Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

Hidrojen enerjisi

A+A-

Öncelikle şunu belirteyim ki yenilenebilir enerji kaynakları çok önemlidir. İnsanlığın ihtiyacı olan enerji ancak yenilenebilir enerji kaynaklardan elde edilirse daha istikrarlı bir dünya düzeni kurulabilir.

Hidrojen enerjisi yenilenebilir, temiz, çevre dostu bir enerji kaynağıdır. Hidrojen atomu çok önemlidir ve bütün atomların anası durumundadır. Hidrojenin çok önemli olan iki izotopu vardır. Bunlar; döteryum ve trityum dur. Hidrojen, döteryum ve trityum ‘un özellikleri nelerdir. Burada hidrojen ana atomdur ve bir proton, bir de elektronu vardır. Hidrojen atomuna bir nötron bağlarsak döteryum, döteryuma da bir nötron bağlarsak trityum oluşur.

Bu bağlamalar nötron bombardımanıyla ya da termonükleer reaksiyonlarla olur. Döteryum ve trityum hidrojen atomunun izotoplarıdır. Bunlar hafif yapılardır, termonükleer reaksiyonlarda bir miktar kütle kaybı enerji olarak ortaya çıkar. Bu termonükleer reaksiyonlar da bir enerji kaynağı olarak gelecek vadetmektedir. Hidrojen enerjisi bilindiği gibi dünyanın yüzde yetmiş civarı su dur ve su iki hidrojen ve bir oksijenden oluşmuştur. Çeşitli yöntemlerle suyu oluşturan hidrojen ve oksijen atomları ayrıştırıldığında hidrojen serbest kalır ve yanıcıdır. Dünyanın önünde sürdürülebilir kalkınma ve enerjide arz ve talebinin birbirini karşılaması en önemli problemdir.

Bugün bütün enerji kaynaklarını alt alta topladığımız zaman fosil yatakların ömrünün en fazla 50 yıl civarında olacağı hesaplanmaktadır. Bu noktada hidrojen enerjisi insanlığın önünde ümit verici en önemli enerji kaynağıdır.

Problem nedir?

Problem hidrojen gazının depolanması ve sıvılaştırılması problemidir. Su ve su buharı olan her yerde hidrojen bulunur. Sanayide, bilim ve teknolojide, roketlerde kısacası enerjiye ihtiyaç duyulan her yerde kullanılır. Biz burada esas hidrojenin en çok bulunan bir enerji girdisinden bahsetmekten öte enerji problemi çözüldüğü taktirde enerji probleminin azalmasıyla aynı zamanda bu olayın dünya barışına çok büyük katkı sağlayacağını düşünmeliyiz. Çünkü bugün enerji kaynaklarının sınırlı olması, dünya devletlerinin enerjiye aşırı ihtiyaç duymaları ve enerji kaynaklarını ele geçirme yarışı savaşları tetikliyor.

Önümüzdeki yıllar dünya üzerinde hidrojen enerjisinin yoğun olarak kullanılabilmesi için büyük bütçelerin ayrılacağı, bilimsel ve teknolojik yatırımların bu sahaya yöneleceğini düşünüyorum. Gaz halinde hidrojenin büyük hacim işkal etmesi önemli bir problemdir. Sıvılaştırma ve yakıt depolama tesis ve sistemlerinin geliştirilmesi gerekli ve çok önemlidir.

Bence en büyük problem hidrojen gazının yakılma hızına eşit miktarda elde edilmesi ve depolama sıkıntısının aşılmasıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.