Orhan KAŞIKÇI

Orhan KAŞIKÇI

Rusya-Ukrayna savaşı! Kazanan Türkiye/Erdoğan oldu

Rusya-Ukrayna savaşı! Kazanan Türkiye/Erdoğan oldu

Bu savaş dijital bir oyundur ve kazanan Amerika olmuştur. Dijital oyun kelimesi kafanızı karıştırmasın, bilgisayar oyunu değil Amerika’nın kurguladığı bir oyundur.  Kim ne derse desin veya ne düşünürse düşünsün Amerika istediğini aldı ve Rusya gibi bir devi cüceye çevirdi. Nasıl mı? Sindire sindire, yavaş yavaş, sabırla yedi bitirdi. Neymiş efendim Rusya süper güçmüş? Neymiş efendim Rusya Petrol ülkesiymiş? Neymiş efendim Doğalgazı keser miş? Neymiş efendim Buğday vermez miş? Neymiş efendim Ayçiçek yağ vermez miş? Neymiş de neymiş? 

Suudi Arabistan ve Amerika'dan sonra dünyanın üçüncü en çok petrol üreten ülkesi olan Rusya bu savaş sürecinde; Amerika başta Ukrayna’yı, AB’yi ve NATO’yu iyi kullanarak tüm dünyaya Rusya’yı düşmanı ilan edip, Rusya’nın ekonomisine ve beşeri durumuna da ciddi darbe vurmuştur. Amerika bu fırsatı çok ama çok iyi değerlendirmiştir. Amerika-Rusya ile savaşsaydı ve bu savaşı Amerika kazansaydı bu kadar avantajı elde edemezdi. Çok iyi bir strateji ile tüm dünyayı ayağa kaldırıp Rusya’ya karşı ambargo uygulamasını ve bunun sonucunda da Rusya’nın ekonomisine ağır darbe vurmasına neden oldu. Rusya enerji devi ve aynı zamanda Avrupa’ya doğalgaz veren yegâne ülke. Ama bu konumunu bile kullanamaz oldu. Savaş karşılıklı strateji oyunu değil midir? Sen suyunu kesersin o doğalgazını. Ama bu kadar önemli bir silahını bile kullanamaz oldu. Amerika 2.Dünya savaşında sıkışık bir durumda Japonya’ya atom bombası atmadı mı? Kediyi sıkıştırırsan yüzüne sıçrar misali Rusya’yı da bu kadar sıkıştırırlarsa ya doğalgazı kesecek ya da nükleer bombayı tercih edecektir. Bekleyip göreceğiz. Temennimiz hiç biri tabi…

Neden Amerika bu savaşta başrol konumunda yer aldı. Ukrayna konusunda neden tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Neden? Bosna’da sessiz kaldı? Avrupa ülkeleri peş peşe Rusya’ya ambargo uyguladı da Sırplara bu ambargo uygulanmadı. Binlerce Müslüman katledildi Sırplara bir yaptırım uygulanmadı. Uygulanmasını da beklememiz bana göre aptallık olur. Bu dünyanın neresinde olursa olsun, içinde Müslüman katliamı varsa Şer ülkeler sessiz kalmaya devam edeceklerdir. Bu Filistin’de de böyledir, Arakan ’dada böyledir, Irak’ta da böyledir ve Suriye’de de böyle olmaya devam edecektir. İçinde Müslüman olan her yerde bu şer devletler sesiz kalmaya devam edeceklerdir. Ülkelerinden kaçan ve Polonya, Romanya gibi ülkelere sığınan mülteci konumunda ki Ukraynalıları kapıda karşılayıp evlerini açıyorlar. Çünkü onlar kendi soydaşları, kendi mezhepleri hatta kendi akrabaları… Bu aşamada biz Suriye’den gelen Müslüman kardeşlerimize kapılarımızı açtığımızda herkes ayağa kalkıyor. Ama bakın Polonya’ya bakın Avrupa’ya herkes kucak açmış bekliyor. Daha düne kadar Suriye’den Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilere gazeteci çelme atmadı mı? Ne oldu Avrupa medeniyet mi? aklına geldi. Yoksa insanlığın mı düştü gönlüne. Bu stratejileri nedir bilir misiniz? Haçlı zihniyetleri hortlamıştır. Evet kim ne derse desin Avrupa tek bir millettir. Başları sıkıştı mı haçlı ruhu hortlar ve dayanışma ile güçlerini gösterirler. Neymiş efendim Rusya’nın yaptığı katliamdır. Sırpların yaptığı? Neydi efendim…

Uyanın artık Müslüman ülkeler, uyanın artık Türk devletleri. Dünyada ki savaşlar Müslüman ve diğerlerinin savaşıdır. Ama ne yazık ki içimizde ki şer odakları bunu devamlı kapatma peşinde. Amerika bu savaşın galibi durumunda. Olan Ukrayna devletine oldu, kullanıldı ve Rusya’nın önüne atıldı. Amerika önce Ukrayna’yı sonra AB’yi ve son olarak da NATO’yu iyi kullandı. Eğer savaş direnişi uzarsa kaybeden Amerika’nın planı olacaktır ama şimdilik kazanan taraf durumunda. İdeolojik bir savaştı ve Rusya buna anın da cevap verdi.  Unutmadan Rusya’ya destek veren Çin, Hindistan gibi ülkelerden bir ses çıkmaması da manidardır. 

Savaşın hiçbir tarafında değiliz. Savaş yanlısı da olmamız mümkün değildir. Türkiye her iki ülkeye aynı uzaklık da durdu. Doğrusu da buydu. Amerika seçim yap dedi ama Reis buna meyil vermedi. Savaşan ülkelerle ticari ve turizm anlamında pilot ülkeyiz. Ülkemizde turizm anlamında yaklaşık %60’lara varan bir sirkülasyonumuz var. Buğday, Ayçiçek yağı, doğalgaz, bakliyat gibi ticaretimiz var. Amerika bizi taraf edip kendisine kukla edecekti. Erdoğan’nın dik duruşuyla bu hedefine ulaşamadı. Antalya bu savaşın Müzakere başkenti oldu. Buda dünya devletleri arasında Türkiye’nin yükselmesine neden olacak. Kısaca bu savaşı iyi idare eden ülke konumunda Türkiye var. Bu savaş sonucunda ülkemizin itibari daha da artacaktır. 

Savaşta Amerika istediğini aldı ve almaya da devam edecek. Silik bir siyaset güden Avrupa ülkeleri ve yitik bir NATO, bu ülkenin gölgesinde kaldı. Türkiye bu yükselişine devam edecektir. Ancak savaş uzarsa Rusya’nın haklılığı ortaya çıkacak ve kazanan bu ülke olacaktır. Rusya uygulanan ekonomik ambargoya dayanabilirse daha güçlü bir ülke olarak karşımıza çıkacaktır. O zaman kazanan sadece Rusya değil Türkiye’de olacaktır. Ukrayna ve Rusya’ya aynı yakınlaşmayla gidecek olan ülke Türkiye olacaktır. Bu yaklaşımda her türlü kazanan ülke konumunda olacaktır. 

Zavallı Ukrayna ve çaresiz Avrupa ülkeleri iki süper gücün kuklası konumunda sallanıp duracak gibi. Amerika tüm Avrupa ülkelerini istediği gibi kullanmaktadır. Bu ülkeleri tamamen kontrolü altına almış ve istediği gibi kullanmaktadır. Türkiye bunun dışında kalmıştır. İyi bir dış siyaset gütmektedir. Kim ne derse desin hemen başucumuzda olan savaşa müdahil olmadık ama barış noktasında en üst seviyede hareket ediyoruz. Evet kazanan ülkemiz olacaktır. Kazanan Erdoğan olacaktır. Türkiye’de birçok şer odaklı partilerin bizi savaşın içinde görmeyi arzu ediyorlardı ama yine olmadı. Yine başaramadılar. Yine Erdoğan ve ekibini bir oyunun içine çekemediler. 

Biz savaşa hayır diyen bir milletiz ve bu milleti kışın ortasında olan bu savaşın içinde yer almayacaktır. Hangi mezhepten veya dinden olursa olsun savaşa hayır demekten başka çaremiz olamaz. Biz aciz bir millet değil asil bir milletiz. Asil bir millette kan ile beslenmesi mümkün değildir. Erdoğan ve ekibinin üstün gayretleri sonunda iki savaşan ülke de Türkiye’yi en güvenilir ülke seçmişlerdir ki kesinlikle masanın bir ucunda görmek istiyorlar. Buda Başta Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin bir başarısıdır. Dış siyasette çok başarılı bir politika izleyen Erdoğan bir an önce de iç siyaseti rahatlatmak zorundadır. Allah yar ve yardımcısı olsun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Orhan KAŞIKÇI Arşivi