1. YAZARLAR

  2. Merve ALKAN

  3. Pozitif Dil
Merve ALKAN

Merve ALKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Pozitif Dil

A+A-

Dubai’de yapılan bir deneyde, iki bitkiden birine 30 gün boyunca sürekli negatif sözler söylenirken diğerine sürekli pozitif sözler söylenmiş. Sonuç oldukça şaşırtıcı!

“Kelimeler, insanların kullandığı en güçlü haplardır.” (R.Kipling)

Kelimeler en güçlü silahlarımızdır; bu silahla olumsuz düşünceleri, duyguları, tabuları tam da on ikiden vurmamız mümkünken nedense birçok insan tam tersini yaparak olumlu olanı yıkıp, karamsarlığa ve motivasyon düşürmeye odaklanarak, etkili iletişimi hedef almaktadır.

Pozitif dil, pozitif psikolojinin de temelini oluşturmaktadır. Aslında çok klişe bir tabir olan ‘güzel/iyi düşün; güzel/iyi olsun’ ifadesini ‘güzel düşün, güzel söyle, güzel olsun’ şeklinde kullanmak daha mı doğru ? Neden mi? Çünkü düşüncelerimiz sözcüklere, sözcüklerimiz eylemlerimize dönüşür ve nasıl düşünürsek bir zaman sonra ona evrilmeye başlarız. Bu nedenle pozitif dil kullanmak daha mutlu, huzurlu ve başarılı olmak için oldukça etkili bir araç.

Pozitif dilin psikolojik etkisini kanıtlayan birçok araştırma olmakla birlikte Dubai’de bitkiler üzerine yapılan deney bu noktada en ilgi çekici olanıdır. Bu deneyde aynı türde olan ve aynı fiziki koşullarda bulunan iki bitkiden birine 30 gün boyunca sürekli olumsuz sözler söylenirken diğerine 30 gün süresince sürekli olumlu sözler söylenmiştir.

Sonuç oldukça şaşırtıcı: Olumlu söz söylenen bitki hızla büyüyüp canlanırken olumsuz söz söylenen bitkinin yapraklarının cansızlaştığı, büyümesinin oldukça gerilediği ve kısmen kurumaya başladığı gözlemlenmiştir. Hal böyle olunca bitkiyi bile kurutan olumsuz sözler insan ruhuna, zihnine neler yapar kim bilir? Bir başka araştırma ise pozitif dilin farklı kişilik profilleri ve mesleki performans üzerindeki etkisini göstermek üzere yapılmış ki sonuçlar yine olumlu dilin kişisel ve mesleki yaşama katkısının çok fazla olduğunu göstermiştir.

Dili değiştirmek değişimi ve dönüşümü beraberinde getirir.

Merve ALKAN

Uzman Klinik Psikolog

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.