1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Hiç kimse kaybetmez
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Hiç kimse kaybetmez

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Hiç kimse kaybetmez

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili son dakika olarak önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

CHP'nin oyların yeniden sayımına karşı çıkmasıyla ilgili konuşan Çelik, "CHP diyor ki, "sayım yapılsa bile aradaki fark kapanmayacak" diyor. Böyle bir teze sahipseniz sayım yapılmasından niye rahatsız oluyorsun? Bırakın sayım yapılsın. Her hal ve şart altında demokratik rejimde vatandaşımız kazanır, hiç kimse kaybetmez" dedi.

Ömer Çelik seçim itirazlarına kara kara propaganda yapıldığını belirterek, “İki aşamaya ayırabileceğimiz üzerinde durmamız gereken durumlar oluyor. Birincisi yeterince bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanan yorumlar, bir diğeri ise bizim yakinen tanıdığımız kara propaganda merkezlerinin ürettiği propagandalar. Bizim görevimiz doğru bilginin verilmesi” dedi.

SEÇİME YÜZDE 85 KATILIM İLE DÜNYA KRİTERLERİNE GÖRE ÖNEMLİ BİR ORAN

Çelik seçim sürecinde kara propaganda yapıldığına dikkat çekerek, “Gerçek gazeteciler bunu doğru şekilde değerlendirecektir. Kara propaganda merkezlerine karşı yapabileceğimiz bir şey yok. Batı demokrasilerini de takip ediyoruz. Onun dışındaki yerlerdeki seçimleri de takip ediyoruz. Son zamanlarda görüyorsunuz mesela Fransa'daki seçimlerde geleneksel siyasi hareketlerin dışlanıp, yepyeni siyasi hareketlere doğru seçmenin kayması şeklinde kayma söz konusu. Türkiye açısından yüzde 85'lik katılım oranıyla seçimin gerçekleşmesi önemli” ifadelerini kullandı.

YSK DÜNYADA SEÇİMLERE GÖRE ÖRNEK BİR KURUMDUR 

Ömer Çelik seçim itirazları ile ilgili Avrupa ülkelerinden yapılan açıklamalara da değinerek şu şekilde devam etti; “Yabancı gözlemciler kendi görev sahalarını Avrupa içinde tutarlı şekilde değerlendirirken, Avrupa dışına çıkınca görev tanımlarının dışına çıkıyorlar. Bir takım spekülatif, bazı partilerden duydukları yorumları resmi görüş gibi aktarabiliyorlar. Durduk yere YSK'nın görevini tam olarak yapması sağlanmalıdır gibisinden açıklama yapıldı. Aslında dünyadaki seçimleri yöneten kurumları incelediğimizde, örnek olarak gösterebileceğimiz bir kurum. YSK'nın son derece donanımlı olduğu görülüyor. YSK'nın görevini tam olarak yapması; devletimizin, milletimizin, demokrasimizin gücünü gösterir. İki görev vardır. Biri seçimi yönetmek, ikincisi de seçimden sonraki itirazlara karar vermek.”

NORMAL BİR SÜRECİ OLAĞAN ÜSTÜ GİBİ GÖSTERMEK İSTİYORLAR

Ömer Çelik devam eden sürecin olağanüstü gibi gösterilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Şimdi yine seçim sürecinin bir parçası olan itiraz süreci devam etmektedir. Bu süreci, maalesef bazı grup ve odakların sanki olağanüstü bir durum varmış gibi algılatmaya çalıştığını görüyoruz. Bu gayet olağan bir durumdur. Türkiye'de her seçimden sonra siyasi partiler itiraz ederler. Sonucu YSK belirler. Hepimiz de buna saygı duyarız. Türkiye seçimi güçlü şekilde yapabilen bir ülke. YSK'nın kapasitesine hepimiz güveniyoruz. Demokrasimizin gücü konusunda, vatandaşımızın sandığa iradesi yansıması konusunda şüphe olmamalarıdır” dedi.

SAYIM YAPILMASINDAN NİYE RAHATSIZ OLUYORSUNUZ?

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik seçim itirazlarıyla ilgili CHP’nin de açıklamalarına değinerek şöyle devam etti; “CHP diyor ki, "sayım yapılsa bile aradaki fark kapanmayacak" diyor. Böyle bir teze sahipseniz sayım yapılmasından niye rahatsız oluyorsun? Bırakın sayım yapılsın. Her hal ve şart altında demokratik rejimde vatandaşımız kazanır, hiç kimse kaybetmez. Biz zaten seçimde yüksek oranda birinci sonuçla çıkmışız, güçlü bir zaferle çıkmıştır. Dolayısıyla soğukkanlı şekilde meseleyi yürütmemiz lazım. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Kimse kimseye kem gözle bakmasın. Partilerimizin adları farklı olabilir ama hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti'dir. Seçim sonuçlarını da YSK yayınladığı zaman sonuç olarak kazanan demokrasimiz olacak.”

HEBA OLMUŞ OYLAR KAYDA GEÇİRİLİYOR

Çelik yeniden sayımların nasıl yapıldığına dair bilgiler de verirken, “Bazı yerlerde bizim heba olmuş oyu kayda geçiyor. Aslında buna herkesin saygı duyması gerekir. Diğer partideki vatandaşımızın da haklarını korumuş oluyoruz. Gerekirse kamerayla da yayınlanabilir dedik. CHP'nin İstanbul adayı sürekli güvensizlik şekilde açıklamalar yaparken, kamera konusunu gündeme getirdiğimizde "vatandaşa parti temsilcilerine güvenmiyor musunuz?" diyorlar” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ OLAN VATANDAŞIN İRADESİDİR 

Ömer Çelik oyların yeniden sayılmasında bir çok farkların ortaya çıktığını hatırlatırken açıklamasını şu şekilde tamamladı; “Bizim çekinecek herhangi bir şeyimiz yok. Gelin en üst tedbirleri alalım. Dolayısıyla gayet olağan bir süreç yürüyor. Mazbata sürecini sonuçlar ortaya çıksın, ondan sonra da yetki alalım diye düşünmek lazım. Bu süreci akamete uğratıp da mazbata fetişizmi söylemeye gerek yok. Önemli olan vatandaşın iradesidir. Gördüğünüz gibi fark azalıyor. Bizim lehimize de başka bir partinin lehine çıkabiliyor.”

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler