1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Osmanlı Padişahlarının “Gizli Yolu” Topkapı Sarayı’nda resmen açıldı
Osmanlı Padişahlarının “Gizli Yolu” Topkapı Sarayı’nda resmen açıldı

Osmanlı Padişahlarının “Gizli Yolu” Topkapı Sarayı’nda resmen açıldı

Topkapı Sarayı’nın uzun süredir kapalı olan bölümlerinden biri olan “Padişahların Gizli Yolu” ziyarete açıldı.

A+A-

Topkapı Sarayı’nın uzun süredir kapalı olan bölümlerinden biri daha ziyarete açıldı.

‘Büyük Biniş’ olarak bilinen, sonradan ‘At Rampası’ olarak da adlandırılan ve sadece padişahların at ile geçişine mahsus olan özel yol, artık ziyaretçilere açıldı.

Topkapı Sarayı’nın en dikkat çeken dış yapılarından Adalet Kulesi’nin hemen dibindeki yol, padişahların halkın arasına karışmak istediklerinde dikkat çekmeden ‘tebdil-i kıyafet’ ile (kıyafet değiştirerek) sokağa çıkış yaptıkları ya da Divan-ı Hümayun’un toplandığı kubbealtı bölümüne gitmek istediğinde, kullandıkları yol olarak bilinir.

Sanat tarihçisi ve müze uzmanı Doç. Dr. Deniz Esemenli bu yolun çok uzun süredir ziyarete kapalı olduğunu belirterek “Burası padişahlara mahsus bir yol. Padişah at üstünde gider bu yoldan. ‘Büyük Biniş’ olarak adlandırılır. Padişahların bazen ‘tebdil-i kıyafet’ ederek yani kendilerinin padişah olduğunu fark edilemeyeceği kıyafetler giyerek saraydan dışarı çıkıp halkın arasına karıştıkları olur. İşte o zamanlarda bu yolu kullanırlardı” dedi.

 

gizli-yol.jpg

Tarihçi Necdet Sakaoğlu da bu yolun tarihi kimliğinin altını çizerek şunları söyledi: “Osmanlı padişahları İstanbul’u gezmeyi çok severler. Bir denetimdir bu geziler aynı zamanda. O yüzden gizlidir. Padişahın saraydan çıktığının bilinmemesi gerekir. Bu emniyet tedbirleri cihetinden de elzemdir. Dolayısıyla padişahlar böylesi denetim gezilerine tebdil-i kıyafet ile çıkarlardı. Genelde derviş veya tüccar kılığına girer, bu yolu kullanarak saraydan çıkarlardı. Bu yol etraftan görünmeyecek bir vasıfta. Padişahın muhafızları yolun sonunda bekler, yapılan plana göre tertibat alırlardı. Bu yol ‘biniş hasekisi’ denilen saray görevlisinin mesuliyetindeydi. Sarayda başka biniş kapıları da var ama burası padişaha mahsus olduğu için ve de en uzun, en muntazam yol olduğu için ‘Büyük Biniş’ olarak adlandırılmış.”

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler