslında Kılıçdaroğlu’nun bu kurultayda, bir önceki PM’de olmasına rağmen anahtar listesine almadığı yani “Üzerini çizdiği” isimlere bakmamız gerekmekte…

Bu isimler Ahmet Haluk Koç, Ali Haydar Hakverdi, Ali Şeker, Bülent Ecevit Tatlıdil, Çetin Osman Budak, Ekrem Kerem, Emine Gülizar Emecan, Emre Çam, Erbil Aydınlık, Erdal Aksünger, Eren Erdem, Fatma Güner, Gaye Usluer, Gamze Pamuk Ateşli, Gökhan Günaydın, Gülçin Timur, Haluk Pekşen, Mehmet Ali Çelebi, İlhan Cihaner, Meryem Gül Çiftçi, Müslim Sarı, Semra Dinçer, Sera Kadıgil, Umut Tekin, Zeki Kılıçarslan.

Şimdi bu isimlere şöyle bakacak olursak;

Haluk Koç;Baykal karşısında bile Genel Başkanlık için aday olabilmiş,tabanda karşılığı olan ama CHP’nin ana değerlerine karşı hassasiyet de taşıyan bu özellikleri ile Kılıçdaroğlu için “Potansiyel rahatsızlık” unsuru olan bir isim.
Ali Haydar Hakverdi,örgütte ciddi bir karşılığı olan,Gezi’de alanlarda olan,partinin sol kanadında olan bir isim…

Ali Şeker,partinin sağa kayışını eleştiren,partideki sol kanadı temsil eden isimlerden.

Bülent Ecevit Tatlıgil,partide ilçe başkanı ike PM’ye seçilmeyi başarabilen,örgütte karşılığı olanm,sol kanatta duram bir isim.

Mehmet Ali Çelebi,İnce-Kılıçdaroğlu ayrışmasında 2018 yılında tavrını İnce’den ve olağanüstü kurultaydan yana koyan bir isim.

Gaye Usluer, zaten bir önceki PM’ye de liste delerek giren,İnce ile hareket eden bir isim.

Gökhan Günaydın,bir önceki PM içerisinde oluşan Kılıçdaroğlu’na muhalif “12’ler GRUBU”nun başını Erdal Aksünger ile çeken isim.

İlhan Cihaner,yazmaya gerek yok zaten,Kılıçdaroğlu’na bayrak açtı,bir önceki kurultayda da listeyi deleek PM’ye girmişti.

Erdal Aksünger,Kılıçdaroğlu ile ciddi görüş ayrılığıa düşen ve muhalefet edeek PM içeriswinde “12’LER GRUBU”nu oluşturan 2 isimden birisi.
Haluk Pekşen;Kılıçdaroğlu politikalarına karşı bayrak açan hatta Genel Başkan Adaylığı için ismi geçen isim…

Eren Erdem,örgütte karşılığı olan,partinin liberaller ile,2.Cumhuriyetçilr ile değil,sol politikalar ile iktidar olacağını savunan,Silivri’de bedel ödeyen ama Kılıçdaroğlu tarafından sahip çıkılmayan isim.

Yani efendim uzun lafın kısası Kılıçdaroğlu bir önceki PM’de olup,kendisine muhalif,partinin sol bir çizgide politika yapmasını savunan,merkez sağa açılma,siyasal islam ile buluşma,2.Cumhuriyetçileri”Dost edinme” politikalarına karşı çıkan,Kemalist değerleri ön planda olan ne kadar isim varsa hepsinin üzerini çizerek son büyük “Tasfiyesini” yaptı.

***

Kılıçdaroğlu, Kurultay konuşmasında iktidara yürüdüğünü belşirttiği “Dostları” olan ve daha kısa süre önce AMERİKA’NIN SESİ’ne(ABD  propagandası yapması için ABD devleti tarafından kurulmuş ve ABD Kongresi tarafından finanse edilen yarı resmi kuruluş) verdiği röportajda “Geçmişte Türkiye’ye önemli hizmetler yaptıklarını” ifade ederek “Temize çektiği” DAVUTOĞLU VE BABACAN ile gerçekleştirmeyi planladığı büyük proje olan “Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı” projesini geçirebileceği bir PM dizayn etti.

PM’nin hemen hemen hepsi milletvekili.Bu çok önemli zira milletvekilleri göbekten Kılıçdaroğlu’^na bağlı ve bir daha vekil seçilebilmek için Kılıçdaroğlu’nun hiçbir isteğine karşı çıkamayacak isimler.
“Neredeyse tamamı milletvekillerindern oluşan PM” hamlesi Kılıçdaroğlu adına stratejik hamle

***  

Kılıçdaroğlu’nun bir başka “Stratejik” hamlesi ise kamuoyunda  fazla “Tartışmalı” hale gelmesi ile kendisine yük olan isimleri “el altından” delegelere çizdirerek tasfiye etmesi oldu.

Kılıçdaroğlu bir yandan anahtar listesine alsa da ismi pek çok şaiveli işe ve rüşvet iddialarına karışan ayrıca orta vadede “Genel Başkanlık hayali” kuran,tabanın zerre kadar sevmediği Tuncay Özkan ve son İBB Genel Sekreter ataması sonrası ciddi manada kamuoyu tepkisi çeken,bunun yanı sıra devrimci gelenekten geliyor olması sebebi ile “Abdullah Gül projesiniş de kabul etmesi zor” bir isim oılan Aykut Erdoğdu’yu Canan Kaftancıoğlu-Oğuz Kaan Salıcı organizasyonu ile delegelere “Çizdirerek”   tasfiye edilmelerini sağladı.

Öte yandan Ünal Çeviköz-Gül bağlantısı deşifre olduğu için gerri plana çekilmiş oldu,partide kendisine mutlaka “Dış İlişkilerden Sorumlu Danışman” yahut benzeri bir görev verilecektir.

***

Öte yandan tıpkı bizim kurultay öncesi yazdığımız gibi 6 ismin listeyi delmesine “Müsaade” edilerek bir yandan da “Bakın biz gayet demokratik bir partiyiz,örgütte gücü olan Genel Başkan listesini bile delebiliyor” mesajı verildi…

***

Ezcümle Kılıçdaroğlu,CHP tarihine bir “Rezalet” olarak geçen bu Kurultay ile kendisine dikensiz bir “GÜL” bahçesi hazırladı…

Ancak Kılıçdaroğlu tüm bu hesabı kitabı yapsa da CHP tabanının kendisine karşı olan tepkisi artarak devem ediyor ve yükselen dip dalga karşısında Kılıçdaroğlu’nun bu “Hesap uzmanı” matematiğinin tutması mümkün görünmüyor.

Zira malumunuz;”Yanlış hesap Bağdat’tan döner”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.