1. YAZARLAR

  2. Celal Eren ÇELİK

  3. Yakarsa dünyayı garipler yakar!
Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

Yazarın Tüm Yazıları >

Yakarsa dünyayı garipler yakar!

A+A-

Dünya piyasaları günlerdir daha önce hiç yaşanmamış bir olayın etkisinde… Sosyal medya platformu REDDİT’te örgütlenen küçük yatırımcılar neredeyse batmak üzere olan ve Wall Street’te “Köpekbalığı” olarak nitelenen küresel hedge fonların açığa satış için pozisyon aldıkları Game Stop şirketinin hisselerini almaya başlayarak şirket hisselerinin tarihi bir zirve yapmasını sağladılar.

Küçük yatırımcıların bu “Örgütlü finansal operasyonu” karşısında küresel fonlar adeta çaresiz kalırken pek çoğu ise şimdiden milyar dolarlık zararları hanesine yazdı bile.

Ama Reddit üzerinden örgütlenen bu bireysel yatırımcılar ilk kez örgütlendikleri zaman ne kadar büyük bir güç olabileceklerini anladıkları anda çok daha önemli ve etkileri çok daha küresel olması muhtemel bir hamle yaptılar.

Reddit üzerinden örgütlenen bu küçük bireysel yatırımcılar bu kez de gümüş piyasasına girerek gümüş fiyatlarını zirveye taşıdılar.

Ama bu kez bu örgütlü küçük yatırımcılar çok daha bilinçli ve çok daha “Stratejik” bir hamle yaptılar gümüş piyasasına girerek.

Şimdi tabii öncelikle bu “Stratejik” hamlenin neden yapıldığını daha iyi anlamak için Reddit üzerinden örgütlenen bu küçük yatırımcıların “Felsefesine” hakim olmak lazım.

Bu küçük yatırımcıların asli derdi para değil. Dünya’yı sömüren ve Wall Street’te adeta her biri kendi başına ayrı bir devlet haline gelen küresel şirketlere bir “DERS” vermek istiyorlar.

İşte REDDİT üzerinden örgütlenen ve küresel dünya devleri yanında “Fakir ama gururlu” olarak nitelenebilecek bireysel yatırımcılar tam da bu nedenle yani o “DERS VERME” isteği ile yönlerini gümüşe çevirdiler.

Zira Dünya’nın en büyük fiziki gümüş stoğu Dünya ekonomisine yön veren en önemli şirketlerden birisi olan JP MORGAN’ın elinde…

İşte bu nedenle bireysel yatırımcılar insanları hem gram bazında hem de fiziki olarak gümüş almaya yönlendirerek JP MORGAN’a büyük bir darbe vurmak istiyorlar.

Ancak gümüşe yönelen bu örgütlü hareketin bir başka olası sonucu ise olayın GameStop hisselerindeki gibi lokal bir noktadaki etki ile sınırlı kalmayarak küresel etkiler göstermesi.

Zira gümüş için sadece Amerika’dan değil Dünya’nın 4 bir yanından yatırım yapan ve her biri de kendi ülkelerindeki büyük fonları etkileyen milyonlarca yatırımcı var.

Ama daha da önemli olan durum şu ki; son yaşanan gelişmeler  siyasi alanda güç ve egemenlik savaşlarının çoğu zaman büyük küresel şirketler yolu ile yapıldığı günümüzün her geçen gün daha fazla dijitalleşen Dünya’sında “Örgütlü küçük ve bağımsız yatırımcıların” küresel şirketlere diz çöktürebildiği gibi pek çok siyasi olayı da etkileyebileceği ortaya çıktı.

Örneğin Malezya’da yine sosyal medya üzerinden eldiven üreticileri ile ilgili birkaç gün önce kurulan grup organize biçimde ülkedeki eldiven üreticisi firmaların hisselerini alarak bu şirketlerin hisselerini zirveye taşıdı.

Malezya’daki grubu kuranlar Dünya’nın en önemli tıbbi maske ve eldiven üreticilerinden birisi olan Malezya’da devletin bu şirketlere gerekli desteği vermediğini söyleyerek bu şirketlerin hisselerini satın almaya başladılar ve birkaç gün içerisinde bu şirketlerin hisseleri tavan yaptı.

Bu gelişmenin ardından Malezya hükümetinin her an eldiven üreticisi olan şirketler için yeni bir düzenleme yapması söz konusu. Böyle bir düzenleme gerçekleştiği anda “Küçük ve örgütlü” yatırımcıların eylemsel yatırımları finansal boyutu aşarak “Siyasi bir sonuç” üretmiş olacak.

Tekrar ABD’deki REDDİT organizasyonuna baktığımızda ünlü milyarder, TESLA’nın sahibi Elon Musk’un Game Stop hisselerine yatırım yapan küçük yatırımcıların örgütlü hareketine destek verdiğini görüyoruz.

Peki kendisi de bir dolar milyarderi olan Musk ne oldu da felsefe olarak “Dünya’daki sömürü düzeninin uygulayıcısı olan küresel finans devlerine” savaş açan, tarih boyu var olsa da son yüz yılda adeta uçurum halini alan “ZENGİN-FAKİR” arasındaki derin ayrışmanın kendisine göre tam da karşısındaki “FAKİRLER YAKASINDA” bulunan bu küçük yatırımcılara destek vermişti?

Bu sorunun cevabı için Musk’un şirketinin yürüttüğü uzay çalışmalarına ve projelerine bakmamız gerekecek.

SpaceX test uçuşu için Amerikan Federal Havacılık Dairesi'nden alması gereken izinleri alamayan Musk isyan ediyordu.

İşte Musk, güya “Örgütlenmiş bireysel yatırımcılara” destek verirken aslında ABD devletinin “Derinlerine” “İzinlerimi vermezseniz sadece 1-2 Tweet atarak destek olmakla kalmam finansal olarak da bu grupları desteklerim ve küresel finans devlerinizin bazılar batar, batmayanlar da on milyarlarca dolar zarar eder” mesajı verdi.

Reddit’te örgütlenen küçük yatırımcılar belki farkında bile değiller ama şimdiden milyarlarca dolarlık ticari ve siyasi pazarlıkların ana odak noktası haline gelmiş durumdalar.

Tabii ki bu kadar geniş etki yaratan bir finansal operasyonun pek çok önemli finansal aktör tarafından manipüle ediliyor olması, o küçük yatırımcıları da farkında olmadıkları birilerinin kendi amaçları doğrultusunda -Musk örneğinde olduğu gibi- çok çok daha büyük önemli finansal aktörlerin dizayn ediyor olması da ihtimaller dahilinde.

Ancak öyle olsa da olmasa da tüm Dünya “Bağımsız, siyasi ve ticari olarak tamamen kendi iradesinden başka bir yer ile bağlantısı olmadan hareket edebilen organize olmuş kitlelerin neler yapabileceğini gördü. İşin daha önemli kısmı bu “Küçük kişi ve gruplar” kendi ellerinde küresel çapta siyasi ve ekonomik olarak kullanabilecekleri ne kadar büyük bir güç olduğunu fark ettiler.

Bu gücü kullanabilmenin en önemli şartı ise “ÖRGÜTLÜLÜK” ve REDDİT’in Wall Street’e attığı bu “Tokat” işte tam da bu “Örgütlülük” üzerinden geldi.

Ve artık sadece ABD’de değil, tüm Dünya’da insanlar “Örgütlülüğün gücü” ile sadece finansal değil siyasi olarak da “DERS VERMEYE”, kendilerini “ESİR ALAN”, beğenmedikleri, istemedikleri siyasi sistem yahut yönetimleri bu karşı konulmaz silah ile tehdit etmeye başlayacaklar.

Yani Dünya’ya yeni bir “Düzen” gelmesi ve Dünya’daki bir avuç küresel sömürücü “ZENGİNE“ karşı öfkeli “GARİBAN” kitlelerin bir finansal ders verme isteği ile başlayan bu hareketin büyük siyasi sonuçlar doğurması hiç de uzak bir ihtimal değildir…

 

Ve tıpkı rahmetli Müslüm Gürses’in o efsane şarkısının sözlerinde olduğu gibi:

 

“… DÜZENSİZ DÜNYA’NIN GÜNAHIDIR BU

YAKARSA DÜNYA’YI GARİPLER YAKAR…”

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.