1. YAZARLAR

  2. Orhan KAŞIKÇI

  3. KPSS SKANDALI VE FETÖ
Orhan KAŞIKÇI

Orhan KAŞIKÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

KPSS SKANDALI VE FETÖ

A+A-

Gün geçmiyor ki ülkemde skandalla uyanmıyoruz. Her gün ayrı bir olayın içinde buluyoruz kendimizi. Doğru yanlış bilemiyoruz ama ne yazık ki alevlenen skandallara yargı eli değdikten sonra geri çekilip bekliyoruz. Bu bekleme de zamanla kaybolup gidiyor.

Sadece isim bazında skandal olarak kalıyor. Neymiş efendim bu skandal haberlerin içeriği, neymiş efendim kim veya kimlerin içerisinde olduğu durum, neymiş efendim sonuçta kim veya kimlerin başı yanacakmış.

Neymiş de neymiş diye uzayıp gidiyor.

Yine bir sabah KPSS 2022 skandalı ile uyandık. Uyandık ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu haber bizleri de sonuçlarına kilitledi. Bir yayın evinin basılması sonucu beklemeye aldık kendimizi.

Bekleyelim de milyonlarca genci ilgilendiren bu olay kısa zamanda sonuçlanabilecek mi? Ama nerde?

Ülkemde en kısa davalarda en az 4 yılda sonuçlanıyor. Bundan sonra İstinafı, Yargıtay’ı derken gençler artık ihtiyarlıyor…

Skandal dedik ama biz bu skandalı daha önce de gördük. KPSS suistimalleri daha önce FETÖ tarafından soruların çalınması ve kendi öngördüğü kişilere verilmesi sonucunu görmüştük. 2022 KPSS skandalının arkasında kim veya kimler var? Kimler organize etti? Kuruldakiler kim ve bunların iştiraki
ne? Sızma olayında FETÖ ne kadar içerisinde? Acaba FETÖ ben daha bitmedim imajını hükümete mi gönderdi. Hepsine bir bakalım.

Bir yayın evinin basılması veya onu hedef gösterilmesi bence yanlış bir tutum. Yayın evi soruları kendimi hazırlayıp kitapçığa koydurdu. Kendi inisiyatifinde mi KPSS 2022 sınav kitapçığına sorularını koydurdu. Bence değil. Bu bir skandalsa veya sızma ise komple bir inceleme gerektiriyor.

Kısacası kuruldakiler, yayınevi, soruların sorumluluğunu taşıyan kurum, sınav komisyon hepsi sorumlu ve bu sorunluğunun altına girmek mecburiyetinde.
Olayın başka bir yüzü de FETÖ terör örgütü bu skandalın neresinde? Sayın Cumhurbaşkanı olayı ivedilikle incelemeye aldı ve gerekli soruşturmaları başlattı. Önce acil olarak ÖSYM başkanını görevden aldı. Sonra yayınevini incelemeye müfettişler görevlendirdi. Görevlendirilen müfettişler; şüpheli bir durum görmüşler ki durumu kolluk kuvvetlerine rapor ettiler ve akşama da yayın evinin iki binası basılarak doküman ve bilgisayarlara el konuldu.

Buraya kadar doğru işleyiş.

Ama gençlerimizin durumu ne olacak. Bir ay sonra aynı sınavın ikinci ayağına girmesine sayılı günler kala düştükleri sınav kaygısını kim veya kimler üstlenecek. Bu gençlerin ne sınava ne ÖSYM’ye ne de kendilerine
inandırıcılığı kalmamıştır. Düşünün bu gençlerin psikolojilerini. Yazık değil mi bu gençlere? 4 yıl okusunlar sonra KPSS için bir sene ders çalışsınlar ve sonuçta koşa koşa gittikleri, bir umut içinde bekledikleri sınavın ertesi gününde umutlarının yerle bir olduğu bir haberle yıkılmaları.

Gerçekten yazık oldu bu gençlere. Ülkemiz genç nüfusunu sınavlarla boğuşturmakla bir numara olduğumuz için özür dilememiz gerekirken nelere maruz bırakıyoruz bir düşünün.

Yine bir sabah kalkıyoruz ÖSYM’den açıklama ile KPSS 2022 iptal edildi diye bir haber düşüyor ajanslara. KPSS takvimi ileri tarihe ertelendiğini ve takvimin yeniden açıklanacağını söylüyorlar.

Ülkemde neler oluyor bilinmez ama gençlerin ve atama bekleyenlerin umutları 3-5 ay daha erteleniyor. İşte sorunda burada başlıyor. Hiç kimsenin umurunda değil bu gençler. Ne şartlar altında dershanelere gidiyorlar. Ne şartlar altında çalışıyorlar bilinmiyor. Aslında biliniyor ama çözüm de yok. Bir açıklamada dershanelere giden öğrencilerin dershanelerden bu boşlukta beklentileri. Dersler bitmiş dershaneler ücretlerini almış. Bu aşamada arada ki 2 veya 3 aylık boşluk da öğrenciler ve dershaneler ne edecekler. Dershaneler dersleri tekrar yapsalar ayrı bir külfet, yapmasalar sorumluluklardan kaçmış gibi olacaklar. Kısacası Yukarı tükürsen BIYIK aşağı tükürsen SAKAL…

Bir başka bakış acısından da yorumlarsak. FETÖ diyor ki hükümete “BENDEN KURTULAMAZSIN”.

Ben senin ensendeyim ve sana istediğim zaman ulaşır ve seni linç eder toplumun önüne böyle atarım. Ne yazık ki içimizde ki bu grubu temizlememiz mümkün değil. Bunun arkasından yine bu terör örgütü çıkması kesin gibi. Yayın evi sadece bir maşa olduğu ve tüm dikkatlerinin bu
yayın organına çevrilmesi düşündürücü. Bu adamların ÖSYM’de kolları mı var? Bu yayın evi mi soruları hazırlıyor ki bu kadar etkili.

Kısacası Sayın ERDOĞAN’ın bu işin peşini kolay kolay bırakacağını
zannetmeyin. Bu soruların 3-5 ini kapsayacağını düşünmüyorum. İki soruyla bu sınavı kazanamazsınız.

Neden bilelim soruların tamamını sızdırmadıklarını? Kim ya da kimlerin sorulara ulaştığını? Sınavlar okunup üst düzey puan alanlarında dikkatlice incelenmesini gerektiğini düşünüyorum.

FETÖ terör örgütünün planlı bir operasyonu olduğu kanısındayım. Bu ne bir yayın evinin tek başına yapacağı bir süreç ne de komisyonun yapacağı bir olay. Bu skandal kesinlikle ORGANİZE edilmiş bu süreç. Yayın evinin üstüne giderek sorunun çözümüne ulaşılması çok zordur. Umarın sadece yayın evi ile kalmaz. Eğer bu aşamadan ileri gidilmez ise olayın üstünü örtmüş olurlar.

Bu da milyonlarca gencimizin beklentilerine cevap vermeyecek ve hedeflenen skandalın sonucuna ulaşılmış olacaktır. Sınav iptal edildi ve ileri bir tarihe atıldı. Buraya kadar doğru hamleler. Ancak iptal edilen bu
sınavın faili meçhulleri ortaya çıkarılmadan peşleri bırakılmamalı. Eğer sadece yayınevi baskınıyla kalırsa zaten sınava güveni olmayan gençlerimizin girecekleri diğer sınava da güveni olamayacaktır. Süreç sağlıklı ve kamuoyunu aydınlatacak şekilde yürütülmelidir. Her kime dokunursa dokunsun paylaşılmalı ve bu gençlerin OSYM kurumuna olan kaygıları ortadan kaldırılmalıdır. Ben sıvanı iptal ettim yenisini de yaparım demekle kestirilip atılmamalı.

Ekonomik koşulların ağırlaştığı ve her adımın ülke içerisinde skandallara ulaştığı bu durumların artık açıklığa kavuşturulması ve sağlıklı olanın kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler ile rahatlatmaktır. Hükümet ve Sayın ERDOĞAN’ın kısa bir zamanda doğru adımlar attığını ve bu doğru
adımların da devam etmesini dileriz. Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde bu faillerin ortaya çıkarılması zor değildir. Gençlerimizin yeniden sınav kaygısı içerisine girmemeleri doğrultusunda bu sonucu açılamaları gerekmektedir. Üstü kesinlikle kapatılmamalıdır. Bir sözümüzde gençlerimize olsun. Rahat olun ve sınavın iptali ile en azından kafanızda ki birkaç şüphede gitmiş olur. Bu bir yarıştır ve adil olunmalıdır. Şimdi paniğe kapılmadan tekrarlarınızı yapıp ÖSYM’nin açıklayacağı tarihe odaklanmanız gerekmektedir. Şuan için yapacağınız tek doğru budur. Artık skandal yargının elinde ve adalet yerini bulana kadar da takip edilmeli.

Bu devletin bu kadrolara her zaman ihtiyacı vardır ve sizleri de önemsemektedirler. Bazı “ŞERLERDEN HAYIR DOĞAR” deyip yolumuza devam etmeliyiz.

ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.