Saral’dan seçim sonucu açıklaması 'Odunumun parası' çığırtkanlığı yapılıyor

Saral’dan seçim sonucu açıklaması 'Odunumun parası' çığırtkanlığı yapılıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral yerel seçim sonuçları değerlendirmesinde, " CHP’nin 'odunumun parası' çığırtkanlığı ile usul ve mantığı sağır etme çabası, İstanbul’da seçim sonuçlarına dair şüphe ve istifhamı biraz daha koyulaştırmaktadır” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral seçim sonuçları değerlendirmesinde, "Türkiye genelinde yüzde 37 oy almış bir ittifakın, Ankara, Mersin, Adana, Antalya gibi büyük şehirleri kazanması ve İstanbul’da da Türkiye genelinde yüzde 52 oy almış Cumhur İttifakı’yla kafa kafaya olması akıl ve mantık ölçüleri ile izah edilebilir bir durum değildir” dedi.

AKIL VE MANTIK ÖLÇÜLERİNDE İZAH EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

Ankara ve İstanbul seçimleri sonuçları ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral şunları kaydetti; "Kelimelerle anlaşmak zor olsa da rakamlarla anlaşmak kolaydır çünkü 'sıfır' evrensel bir kabul noktasıdır. Bu zaviyede Türkiye genelinde yüzde 37 oy almış bir ittifakın, Ankara, Mersin, Adana, Antalya gibi büyük şehirleri kazanması ve İstanbul’da da Türkiye genelinde yüzde 52 oy almış Cumhur İttifakı’yla kafa kafaya olması akıl ve mantık ölçüleri ile izah edile bilir bir durum değildir. Bu cümleden olmak üzere; İstanbul’un ilçelerinde yaklaşık 1 milyon 800 bin oy almış CHP, nasıl olur da Büyükşehirde 4 milyondan fazla reyle yüzde 49 nisabına ulaşmış olur?.”

SONUÇLARDAKİ ŞÜPHENİN GİDERİLMESİ GEREKİYOR

Seçim sonuçlarını rakamlarla örnek vererek aktaran Saral, sözlerine şöyle devam etti; "Bu soru işaretini rakamlarla biraz daha koyulaştırmak gerekirse; kazandığı 24 ilçede AK Parti’nin aldığı oy toplamı; 3 milyon 964 bin 799 iken kazandığı 14 ilçede CHP’nin aldığı oy toplamı 1 milyon 747 bin 96'dır. Buna rağmen büyükşehirde Binali Yıldırım’a 4 milyon 146 bin 42, Ekrem İmamoğlu'na ise 4 milyon 169 bin 987 oy çıkmıştır. Bu manzara karşısında toplum idrakinin, mantık ve matematik esasları çerçevesinde istidlale kavuşturularak, idraklerde oluşan istifhamın giderilmesi gerekir."

CHP’NİN ‘ODUNUMUN PARASI’ ÇIĞIRTKANLIĞI SEÇİMLERDE Kİ ŞÜPHEYİ ARTIRIYOR

Saral, siyaset kurumunun milli vicdana karşı sorumlu olduğunun altını çizerken, “Bu sorumluluk mantığa, matematiğe, usule ve hukuka karşı sorumluluktur. Bu noktada CHP’nin 'odunumun parası' çığırtkanlığı ile usul ve mantığı sağır etme çabası, İstanbul’da seçim sonuçlarına dair şüphe ve istifhamı biraz daha koyulaştırmaktadır. Şahsen ben, CHP’li yetkililere ve özellikle de Sayın İmamoğlu’na mantığa ve usule karşı sorumluluk almayı telkin ediyorum. Akıl makulde tecelli eder; herkesi ve her kesimi akıl ve sağ duyu çerçevesinde makule davet ediyorum. Makul olan hukuka ve usule saygıdır; bu saygı sürecin sükunetle takip edilmesidir" diye konuştu.

SİYASETCAFE.COM 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler