1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Koray Aydın ASKİ için Mansur Yavaş'a hangi ismi önerdi? 
Koray Aydın ASKİ için Mansur Yavaş'a hangi ismi önerdi? 

Koray Aydın ASKİ için Mansur Yavaş'a hangi ismi önerdi? 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın HDP ve İYİ Parti desteği ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Mansur Yavaş'a önerdiği isim çok eleştirildi.

A+A-

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın PKK'nın siyasi uzantısı HDP ve İYİ Parti desteği ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Mansur Yavaş'a önerdiği ismi açıklayarak eleştirdi. 

Uğurluoğlu, "Mansur Yavaş'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra Koray Aydın kendisini ziyaret ederek ASKİ Genel Müdürlüğü'ne ekibinden kimi önerdi söyleyeyim mi? Evet, sizlerin de tahmin ettiği gibi bildiniz Mesut Özarslan'ı önerdi. İYİ Parti'de bu makamlara sadece Özarslan mı layık? Partide bu görevlere talip başka isimler yok mu?" ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti'nin yayın organı olarak bilinen Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu bugün 'İYİ Parti'de hesap sorma zamanı' başlıklı köşe yazısında dikkat çeken konulara değindi. 

Uğuroğlu, CHP ile İYİ Parti arasında kurulan ittifakı "güçlü bir iş birliği" düşüncesi ile kurulduğunu ve bununla büyük başarı kazanıldığını iddia etti.

Uğurluoğlu, İYİ Parti teşkilatlarının CHP'nin adaylarına çok ciddi destek verdiklerini belirterek, "Sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde bir pencere açalım. 13 bin 750 oy farkı ile kazanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu'na İYİ Parti desteğinin çarpıcı önemi ortaya çıkacaktır" dedi.

"BU DURUM İYİ PARTİ İÇİN İYİ BİR SONUÇ OLMADI"

Uğuroğlu, HDP'nin İstanbul'da İYİ Partinin yaklaşık iki kat oy potansiyeline değinmezken yazısına şu şekilde devam etti;

"31 Mart yerel seçimi bitti, millet ittifakında CHP kazandığı belediye başkanlıkları ile başarısını taçlandırdı ama İYİ Parti Büyükşehir ve il belediye başkanlığı kazanamayarak seçim sonuçlarını taçlandıramadı….Bu durum İYİ Parti için iyi bir sonuç olmadı."

"CHP İLE İTTİFAKTA ADİL VE CİDDİ BİR PAYLAŞIM OLMADI"

Uğuroğlu, yerel seçimde ittifakta CHP ile İYİ Parti arasında adil bir paylaşımın olmadığını belirtirken Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu'nu suçlayarak şöyle devam etti;

"Bu sonucu tahlil etmek için CHP ile yapılan millet ittifakında görüşmeleri yürüten İYİ Parti'nin iki genel başkan yardımcısının uygulamalarına bakmak lazım. Teşkilat işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti adına bu görüşmeleri yürüttüler.

CHP ile yapılan millet ittifakı görüşmelerine gelince İYİ Parti açısından adil ve ciddi bir paylaşımın ortaya çıkmadığı yerel seçim sonrası net şekilde ortaya çıktı. İYİ Parti yüzde 10 oy gücünün karşılığını alamadı ama CHP'ye çok büyük destek vererek millet ittifakını başarıya ulaştırdı.

Sadece belediye başkanlarının adil paylaşımında değil CHP ile belediye meclis üyelerinin paylaşımında da adaletli bir tablo ortaya çıkmadı. Aydın ve Dervişoğlu'nun CHP ile yapılan görüşmelerde göz ardı ettiği önemli bir diğer konu da İYİ Parti'nin aday göstermeyip CHP'li adayları desteklediği büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarının yönetiminde İYİ Partililerin görev alma konusu oldu."

İYİ PARTİ İLE CHP ARASINDA ADAY GÖRÜŞMELERİ

 Hatırlarsınız 31 Mart öncesi millet ittifakı görüşmelerinde CHP ile İYİ parti müzakerelerinin uzaması, adayların belirlenmemesi ve netleşmemesi zaman kaybedilmesine neden olmuştu. Yaptığım araştırmada bu gecikmeye Aydın ve Dervişoğlu'nun Etimesgut ve Bodrum ilçelerinde yardımcılarını millet ittifakının adayı yapma çabası olduğunu gördüm.Koray Aydın'ın ekibinden Mesut Özarslan'ı İYİ Parti kuruluşunda Ankara il başkanı, 24 Haziran seçiminde de Ankara 3. sıradan milletvekili adayı yapıldı ama Özarslan seçilemedi.Aydın, bu kez Özarslan'ı partide yardımcısı yaptı.

CHP ile yapılan görüşmelerde Özarslan'ı Ankara Etimesgut ilçesinden Millet İttifakı'nın İYİ Parti belediye başkan adayı yapmak istedi. İYİ Parti heyetinin görüşmelerin başından sonun kadar Etimesgut ısrarını sürdürdü ama sonuç alınamadı. CHP'lilerin itirazı da görüşmelerin askıya alınmasına neden oldu. Ortaya çıkan anlaşmazlıktan dolayı bu kez 17 ilçede her iki partinin de ayrı ayrı yarışa girmesi kararı alındı.

Daha sonra il başkanları seviyesinde gerçekleşen görüşmede, bu durumun, "Millet İttifakı" açısından bölünme yaratacağına dikkat çekilerek, başta Etimesgut olmak üzere ilçelerin bir kısmında CHP, diğerlerinde de İYİ Parti'nin adaylarıyla seçime girildi."

"KORAY AYDIN, MANSUR YAVAŞ'A ÖNERDİĞİ İSMİ SÖYLEYEYİM Mİ?"

Uğuroğlu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın Ankara'da HDP ile birlikte destek verdikleri CHP adaylığı ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş'a önerdiği isim hakkında da bilgi vererek şöyle devam etti;

"Mansur Yavaş'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra Koray Aydın kendisini ziyaret ederek ASKİ Genel Müdürlüğü'ne ekibinden kimi önerdi söyleyeyim mi? Evet, sizlerin de tahmin ettiği gibi bildiniz Mesut Özarslan'ı önerdi. 

"EKİPÇİLİK PARTİLERİ İÇTEN KEMİREN SİYASİ HASTALIKTIR"

Uğuroğlu Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu'nun ekipçilik yapmakla suçlayarak şu şekilde devam etti;

"Ekipçilik partileri içten kemiren önemli bir siyasi hastalıktır. 200 kurucusu, 5 milyon seçmeni olan, milletvekili başvurusunda CHP'yi bile geride bırakan İYİ Parti'de bu makamlara sadece Özarslan mı layık? Partide bu görevlere talip başka isimler yok mu? 81 il ve 957 ilçede belediye başkan adayı belirleyecek olan İYİ Parti'den bir örnek daha vereyim.

İYİ Parti'den Müsavat Dervişoğlu ile Millet İttifakı'nın, "CHP'nin başkanı olduğu ya da daha çok oy aldığı yerlerde İYİ Parti aday çıkartmasın" ilkesine rağmen Bodrum'da yardımcısı Mehmet Tosun'u millet ittifakının İYİ Partili adayı yapmak istedi.

CHP'nin yıllardır kazandığı kalesini terk etmesini teklif etti ama kabul ettiremeyince İYİ Parti de Dervişoğlu ekibinden Tosun'u aday gösterdi ama kaybetti. Ekipçilik, İYİ Parti'yi Fethiye'de de vurdu. Aydın ve Dervişoğlu 'Millet İttifakı' kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi için aday çıkarmadı. İlin 13 ilçesinde ise İYİ Parti ve CHP ayrı ayrı aday çıkarma kararı aldı."

"BÖYLE İTTİFAK OLMAZ"

Uğuroğlu, seçim sürecinde yaşananlara da dikkat çekerek şöyle konuşmaya devam etti;

"Bu duruma tepki gösteren Fethiye Belediye Başkanı İYİ Partili Behçet Saatcı, "Böyle ittifak olmaz. Bu iş düzeldi, düzeldi, aksi takdirde şahsım, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayıdır. Biz aday olacak bir kapı buluruz" diyerek istifa etti.13 ilçenin 6'sını AKP, bir tanesini MHP kazandı.

İYİ Parti ise açıkta kaldı. Benzer birçok örnek verebilirim ki işte bu olumsuz siyasi tablonun sorumlusu olarak İYİ Partililer Koray Aydın ile Müsavat Dervişoğlu'nu "ekipçilik yapmakla, parti menfaatlerini koruyamamakla ve yüzde 10'luk gücün karşılığını millet ittifakından alamamakla" suçluyorlar."

"İYİ PARTİLİLER EKİPÇİLİK YAPANLAR İÇİN SOMUT KARAR BEKLİYORLAR"

Uğuroğlu, İYİ Partililerin Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu için gereğinin yapılmasını beklediklerini belirterek yazısını şu şekilde bitirdi;

" İYİ Partililer 24 Haziran'da da "ekipçilik" yapanlar hakkında gereğinin yapılması için somut karar beklediklerini ifade ediyorlar. İşte size en çarpıcı örnek: İYİ Parti İzmir Teşkilatı kurucuları, Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu'na karşı kazan kaldırdılar. Basın toplantısı düzenleyen teşkilat üyeleri, Aydın ve Dervişoğlu'na tepkilerini dile getirerek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e de şöyle seslendiler: "Planlanan kurgu; Meral Akşener'siz bir İYİ Parti hazırlığıdır." 

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler