1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mahkeme İBB'deki uygulamaya ‘dur’ dedi
Mahkeme İBB'deki uygulamaya ‘dur’ dedi

Mahkeme İBB'deki uygulamaya ‘dur’ dedi

İstanbul 4. İdare Mahkemesi CHP’li Ekrem İmamoğlu'nun İBB’de veri kopyalanmasına ilişkin talimatını durdurma kararı aldı.

A+A-

İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin tartışmalı şekilde mazbatası verilen CHP’li Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerinin kopyalanması yönündeki kararını durdurduğu öğrenildi.

İMAMOĞLU’NUN İLK İŞİ TARTIŞMA YARATTI

İstanbul seçimleriyle ilgili tartışmalar sürerken YSK'nın henüz itiraz sürecini sonuçlandırmadan mazbata verdiği CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mesaiye başladığı ilk iş gününde ilk talimat olarak belediyenin elektronik veritabanının kopyalanması için talimat verdiği ortaya çıkmıştı.

Ekrem İmamoğlu'nun hiçbir güvenlik soruşturmasından geçmeyen ve ismi açıklanmayan herhangi bir belediye çalışanı olmayan 3 kişiye belediyenin tüm mahrem bilgilerini teslim etmesi büyük tepki çekmişti.

imamoglu-durdurma.jpg

MAHKEME KOPYALAMA UYGULAMASINI DURDURDU

AK Parti'li meclis üyesi Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul 4. İdare Mahkemesine başvurarak "Belediye müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile belediye çalışanlarından veya dışarıdan belirlenecek 3 uzman ile belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmesine" ilişkin kararın iptali ile yürütmesinin durdurulmasını istedi.

Talebi değerlendiren idare mahkemesi, iptali talep edilen işlemin uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğundan davalının birinci savunması ile ara karara yanıt alındıktan ve savunma kararına cevap süresi dolduktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verdi.

NEDEN İHTİYAŞ DUYULDUĞU AÇIKLANSIN

İdare Mahkemesinin ara kararında şunlar kaydedildi:

"Dava konusu işlemle yapılmak istenen 'Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapısında her türlü inceleme ve araştırmayı yapma, veri tabanı ve altyapıyı kopyalama' işinin hangi sebepten kaynaklandığının açıklanmasının, elektronik veri tabanında inceleme yapılması ve şüphe duyuluyorsa silinen kayıtların bilgisayar ortamına geri getirilmesi işlemi dışında ayrıca elektronik veri tabanının ve altyapısının kopyalanmasına neden ihtiyaç duyulduğunun açıklanmasının, dava konusu işlemle ilgili büyükşehir belediyesinin herhangi bir iş veya işlemleri hakkında idari bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığı veya adli bakımdan suç duyurusunda bulunup bulunulmadığı, varsa bunlara ilişkin bilgi ve belgelerin, dava konusu işleme ilişkin tüm bilgi ve belgelerin davalı idareden istenilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir."

İBB: RESMİ TEBLİGAT GELİNCE GEREĞİ YAPILIR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yürütmeyi durdurma kararına yanıt verdi. İBB'nin açıklamasında, "Kurumumuza henüz bu yönde bir resmi tebligat yapılmamıştır. Resmi tebligat yapılınca gereği yapılacaktır" ifadeleri yer aldı.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler