1. YAZARLAR

  2. Tevfik Fikret TAŞKIN

  3. Müslüman olan ilk Türk İslam Aleminin ilk şehidi..
Tevfik Fikret TAŞKIN

Tevfik Fikret TAŞKIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Müslüman olan ilk Türk İslam Aleminin ilk şehidi..

A+A-

MÜSLÜMAN OLAN İLK TÜRK VE İSLÂM ALEMİNİN İLK ŞEHİDİ...

 

Müslüman olan ilk Türk kimdir, biliyor musunuz?

 

Tahmin ediyorum ki siz de benim gibi, İslâmiyetle müşerref olan ilk Türkü bilmiyorsunuzdur. Bu yazıyı okuduktan sonra öğrenecek ve büyük bir şaşkınlık duyacak ve Allah’a bir kez daha şükürde bulunacaksınız. Çünkü, ilk Müslüman Türk, aynı zamanda İslâm dünyasının ilk şehididir.

 

Yani, Türk milletinden Müslüman olan ilk kişi, aynı zamanda şehitlik gibi yüce bir makama yükselen ilk Müslümandır.

 

Tarih kitaplarının yazdığına göre Türkler, IX. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Müslüman olmaya başladılar. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S.), 610 yılından itibaren İslâmı tebliğ etmeye başladı.

 

İşte bu dönemde, Türk milletinden bir kişi ilk defa Müslüman olur. Müslüman olan ilk Türkün ismi, Sümeyye’dir.

 

İran bölgesi, Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerdir. Sümeyye validemiz de Übülle Valisi’nin yanında kalmaktadır ve ismi, “Pamuk”tur.

 

Hastalanan Übülle Valisi kendisini tedavi eden dönemin meşhur doktoru Haris bin Kalede’ye Pamuk’u cariye olarak hediye eder. Cariye olan Pamuk’un ismi “Sümeyye” olarak değiştirilir.

 

Sümeyye validemiz birkaç defa evlendirilir. En son evlendiği kişi, Yemen Yasir’dir. Yasir, Yemenli olup fakir bir insandır. Bu dönemde, Sümeyye validemiz İslâmı kendi isteği ile seçmiş ve Müslüman olan ilk Türk olmuştur.

 

Türklerin çoğunlukla X. yüzyılda Müslüman olduğunu düşünürsek, Sümeyye validemizin 350-400 yıl önce İslâmiyetle şereflendiğini öğreniyoruz. Bu da bir Türk olarak bizleri oldukça onurlandırıyor.

 

Yüce Rabb’imiz tarafından Türk milletine bir lütuf olarak görüyorum. Bunu, Allah tarafından seçilmiş bir millet olarak bizlere şefaat edileceğinin bir umudu olarak algılıyorum, dua ediyorum.

 

Sümeyye validemiz, Müslüman olduğu için başta Ebu Cehil olmak üzere çevresinden şiddetli baskı gördü. Yaşlı hâliyle büyük işkencelere uğrayan Hz. Sümeyye validemiz Ebu Cehil tarafından hançerlendi ve İslâm dünyasının ilk şehidi oldu.

 

Yüce Allah (c.c.), bütün kainata gönderdiği İslâm dininin ilk şehidini bir Türke, özellikle de bir Türk kadınına nasip etmiş.

 

Böylece, Türk milletine ayrı bir paye vermiş.Şehitlik gibi yüce bir makamı ve sevabını bir Türk kadınına kısmet ederek Türk milletini yüceltmiştir diye düşünüyorum.

 

İnancımıza göre şehitlerimizin makamı, Peygamber Efendimiz’e en yakın makamdır. Şehitlerimizin öbür dünyada, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’e komşu olacağı biz Müslümanlara müjdelenmiştir.

 

Bu yüzden başta, Sümeyye validemiz olmak üzere milyonlarca Müslüman, Allah yolunda gözünü kırpmadan canını vermiş, şehadet şerbetini seve seve içmiştir.

 

Hz. Sümeyye validemizin Türk olduğuna dair bilgiler, İslâm alimlerinden Prof. Dr. Muhammed Hamidullah gibi muteber yabancı alimler ve Prof. Dr. Zeki Velidî Toğan, Prof. Dr. AbdülkadirKarahan, Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı gibi büyük Türk alimleri tarafından da doğrulanmış ve eserlerinde bahsetmişlerdir.

 

İslâm dünyasının ilk Türkü ve şehidi olan Hz. Sümeyye (Pamuk) validemizi büyük bir şükranla yad ediyor, şehitlik gibi yüce bir makama ulaşması vesilesiyle hayır dualarının üzerimize olmasını Allah’tan (c.c.) diliyorum.

 

Yüzyıllardır İslâmiyetin bayraktarlığını yapan Türk milletinin ey aziz gençleri, evlatları, geçmişinizi öğrenin ve sizler de Allah rızası üzerine kendinizi yetiştirip milletinize büyük bir aşkla, şevkle hizmet ediniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.