1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maaş üzerinden demetleme geliyor! 
Maaş üzerinden demetleme geliyor! 

Maaş üzerinden demetleme geliyor! 

Gelir İdaresi Başkanlığı 2019-2021 dönemine ilişkin Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırlığı kapsamında maaş üzerinden risk analizi ve denetim sistemine geçecek. 

A+A-

Gelir İdaresi Başkanlığı 2019-2021 dönemine ilişkin Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırladı. 

 
Gelir İdaresi Başkanlığı, teknolojik imkanların kayıt dışını önlemede kullanılmasının öngörüldüğü plan, 39 eylemden oluşuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Eylem Planı hazırlığı kapsamında 39 eylemden oluşan planın öne çıkanlardan bazıları şöyle:

ÖDEMELER KART VE ONLİNE OLARAK YAYGINLAŞTIRILACAK 

Ödemelerin nakit yerine banka kartı gibi ödeme araçlarıyla yapılmasının teşvik edilmesi amacıyla kart kullanıcısı ve üye iş yerleri nezdinde avantaj sağlayan düzenlemeler hayata geçirilecek. Kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörlerde ödemeyle mali belgenin uyumunun sağlanmasına yönelik e-fatura, e-arşiv, e-irsaliye, yeni nesil ve mobil POS gibi elektronik uygulamalar yaygınlaştırılacak.

OTOBÜSE DE MAÇA DA E-BİLET YAYGINLAŞTIRILACAK 

Şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan kartlı taşıma sistemleri ülke çapında yaygınlaştırılarak kağıt bilet tarihe geçecek. 

Şehirler arası tarifeli yolcu taşımacılığında, spor müsabakaları, tiyatro, sinema ve konser etkinlikleri gibi biletle girilen alanlarda elektronik bilet (e-bilet) uygulaması yaygınlaştırılacak ve belirlenecek etkinliklere zorunluluk getirilecek.

GAYRİMENKUL BEYANLARI TAKİP EDİLECEK 

Tapu işlemlerinde gerçek bedelle satış işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla söz konusu işlemler diğer kurumlardan alınan bilgilerle karşılaştırılarak analiz edilecek. Gerçek beyanda bulunulmaması halinde düzeltme yapmaları gerektiği iletişim kanalları vasıtasıyla muhataplarına hatırlatılacak.

Gayrimenkulde, Taşınmaz Değerleme Sistemi kapsamında elde edilen veriler ve ekspertiz raporları ilgili kurumlarla paylaşılacak. Yine gayrimenkul alım satımında Tapu Takas Sistemi yaygınlaştırılacak ve söz konusu sistemin araç alış ve satış işlemlerinde de kullanılması yönünde düzenlemeler yapılacak.

MAAŞ ÜZERİNDEN RİSK ANALİZİ VE DENETİM YAPILACAK 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veri tabanıyla GİB veri tabanından yararlanılarak yapılan risk analizi sonuçlarına göre belirlenen riskli iş yerleri nezdinde fiili ve elektronik denetim yapılacak. Yine, üç ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin ücret ödemelerinin bankalar vasıtasıyla gerçekleştirilmesine yönelik düzenlemeyle bu kapsamda elde edilen verilerin analizi yapılacak.

Siyasetcafe.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler