Orhan KAŞIKÇI

Orhan KAŞIKÇI

Şampiyon Trabzonspor'un sırat köprüsü 'Transfer yasağı' oldu!

Şampiyon Trabzonspor'un sırat köprüsü 'Transfer yasağı' oldu!

Artık bu saatten sonra kimseler şampiyonluk hesapları yapmasın. Şampiyon Trabzonspor diyebiliriz. Daha 3 yıl önce takıma transfer yasağı gelmiş, borç batağında, ödemeler durmuş ve umutlar tükenmiş durumdayken Ahmet AĞAOĞLU ve ekibinin yönetime talip olması sonucunda birçok olumsuz hava yavaş yavaş dağılmış ve olumlu hale gelmiş.

Bakın Trabzonspor’un bugünlere gelmesinin en önemli sebebi “TRANSFER YASAĞI” cezası alması olmuştur.

İyi ki almış o cezayı, o cezayı veren kurum ve kişilerin ellerine sağlık. Bir devin uyanmasına sebep olmuştur. Şerlerden hayır doğar derler ya , Evet Trabzonspor bu şer’i hayra çevirmesini çok ama çok iyi bilmiş. Kaybedecek bir şey yoktu artık. O zaman ki teknik direktör Ünal Kahraman korkmadan futbolcu fabrikası alt yapıyı üst yapıya taşıdı ve çok da başarılı oldu. Korkulacak bir durumdan korkutacak bir yapıya büründü Trabzonspor şimdilerde.

Transfer yapamadı ve alt yapıdaki oyuncuları ile süper bir ivme kazandı takım. Kimler kadroya dahil edildi. Yusuf Yazıcı, Abdulkadir Parmak, Abdulkadir Ömür, Uğurcan Çakır, Hüseyin Türkmen, Safa Bak  gibi birçok altyapıdan gelen oyuncuları kadroya dahil ettiler. İşte bu hamle Trabzonspor ve Türk futbolunda devrim yaşanacak bir hamle olarak geçti. Yusuf yazıcı rekor bir ücretle Fransa yolcusu oldu.

Abdulkadir'lere ve Uğurcan Çakır’a gelen teklifler yüksekti ama değerini bulamadıkları için gönderilmedi. Türk futbolu hem Trabzonspor’u hem de sayısız gençleri kazandı. Mili takıma kadar yükselen futbolcular, milli takımımızın temelini oluşturdular. Bu süreyi iyi geçiren Karadeniz Fırtınası 2021-2022 yılına 26. Hafta sonunda rekor bir puan tablosuyla şampiyonluğunu ilan etmiş gibi oldu. 3 büyükler sadece seyretmekle yetinmek durumunda kaldılar.

Taşıma su ile değirmen dönmez misali üç büyüklerin transfer politikasının ellerinde patlaması sonucunda alt yapısından çekirdek kadroyu kuran ve onun üstüne aldığı futbolcuları monte eden Trabzonspor bugün bu sonuçlara ulaşmış oldu. Antrenör Abdullah Avcı yönetiminde inanmış bir kadro ile şimdilerde ekilen tarlanın hasadını yemeye başladılar bile. Bu tarla 2010/2011 sezonunda ki tarladan çok uzak ve çok değerli bir tarla. Bu tarlada mücadele, alın teri ve haklı kazanç tarlası. Diğer tarla şikecilerin hak yeme tarlası… Eğer şikecilerin haklı tarlası olsaydı devamı gelecekti. Şimdilerde o sene şike ile şampiyon olan takım 8 senedir bir başarısızlık içerisinde ne ligde ne de kupada yer alabiliyor. Çünkü Lanetlenmiş bir takım hürriyetinde…

Bu sene o sene dedik ve ekledik. Tüm birimleriyle doğru yönetilen Trabzonspor, sadece bir kulvarda değil iki kullarda da iz sürmeye devam ediyor. Başkanından malzemecisine kadar her birim görevini layıkıyla yerine getirmektedir. Herkesin aslı olan görev içerisinde sürekli olarak başarı odaklı çalışmaya devam emektedir. Futbolcusundan malzemecisine kadar herkes inanmış bir yapıya bürünmüştür. Futbolcusu bile 14 puan farka rağmen mikrofon karşısında haddini ve hukukunu bilerek hareket ediyor. Şımarmıyor ve bu kadar puan farkına rağmen rakiplerini inciltecek yorumlar yapmıyorlar. Hadini bilen bir yönetim, işini bilen bir antrenör ve düzenini, kuran bir futbolcu topluğu uyum içinde çalışmaya devam ediyorlar. Ne futbolcular nede antrenör içinden çalmıyor. İşine saygı ve sevgiyle bağlı hareket ediyorlar. 

Trabzonspor yönetimi 4 sezondur iyi işler çıkarıyorlar. Yönetiminden malzemecisine oradan türbindeki taraftarına kadar herkes inanmış ve herkes bu senenin o sene olduğuna kanaat getirmişlerdir.  Türk futbolunun Anadolu beyi olan Trabzonspor bu haklı yönetim şeklinin temelleri göreve geldiği ilk günden beri Sayın Ağaoğlu’nun beyanına göre “Sabırlı” olun ve bekleyin, her şey çok güzel olacak demesinden bir sene geçmemişti ki şampiyonluğu şaibeli bir şekilde Başakşehir’e hediye verilmiştir. Sonra atılan bu temellerden sonra gelen başarılar tesadüfü bir başarı değildir.

Türk Futboluna VAR girdiğinden beri İstanbul saltanatı sallanmaya başladı. Eğer bu sistem doğru devam ederse bu ligi domine edecek olan bir Trabzonspor göreceksiniz. Yıllardır şampiyonlukları çalınan taraf Trabzonspor olmuştur. VAR sistemi sağlıklı devam ederse bu şampiyonluk kısa bir sürede ikinci yıldıza ulaşması kaçınılmaz olur. Her zaman diyoruz ve yazıyoruz bu ligin devam eden beyi Trabzonspor’dur. 7 şampiyonluğunda hatta bu sene ile birlikte 8.şampiyonluğunda hiçbir şaibe bulamazsınız. Kesinlikle tertemiz ve hakkında olumsuz konuşulamayacak kadar da doğru şampiyonluklardır. 

Adaletli yönetim Trabzonspor ve Anadolu takımlarını şampiyon yapmaya yetecektir. Uzun zamandır ligi böyle domine eden bir takım olmamıştır. Daha 26 haftasında şampiyonun kesinleştiği bir lig olmamıştı. Bu şampiyonluk yazımızın tez olduğunu düşünen kardeşlerime derim ki; 26 haftada en yakın takipçisine 14 puan fark atan bir takımın lig sonunda 25 puanı bulacağı kesindir. Bekleyip göreceğiz. Doğru yönetilen bir kulüp, transferlerini zamanında yapan bir kulüp, sistemini, oyun kurgusunu rakibe değil kendisine kurgulayan bir kulübün başarısızlığı söz konusu bile olamaz. 

Artık Karadeniz’den rüzgâr sert esmeye başladı. Bu sertlik fırtınaya sebep olacaktır. İyi yönetilen bir kulübün kaçınılmaz sonu bu olsa gerek. Devam fırtınam…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Orhan KAŞIKÇI Arşivi